Vône a chute 20. apríl 2018

Čo svet JE?


Zámok Schloss Hof a zámok Niederweiden prinášajú novú výstavu v modernom prevedení. 

V tomto roku a až do roku 2020, majú návštevníci zámkov na Moravskom poli možnosť nahliadnuť za okraj taniera a dozvedieť sa aký zaujímavý je svet jedla.

Pre barokový zámok vcelku netradičné moderné a interaktívne stvárnenie výstavy má za cieľ zaujať aj mladšie generácie i návštevníkov, ktorí hľadajú niečo iné ako historické témy.

Poučnú cestu od semiačka až po hotový pokrm môžete absolvovať v severnom trakte prvého poschodia zámku a zaujímavé inštalácie nájdu záujemcovia aj v zámockých exteriéroch.

Sériu výstav otvorila 15. marca 2018 téma „Zo zeme na tanier“. Takmer každý pokrm nášho jedálnička je úzko spätý s pôdou. Preto je pôda už tisícročia opradená rôznymi mýtmi a uctievaná v podobe božstiev.

Návštevník nazrie do hlbín kultu zeme prostredníctvom zemného tunelu. Ste zástancami domáceho varenia a hrdíte sa vlastne pripraveným jedlom? Ale koľko z toho, čo konzumujeme si skutočne pripravíme sami? Kto melie obilie, spracováva surové mlieko či varí pivo? Výstava poukáže aj na spracovanie a výrobu potravín.

Zámocký areál disponuje prenádherným statkom, na ktorom sú inštalované zaujímavosti ako akvaponické zariadenie, v ktorom ryby vyrábajú cenné hnojivo na pestovanie zeleniny. A v oranžérii sú vertikálne farmy, ktorých význam neustále narastá.

Zámok Niederweiden

Nemenej zaujímavú výstavu ponúkne lovecký zámoček princa Eugena. Pokúsi sa osloviť ľudské zmysly. Nakoľko dokážu vzhľad, vôňa, konzistencia a zvuky ovplyvniť náš vzťah k jedlu?

Návštevník sa môže presvedčiť o tom, že príjem potravy nie je len biologický proces, ale je ovplyvnený kultúrou, vyjadrením hodnôt, zvykov i sociálnych rozdielov.

Nové podujatia

Na tému jedlo pribudnú k tradične obľúbeným podujatiam aj celkom nové. Na sklonku apríla sa záujemcovia môžu na kulinársky festival ( 21.-22.4.).

Novinkou je aj podujatie s argentínskym grilovaním Asado (16.-17.6.) a prvýkrát si môžu záujemcovia na zámku Schloss Hof vychutnať Medzinárodný deň piknikov (23.6.)

Stála expozícia v barokových apartmánoch je prístupná aj počas mimoriadnej výstavy.

(red)

Foto:Dieter Nagl für SKB

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter