Šport 8. marec 2018

BEH: Všetko o bratislavskom mestskom maratóne 2018


Prípravy na 13. ročník ČSOB Bratislava Marathon, ktorý bude 7. a 8. apríl 2018, sú podľa organizátorov podujatia v plnom prúde. S prihlásenými bežcami sa „roztrhlo vrece“.

Riaditeľ bežeckého podujatia Jozef Pukalovič aktualizoval počty bežcov: „Pomaly ale isto sa šplháme k prekonaniu 8000 registrácií. Napriek tomu, že nám každoročne rastú počty prihlásených, neustále sa snažíme novými nápadmi prilákať aj tých menej aktívnych športovcov.“

Už avizovanou novinkou je nová disciplína SENIOR RUN&WALK, ktorá je určená pre aktívnych seniorov s dátumom narodenia 1958 a starších.

Disciplína má podľa organizátorov dvoch skvelých ambasádorov, Evku Seidlovú (1948) a Janka Hazuchu (1943), dnes už pomerne známych behajúcich „dôchodcov -seniorov“, ktorí sú tým najlepším príkladom toho, že aktívne sa hýbať a žiť dá v každom veku.

Účastníci behu dostanú štartové číslo a v cieli na každého bude čakať certifikát aktívneho seniora a občerstvenie.

Štartovné na Beh dobrých ročníkov je symbolické 1 euro. „Všetci bežci navyše môžu pri registrácii prispieť ľubovoľnou čiastkou (1€, 2€, 3€,..) a my ju následne použijeme na vybudovanie oddychovej zóny pre seniorov v niektorej z bratislavských lokalít. Teší nás, že si bežci uvedomujú nutnosť rozvoja pohybovej aktivity u starších ľudí a čiastka príspevkov už teraz prevyšuje 500,- €,“ uviedol Jozef Pukalovič.

Výsledný čas Behu dobrých ročníkov nie je dôležitý. Podstatné je zapojiť sa a užiť si trať hoci aj chôdzou.

Spolupráca Bratislavského maratónu s Antidopingovou agentúrou Slovenskej republiky priniesla svoje ovocie v podobe pravidiel behania pod názvom Bežecké dvanástoro Bratislava Marathon Teamu alebo len „We run Fair play“.

Tieto pravidlá by podľa tvorcov mali tvoriť základy bežeckej etikety a cieľom je spoločne ich s bežcami rozvíjať a aplikovať v praxi počas celého roka.

Významná novinka sa týka samotnej kráľovskej disciplíny – maratónu. Maratónci, ktorí na polmaratónskej vzdialenosti v prvom kole (približne na 20,8km pri zbiehaní zo Starého mosta) zvážia, že už nebudú ďalej pokračovať do druhého kola, najmä zo zdravotných dôvodov, môžu dobehnúť regulárne do cieľa prvého okruhu spolu s polmaratóncami, s ktorými budú aj vo výsledkovej listine riadne klasifikovaní.

Jedinou podmienkou je, aby maratónec po prebehu cieľovou čiarou nahlásil zmenu trate členom časomernému tímu VOS-TPK, ktorí sa budú nachádzať v cieľovom koridore tesne za cieľovou bránou.

K maratónu, polmaratónu, polmaratónskej štafete, desiatke, minimaratónu, detským behom a súťaži lezúňov tento rok pribudne maratónska štafeta na 4 x 10,5km.

Má motivovať všetkých milovníkov tímových športových zápolení i začiatočníkov, ktorí si jednotlivo netrúfajú zabehnúť celý maratón, ale majú svoj tím, s ktorým trénujú a polmaratónsku štafetu už majú niekoľkokrát za sebou.

Po prvýkrát sa v rámci ČSOB  Bratislava Marathon uskutoční i celodenný Športový kongres.

Základné témy kongresu budú športová legislatíva, digitalizácia v športe, šport a doping, dobrovoľníctvo v športe a mnohé iné.

Vyvrcholením kongresu bude oficiálne otvorenie 13. ČSOB Bratislava Marathon, ktoré plynule prejde do slávnostného vyhlasovania bežeckých cien, RUNNING GALA 2017.

Na jeho 3. ročníku budú ocenené najsilnejšie okamihy, najlepšie výkony i najlepšie bežecké akcie uplynulej bežeckej sezóny. Ceny sa budú udeľovať v 14-tich kategóriách, pričom o víťazoch niektorých kategórií môžu už teraz prostredníctvom online hlasovania na portáli cvicte.sk rozhodovať všetci milovníci behu, bežci a ich priatelia, fanúšikovia, podporovatelia, rodinní príslušníci a všetci, ktorým beh prirástol k srdcu.,.

Slovenský atletický zväz sa tento rok naviac rozhodol založiť tradíciu oceňovania významných pracovníkov, funkcionárov a organizátorov, ktorí pomohli k rozvoju atletiky. Prví ocenení budú vyhlásení už na tomto ročníku RUNNING GALA.

Ako informuje organizátor podujatia, všetkých milovníkov behu a športových nadšencov, ktorí o športe radi diskutujú, sa týka aj úplne najčerstvejšia novinka 13. ČSOB Bratislava Marathon.

Spoločnosť Be Cool v spolupráci so Slovenským atletickým zväzom pripravila jedinečný, a organizátori dúfajú, že aj veľmi zaujímavý a poučný workshop organizátorov najvýznamnejších slovenských bežeckých a triatlonových podujatí.

Organizátori ČSOB Bratislava Marathon, Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, Štefánik Trailu, Oravaman Triathlonu a minuloročných úspešných ME v krose v Šamoríne na ňom poodhalia zákulisie príprav týchto významných podujatí.

Účastníci workshopu sa dozvedia o veciach, ktoré počas pretekov málokedy zaregistrujú a takisto budú mať priestor opýtať sa na čokoľvek z organizácie behov.

Workshop sa uskutoční vo štvrtok, 5. apríla od 18.00 do 20.10 h v jednej z kinosál Cinema City v nákupnom centre Eurovea (presné miesto ešte oznámime).

Záver workshopu obohatí premietanie dokumentárneho filmu Martina Urbaníka a jeho kolegov s názvom „Kroky na hrane“ rozprávajúceho príbeh šiestich ultrabežcov, ktorí sa 21. apríla 2017 vydali po stopách väzňov Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera z koncentračného tábora v Osvienčime.

Behom dlhým 170 km, ktorého cieľom bola Žilina, si takto pripomenuli ich hrdinský čin.

Vstupné na workshop je dobrovoľné, z kapacitných dôvodov je však potrebné predregistrovať sa na stránke bratislavamarathon.com.

Počet miest je limitovaný na 100 miest. Registrácia bude spustená štvrtok, 08.03.2018.

(red, Be Cool)

Foto: BeCool

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter