VIDEO 6. jún 2017

Pitným fontánkam v meste sa darí


Pôvodnú tzv. Vtáčiu fontánu (na videu) v roku 1900 dala odliať bratislavská firma Stollwerk. Vyrobili ju v zlievarňach moravského mesta Blansko a inštalovali na viacerých verejných priestranstvách. Súčasná fontána je kópiou liatinového originálu. Z troch poschodí, vrchná časť fontány slúži ako napájadlo pre vtáky, stredné trysky využívajú na osvieženie ľudia a spodná časť je pre kone, psy či mačky.

 V súčasnosti je stav s pitnými fontánkami v centrálnej časti mesta uspokojivý, v priebehu uplynulých rokov, buď nejaké pribudli alebo boli nefunkčné a opravené. Údržbu a technickú prípravu mestských fontán a pitných fontánok zabezpečuje Generálny investor Bratislavy (GIB), ktorý má vo svojej réžii celkovo 55 zariadení, z toho 41 fontán, 11 pitných fontánok a 3 studne. V roku 2015 bola napríklad zreštaurovaná a opäť uvedená do prevádzky pitná fontána, ktorá je na druhom nádvorí bratislavského Primaciálneho paláca. Fontána má názov Váza II.

 Minulý rok v auguste pribudli tri nové exteriérové pitné fontánky, ktoré osadila Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) na troch frekventovaných miestach v Bratislave pri príležitosti 130. výročia spustenia verejného zásobovania hlavného mesta pitnou vodou.

 (red, tasr)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter