Šport 17. november 2019

Na atletickom tróne je po druhý raz Bratislavčan Ján Volko


Najlepším slovenským atlétom za rok 2019 sa stal 23-ročný Bratislavčan Ján Volko.

Halový majster Európy v behu na 60 m zo škótskeho Glasgowa z pomyselného trónu zosadil chodca Mateja Tótha.

Sám sa naň vrátil po ročnej pauze. Volko podľa predpokladov triumfoval v ankete Atlét roka 2019, keď zvíťazil úplne suverénne a nadviazal na svoj premiérový triumf z roku 2017.

Ján Volko

Šprintér klubu Naša atletika Bratislava a rezortného strediska ministerstva vnútra (ŠCP) získal z maximálneho možného počtu 760 bodov - hlasovali zástupcovia 51 klubov, 12 novinári, 13 členovia výkonného výboru SAZ a šéftréneri jednotlivých sekcií disciplín - až 720.

Sebastian Coe

Ocenenie pre kráľa slovenskej atletiky prevzal na slávnostnom galavečere v Bratislave od prezidenta Svetovej atletiky (World Athletics), bývalého výborného strednotratiara, dvojnásobného olympijského šampióna na 1500 m Sebastiana Coea, ktorý vôbec po prvý raz zavítal na Slovensko.

„Získať druhý raz titul Atlét roka je skvelý pocit. Mám za sebou rok, ktorý sa zapísal aj do atletickej histórie, keďže šprintérske zlato na majstrovstvách Európy predo mnou ešte nik na Slovensku nezískal.

Leto mi nevyšlo podľa predstáv, ale asi to tak malo byť.

To je však už za nami, treba hľadieť dopredu a myslieť pozitívne. V roku 2020 ma čakajú až tri vrcholy – halové MS v čínskom Nan-ťingu, tokijská olympiáda, a ktorú sa, dúfam dostanem a splní sa mi dávny sen, no a potom ešte aj parížske majstrovstvá sveta.

Zľava Pupiš, Veszelka, Hrašnová, Volko, Bendová, Kresťanko, Baluch, Kováč, Korček

Hneď po slávnosti Atlét roka letím na mesiac do tureckého Beleku, kde moja príprava naberie už plné obrátky,“ povedal Ján Volko.“

Naďa Bendová a Róbert Kresťanko, trénerská dvojica pripravujúca Jána Volka vyhrala kategóriu Tréner roka po jednoročnej pauze hovorí: „S uplynulým rokom musíme byť spokojní.

Zažili sme s Jankom najnáročnejšiu sezónu, no keď si predstavíme, čo nás ešte čaká – bude to ešte oveľa ťažšie. Náš spoločný sen je kvalifikovať sa na olympiádu do Tokia, no čo sa týka cieľov ohľadne nejakého umiestenia, tie budeme mať na ME v Paríži. Veríme, že všetky tri budúcoročné vrcholy zvládneme.“

Výsledky

ATLÉT ROKA 2019

1. (2.) Ján Volko (Naša atletika Bratislava, šprinty) 720, 2. (16.) Martina Hrašnová (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, kladivo) 612, 3. (4.) Tomáš Veszelka (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, diaľka a trojskok) 559, 4. (7.) Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin, 800 m) 506, 5. (5.) Marcel Lomnický (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, kladivo) 401, 6.

(10.) Tibor Sahajda (BMSC Bratislava, dlhé behy) 303, 7. (-) Stanislava Škvarková (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, 60 a 100 m prek.) 258, 8. (13.) Daniela Ledecká (ŠK ŠOG Nitra, 400 m prek.) 243, 9. (3.) Mária Katerinka Czaková (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, chôdza) 206, 10. (18.) Matúš Bubeník (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, výška) 150

Poznámka: V zátvorke umiestenie v roku 2018.

TRÉNER DOSPELÝCH
1. Naďa Bendová/Róbert Kresťanko (šprinty) 181, 2. Pavel Slouka (stredné a dlhé behy) 91, 3. Radoslav Dubovský (diaľka a trojskok) 72

(mv)

Foto: Ján Luky/Titulná fotka zľava Hrašnová, Volko a Veszelka

Korček, Coe, Juck

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY ANKETY

ATLÉT ROKA 2019

 

ATLÉT ROKA 2019


1. Ján Volko (Naša atletika Bratislava, šprinty) 720

2. Martina Hrašnová (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, kladivo) 612

3. Tomáš Veszelka (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, diaľka a trojskok) 559

4. Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin, 800 m) 506

5. Marcel Lomnický (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, kladivo) 401

6. Tibor Sahajda (BMSC Bratislava, dlhé behy) 303

7. Stanislava Škvarková (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, 60 a 100 m prek.) 258

8. Daniela Ledecká (ŠK ŠOG Nitra, 400 m prek.) 243

9. Mária Katerinka Czaková (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, chôdza) 206

10. Matúš Bubeník (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, výška) 150

11. Matej Tóth 48, 12. Miroslav Úradník 24, 13. Lukáš Beer 16, 14. Martin Kučera a Veronika Zrastáková po 12, 16. Šimon Bujna 11, 17. Ondrej Bartoň a Dávid Mazúch po 4, 19. Monika Weigertová 3, 20. Jana Velďáková, Peter Ďurec a Denis Danáč po 2, 23. Iveta Putalová, Viktória Forster, Silvia Valová, Lucia Vadlejch a Maximilián Slezák po 1

 

ATLÉT ROKA – MLÁDEŽ

1. Matej Baluch (AŠK Slávia Spišská Nová Ves, prekážky a šprinty) 175

2. Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin, 800 m) 156
3. Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra) 35

4. Elena Dušková 23, 5. Daniel Kováč 16, 6. Adam Hriň 12, 7. Filip Revaj 7, 8. Andrej Paulíny 6, 9. Andrea Švecová 4, 10. Jakub Nemec 3, 11. Renáta Vodnyanszká a Paulína Avenová po 2, 13. Lucia Šišoláková, Zuzana Ďurkechová a Patrik Dömötör po 1

 

TRÉNER DOSPELÝCH

1. Naďa Bendová/Róbert Kresťanko (šprinty) 181
2. Pavel Slouka (stredné a dlhé behy) 91

3. Radoslav Dubovský (diaľka a trojskok) 72

4. Rudolf Lukáč 35, 5. Martin Pupiš/Matej Spišiak 15, 6. Vladimír Molčan 12, . Michal Škvarka 8, 8. Katarína Adlerová 7, 9. Marcel Lopuchovský 6, 10. Štefan Bielik, Ján Zmoray a Alexander Beskrovnyj po 3, 13. Edmund Kováč a Marek Vojník po 2, 15. Karel Šula st., Igor Gavenčiak, Marcel Matanin, Eugen Laczo a Peter Mečiar po 1

 

 

 

TRÉNER MLÁDEŽE

1. Edmund Kováč (šprinty a prekážky) 134

2. Pavel Slouka (stredné a dlhé behy) 131
3. Katarína Adlerová (šprinty a prekážky) 43

4. Marcel Lopuchovský 22, 5. Peter Mečiar 10, 6. Eduard Földvári 9, 7. Miroslav Rybársky a Renáta Medgyesová po 6, 9. Ján Zmoray 5, 10. Marek Lučka 4, 11. Jozef Gál, Štefan Bielik, Martin Illéš/Jaroslav Broďáni, Karel Šula st., Jozef Švec, Tomáš Kukučka a Vladimír Ištván po 3, 18. Eva Hanuliaková, Radoslav Dubovský, Juraj Benčík a Pavel Kováč po 2, 22. Eduard Čordáš, Ivan Peťovský, Michal Škvarka, Naďa Bendová, Michal Pogány, Jakub Valachovič, Igor Gavenčiak, Milan Sulety a Jozef Rzeszoto po 1

Poznámka: Česká dvojica Jaroslav Bába/Jan Karas získala 3 body, ale nijakého slovenského mládežníka netrénuje, preto sme ju do poradia nezaradili.


PREKVAPENIE – OBJAV ROKA

1. Matej Baluch (AŠK Slávia Spišská Nová Ves, prekážky a šprinty) 169

2. Daniela Ledecká (ŠK ŠOG Nitra, 400 m prek.) 79

3. Elena Dušková (Inter-SC Bratislava, stredné a dlhé behy) 46

4. Silvia Valová 21, 5. štafeta juniorov SR na 4 x 100 m (Jelínek, Sloboda, Benda, Baluch) 19, 6. družstvá st. žiakov CVČ Brezová pod Bradlom a st. žiačok AK Bojničky 17, 7. Tomáš Veszelka 10, 8. Viktória Forster a družstvo st. žiačok AK Bojničky po 9, 10. Gabriela Gajanová a Stanislava Škvarková po 7, 12. Adam Hriň a Filip Revaj po 6, 14. družstvá st. žiakov CVČ Brezová pod Bradlom 4, 15. Ladislav Lubelec, Martina Hrašnová, Ján Volko, Daniel Kováč, Jakub Nemec po 3, 20. Patrik Dömötör, Tomáš Matuščák, Robert Ruffíni ml. a štafeta dorastencov SR na 4x100 m (Hrudkay, Nemec, Igaz, Beladič) po 2, 24. štafeta st. žiačok Naša atletika Bratislava na 4 x 60m (Veselská, Čederlová, Bendová, Čorejová) a Andrej Paulíny po 1

 

VETERÁN ROKA

1. Miroslav Bajner (AC Stavbár Nitra, žrď) 86
2. Milan Belianský (AK Veterán Bratislava, prekážky) 82
3. Jarmila Longauerová (TJ Veterán klub Banská Bystrica, vrhy) 61

4. Branislav Puvák 54, 5. Jiří Koukal ml. 50, 6. Vladimír Výbošťok 40, 7. Katarína Paulínyová 15, 8. Vincent Bašista 14, 9. Eva Poláková 5, 10. Bohuslav Melicherčík a Igor Gavenčiak po 3

Poznámka: Vytrvalec Ján Hazucha získal 6 bodov, ale keďže nie je člen SAZ, nebol zaradený do poradia.

 

Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI

SIEŇ SLÁVY SLOVENSKEJ ATLETIKY – NOVÍ ČLENOVIA

 

EDUARD ADAMKO – in memoriam (16. júna 1889 Lübeck/Nem. - 10. novembra 1980 Košice) – zakladateľ žilinskej atletiky, úspešný pedagóg a tréner

Spoluzakladateľ Žilinského telocvičného krúžku (1909) vyštudoval telovýchovný ústav v Budapešti (1912), kde získal prvé pedagogické skúsenosti, a od r. 1919 až do 1951 vyučoval telocvik a viedol popoludňajšie pohybové hry na  Čs. štátnej reálke Jána Palárika v Žiline – jeho družstvo vyhralo čs. stredoškolské majstrovstvá 1928 v Prahe. V júni 1920 usporiadal prvé verejné preteky v atletike a na jeseň 1921 inicioval zrod atletického odboru ŠK Žilina – v období 1922 – 1941 bol jeho predsedom (v istom čase viedol aj šermiarsky a tenisový, ako telocvikár a radca v začiatkoch pomohol aj Ladislavovi Hechtovi, ktorý v r. 1931 – 1938 reprezentoval Československo v Davisovom pohári a patril medzi európsku tenisovú špičku). Vychoval o. i. šprintéra Andreja Engela, účastníka OH 1932 (100 m medzibeh 11,1 / 4., 200 m rozbeh 22,3 / 4.), víťaza behu na 200 m na Svetových študentských hrách 1933 v Turíne (22,1), prvého čs. šprintéra, ktorý zabehol 200 m pod 22 sekúnd (21,8 r. 1934) a 9-násobného čs. majstra na 100 m (1929, 1931, 1932 a 1934), 200 m (1931, 1932 a 1934) a 4 x 100 m (ako člen ŽSK Hagibor Praha (1931 a 1932). Ako pedagóg a tréner dal základy viacerým veľkým osobnostiam slovenského športu, vrátane neskorších šéfov slovenskej atletiky: Rudolfovi Holzerovi, Karolovi Stráňaiovi a Ľudovítovi Krasnecovi. Jeho odchovancami boli aj Jaromír Perútka, Jozef Franko či Tibor Smieško. Ocenenia: Za zásluhy o rozvoj čs. telovýchovy I. stupňa (1964), Medaila Miroslava Tyrša (1970), Medaila Jiřího Františka Chaloupeckého (1979), pamätná medaila Zaslúžilý občan mesta Žilina (1979).

 

ZDENĚK HRBÁČEK – in memoriam (10. júla 1936 Bzenec v okrese Hodonín/ČR - 8. júla 2012 Dubnica nad Váhom) – legenda dubnickej atletiky: úspešný tréner, organizátor a funkcionár SAZ

Viac než polstoročie kľúčový muž atletiky v Dubnici nad Váhom, neskôr aj významný funkcionár SAZ. S atletikou začal vo Vsetíne a ako strednotratiar pokračoval na strojárskom učilišti v Dubnici, kam sa ako jeho absolvent vrátil v roku 1959. Spolu s Ivanom Sovišom ako začínajúci tréneri prebrali z letargie atletický klub (založený v r. 1943) – starší dorastenci skončili v roku 1964 na majstrovstvách Československa tretí. Hrbáček ako tréner viedol o. i. diskára Ota Ozoráka (v r. 1976 v drese Dukly Banská Bystrica ako prvý Slovák prehodil 60 m), guliara Mariána Leskovjanského, oštepára Pavla Floreka či šprintéra Jozefa Švondrka. Najzáslužnejšia bola jeho funkcionárska činnosť na rôznych úrovniach: bol tajomníkom TJ Spartak Dubnica nad Váhom, neskôr prezidentom a viceprezidentom jeho atletického oddielu, predsedom Stredoslovenského atletického zväzu, členom výkonného výboru a predsedom disciplinárnej komisie SAZ. S bývalým šprintérom a poslancom NR SR Milanom Hortom sa významne pričinili o vybudovanie tartanovej dráhy v Dubnici n. V. (prvej v ére slovenskej samostatnosti – 2001), o líderský post Spartaka medzi slovenskými klubmi začiatkom 21. storočia a od r. 2003 aj o úspešnú éru medzinárodného mítingu Atletický most (pôvodne organizovaný ako dvojmíting s Duklou Banská Bystrica), ktorý posledné tri ročníky (2012 – 2014)  niesol podtitul Memoriál Zdeňka Hrbáčka. Jeho nasledovníkom je syn Rastislav, dnes prezident AK Spartak.

 

JÁN KOŠTIAL (25. februára 1942 Bratislava) – popredný diaľkár, tréner prvej slovenskej majsterky Európy, organizátor, pedagóg a vedec

V mladosti popredný čs. diaľkár, neskôr telovýchovný pedagóg a vedecký pracovník (docent FTVŠ UK v Bratislave), úspešný tréner a dodnes obetavý rozhodca, funkcionár a organizátor atletických podujatí. Kariéru začal v Slovane Bratislava (1957 – 1959, tréner Tibor Tašký), ako študent pražskej ITVŠ bol člen VŠ Praha (1960 – 1964, Jindřich Vacula), po návrate do Bratislavy Slávie SVŠT a (dodnes) Slávie UK; čs. majster 1964 v skoku do diaľky (745 cm), osobné rekordy: 100 m 10,8 (1964), 200 m 21,8 (1962), diaľka 745 (1964). Ako tréner doviedol Annu Chmelkovú-Blanárikovú ako prvú a dosiaľ jedinú slovenskú atlétku k zlatej medaile na letných ME (v Budapešti 1966 v behu na 400 m v čs. rekorde 52,9) a k štyrom čs. titulom (1964, 1966, 1968 a 1969). Trénoval aj slovenských šampiónov Jána Šaffu (400 m 1975), Viléma Medřického (400 m prek. 1975), Vladimíra Handla (diaľka 1982, 1983, 1989, 1990, 1991, trojskok 1985), Jozefa Holeša (diaľka 1986, 1987), Slavomilu Matúškovú (800 m 1975), Annu Pecháčkovú (100 m prek. 1978, 1979), Slavěnu Řehákovú (400 m prek. 1982 a 1983) či diaľkárku Ľubicu Huťanovú (627 cm v r. 1975). Autor alebo spoluautor viacerých učebníc a publikácií, člen redakčných rád časopisov Atletika (1985 – 1990) a Slovenská atletika (1996 – 1998). Ocenenie: Vzorný tréner (1967).

 

DIONÝZ SZÖGEDI (9. októbra 1944 Licince v okrese Revúca) – prvý slovenský šprintér s medailou z ME (1969 bronz v čs. štafete 4 x 100 m)

Rýchle nohy gymnazistu v Revúcej (1960 – 1963) si všimol telocvikár Oldřich Durdinec, následne ho v Slávii Košice (1964 – 1965) viedli Milan Orendáč a František Mikluščák. Na vojenčinu narukoval do Stříbra, odkiaľ ho po Mikluščákovej intervencii prevelili do Klatov, ale po 3. mieste na čs. armádnych majstrovstvách ho tréner Aleš Poděbrad stiahol do Dukly Praha (1967 – 1973). Na aténskych ME 1969 skončil v rozbehu na 100 m s najsilnejším protivetrom (4,5 m/s) piaty časom 10,9, za postupovým 4. miestom zaostal jedinú desatinu, no ako člen čs. štafety 4 x 100 m stál na pódiu: kvarteto Ladislav Kříž, Dionýz Szögedi, Jiří Kynos a Ludvík Bohman dobehlo tretie vo vyrovnanom čs. rekorde 39,5 (v rozbehu druhé v čase 39,6) za francúzskym (európsky rekord 38,8) a sovietskym (s finišmanom Borzovom 39,3). V drese Dukly získal čs. titul 1970 na 4 x 100 m (Karel Hock, Dionýz Szögedi, Jiří Kynos, Jan Slanina – 41,2) a trikrát zlepšil čs. oddielový rekord (zo 40,4 na 40,1). Osobné rekordy: 100 m 10,3 (1967) a 200 m 21,3 (1967). Po absolvovaní FTVŠ Karlovej univerzity v Prahe (1973) učiteľ na základnej škole, neskôr na gymnáziu v Tornali, kde dodnes žije (od r. 2016 ako čestný občan) – jeho manželka Anna Szögedi, pôvodne tiež pedagogička (vzali sa v r. 1977), je od roku 2010 primátorkou mesta.

 

Pripravil MARIÁN ŠIMO

0 komentárov
Pridajte komentár

Najčítanejšie


Šport 1. december 2019 – 417×

ŠK Slovan predstavil unikátne filmové dielo k veľkému jubileu

Šport 6. december 2019 – 265×

Futbal: Hamšík predstavil knihu Neapolská odysea: "Neapol je náš druhý domov"

Šport 8. december 2019 – 254×

Futbal-FL: Slovan Bratislava - DAC Dunajská Streda 2:0 v 18. kole

Anketa

Ako hodnotíte rok vládnutia primátora Matúša Valla školskou známkou?

17%
3%
5%
10%
40%
5%
20%


Na začiatok stránky hore
Newsletter