Napísali ste nám 26. január 2018

Prečo je nevyhnutné ťažiť drevo pri Vydrici?


Dobrý deň prajem,

už je to viac ako mesiac, čo som Vás prvýkrát kontaktovala ohľadom rozhodnutia ťažiť v blízkom toku Vydrice, konkrétne lokalita Božia Muka (683 01 a 684 01). 

Prvýkrát v histórii LESY SR zverejnili plánovanú ťažbu, čo je na jednej strane chvályhodné, keďže si každý občan môže ťažbu odkontrolovať (ak by chcel), na druhej strane tam figuruje aj územie okolo toku Vydrice (Božia Muka), ktorého časť územia spadá do plánovanej rezervácie (už aj roky vyznačená).

Medzičasom sa tento „problém“ aj „medializoval“, čo odráža nespokojnosť občanov Bratislavy, keďže je to obľúbená rekreačná zóna mnohých z nás.

Zničené chodníky od ťažkej techniky, uzavreté cyklochodníky kvôli ťažbe dreva nás veľmi netešia.

Zároveň ťažobné zásahy neprospejú ani k optimalizácii životných podmienok živočíchov ako rak riavový, fúzač alpský či salamandra škvrnitá (jeden z viacerých dôvodov, prečo sú snahy zoficiálniť vyznačenú rezerváciu).

Ako som sa na stránke lesy.sk dočítala, na území Božia Muka sa plánuje náhodná ťažba rozptýlená vyberaním jednotlivých vyvrátených,  zlomených a suchých stromov v porastoch.

Z čoho mne ako laikovi v tejto oblasti vyplýva, že to nebude ani po ekonomickej stránke veľmi výnosné (keď sa plánuje ťažiť vyvrátené, dolámané a suché porasty).

Aké sú dôvody nevyhnutnosti ťažby v tejto lokalite napriek odporu verejnosti, odborníkom?

Ďakujem za odpoveď.

S pozdravom,

Ivana Pifková

Foto: ilustračné-archív BK + autorka

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter