Šport 4. marec 2019

NFŠ je otvorený: Slovan pokrstil nové Tehelné pole víťazstvom


Interesantný, mrazivý, veľkolepý. Takýmito prívlastkami hodnotili návrat Slovana na Tehelné pole fanúšikovia i hráči.

Nielen súčasní futbalisti, ktorí obliekajú dres Slovana hovorili po zápase o tom, že nový štadión zmení celý klub.

Symbolický kľúč prebral Alexander Vencel starší spolu s najmladším hráčom prípravky Slovana. Asistoval im generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.

Verím, že tento nový štadión, ktorý je najmodernejší na Slovensku, bude písať krásne príbehy, tak ako ich písalo staré Tehelné pole.

Som veľmi rád, že sa tento stánok postavil a som nesmierne šťastný. Všetci, ktorí sme stáli v stredovom kruhu pred zápasom, sme nesmierne radi," povedal Vencel.

Pred zápasom poďakovali funkcionári klubu hráčom, ktorí zaplnili ihrisko vo veľkom počte. Alexander Horváth sa divákom prihovoril prostredníctvom videa na veľkoplošnej obrazovke.

Bol to práve Horváth, ktorý ako kapitán prebral v stredu večer 21. mája 1969 z rúk vtedajšieho prezidenta UEFA Gustava Wiederkehra trofej v Pohári víťazov pohárov na Štadióne svätého Jakuba v Bazileji. 

Slovan vo finále zdolal FC Barcelona 3:2 a postaral sa zatiaľ o najväčší triumf v histórii klubu.

"Som veľmi smutný, že nemôžem byť s vami, ale zdravotný stav mi to nedovoľuje. Ale všetkých pozdravujem a  verím, že sa ešte stretneme," povedal Horváth, ktorý žije v Belgicku už 48 rokov.

Na trávniku pred zápasom odovzdali pamätné dresy hráčom ako Dušan Galis, Fabio Nigro, Róbert Vittek, Ján Zlocha, Ján a Jozef Čapkovičovci, Štefan Maixner, Jozef Majoroš a mnohým ďalším.

Niektorých si pamätá aj Dávid Strelec, sedemnásťročný útočník Slovana. Možno aj preto dostal v zápase proti Trnave možnosť nasať atmosféru derby pred vypredaným hľadiskom.

Tréner Martin Ševela ho poslal na trávnik v 77. minúte. "Uvedomujem si, čo bývalí hráči pre klub urobili. Na niektorých som sa chodil pozerať, som Bratislavčan, hrávam za Slovan od šiestich rokov.

Takže si pamätám niektorých hráčov, ktorí boli na ploche. Patrí im veľká vďaka a veľký rešpekt," povedal Strelec pre TASR.

Návrat Slovana na Tehelné pole sa napokon do histórie zapísal aj iným spôsobom. Na najslávnejšie slovenské derby zavítalo 22.500 fanúšikov.

Doterajšie historické maximum bolo 22.354 divákov, taktiež na dueli Slovan Bratislava - Spartak Trnava (3:1) ešte na starom Tehelnom poli v sezóne 1996/1997.

"Pre toto hrám futbal. Hovoril som, že hrať na Pasienkoch bola katastrofa. Toto bolo neskutočné. Skvelá atmosféra, bol pre mňa zážitok, počuť skandovať moje meno.

Nový štadión zmení celý klub. Pre každý tím bude veľmi ťažké odvážať si z Tehelného poľa body," uviedol Andraž Šporar, ktorý štadión pokrstil dvomi gólmi.

Nový Národný futbalový štadión na Tehelnom poli ligovo pokrstil v nedeľu 3. marca derby zápas 21. kola Fortuna ligy 2018/2019 Slovan Bratislava - Spartak Trnava.

Zrodil sa v ňom triumf "belasých" 2:0, tí tak potvrdili post lídra, na druhý DAC Dunajská Streda majú stále suverénny náskok 14 bodov a v ročníku stále neprehrali.

Pred samotným duelom bolo na Tehelnom poli veľa k videniu, bohatý sprievodný program zahŕňal množstvo aktivít pre fanúšikov.

Diváci na tribúnach videli defilé klubových legiend, následne po interesantnej laserovej šou NFŠ slávnostne otvoril Alexander Vencel st.,

ktorý spolu s viceprezidentom a generálnym riaditeľom Ivanom Kmotríkom ml. symbolicky odovzdali kľúč od Tehelného poľa 5-ročnému fanúšikovi "belasých".

Samotné historicky 143. ligové derby, resp. jubilejné 20. na Tehelnom poli v ére samostatnosti, v prvom polčase gól neprinieslo.

V druhom polčase rozhodol o triumfe domáci dvojgólový kanonier Andraž Šporar, pre Slovinca to boli už 18. a 19. ligový gól v sezóne.

Slovan Bratislava - Spartak Trnava 2:0 (0:0)

Góly: 50. a 86. Šporar, ŽK: Moha - Dudl, Yilmaz, Abena, Turňa. Rozhodovali: Chmura - Benko, Bobko, 22.500 divákov (vypredané).

zostavy a striedania:

Slovan: Greif – Medveděv, Bajrič, Božikov, Suchockij – Ljubičič, de Kamps (77. Strelec) – Čavrič, Holman (83. Guzmics), Moha (90.+1 Dražič) – Šporar

Spartak: Rusov – Turňa, Abena, Košút, Čonka – Markoski (87. Ashiru), Janečka, Grendel, Dudl (77. Miesenböck) - Yilmaz, Depetris

(TASR)
Foto: Ján Luky
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter