Napísali ste nám 23. júl 2017

Názor čitateľa: Bratislava má zrejme neliečiteľný neduh: všadeprítomné reklamy


Vážená redakcia, bývam v Lamači, u nás som ešte Váš časopis nevidel. Včera sme boli v meste a tam som našiel číslo z 12.júla, ktorý som si veľkým záujmom prečítal a obsah niektorých článkov ma potešil.

Niečo o mne: do Bratislavy sme prišli v roku 1948 a až do roku 1968 som býval u rodičov na Markovičovej, potom na Šmeralovej, dnes Kozej ulici, neskôr niekoľko rokov na Ostredkoch, dve desaťročia na Kramároch, poslednou dobou v Lamači, takže Bratislavu od detstva dobre poznám a mám ju rád.

Aj kedysi sa všeličo strácalo, aj dnes sa všeličo stráca, všeličo je ničené v záujme developerov, ale okrem toho, tiež tak ako kedysi, všeličo kape na prakticky žiadnu údržbu.

Obyčajne sa postupuje tak, že sa niečo s veľkou slávou vybuduje, reštauruje, opraví a ponechá sa osudu - mestské hradby a Námestie slobody sú dobrým príkladom.

Sú aj ďalšie: Poštová ulica sa kedysi pekne upravila, dnes pečiatky nesvietia, niektoré kryty chýbajú a otvor slúži ako odpadový kôš.

Na Obchodnej bola tiež veľká sláva, keď sa podzemné lampy rozsvecovali a zhasínali podľa jazdy električiek, čo je už dávno minulosťou a dali by sa uviesť aj ďalšie smutné príklady.

Nikto sa ešte nad tým nezamyslel, koľko to stálo zbytočnej práce, zbytočne vynaložených prostriedkov? Neboli by priebežne vykonávané opravy lacnejšie?

Aj príspevok o mestskej polícií je trefný. Chodíme často do centra, býva tam moja sestra.

Ale sa nepamätám, kedy sme, či tam, či v Lamači, videli hliadku mestskej alebo štátnej polície. Výsledok - v Lamači minulý týždeň upozorňoval miestny rozhlas na zvýšený počet vlámaní do domov a bytov a vyzýval občanov, aby si podozrivé osoby všímali a hlásili.

Bratislava má aj ďalší, zrejme neliečiteľný neduh: všadeprítomné reklamy.

Boli u nás na návšteve známi z Osijeku, pre ktorých to bol prvý poznatok a ktorým sa to – podobne ako nám – vôbec nepáčilo.

Potom sme boli my u nich a žasli sme - celé mesto je bez reklám a aj bez výškových budov, tie sú ďaleko na okraji mesta.

Vysvetlili to tak, že obyvatelia si ani reklamy, ani mrakodrapy v meste neželali a neželajú a vedenie mesta ich zo záhadných dôvodov vypočulo.

Na druhej strane majú veľa pekných parkov, niekoľko kilometrov upravených brehov Drávy a secesnú ulicu s krásne obnovenými budovami. Ani pri cestách nemajú reklamy, čudná to krajina...

Pre zaujímavosť prikladám jednu fotografiu z toho pekného mesta. Loďka je prievoz poháňaný tlakom vody a je zadarmo.

S pozdravom: L. Szojka

Foto: Autor

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter