Napísali ste nám 12. máj 2020

Napísali ste nám/Váš názor: Podnet na prokuratúru kvôli dani z nehnuteľnosti podala nedávno aj bývalá prednostka Mú v Rači


Zdravíme redakciu BA Kuriér,

máme tip k článku o možnej nezákonností schválenia dane z nehnuteľnosti v Bratislave.

Už vo februári na tento problém s VZN mesta Bratislavy upozornila v lokálnom spravodaji Račan aj bývalá prednostka Miestneho úradu v Rači a skúsená úradníčka v rôznych stupňoch samosprávneho riadenia Dagmar Kramplová.

Avizovala, že podala podnet na prokuratúru na preskúmanie účinnosti VZN o určení výšky daní z nehnuteľnosti. Článok prikladáme v pôvodnej podobe aj v prepise.

S pozdravom redakcia Rača

Prepis:

DAGMAR KRAMPLOVÁ (61) 
PREČO CHCEM, ABY BOLI VALLOVE DANE Z NEHNUTEĽNOSTI ZRUŠENÉ?

V rámci predvolebného predstavovania kandidátov na poslancov do Národnej rady Slovenskej republiky predstavujeme Dagmar Kramplovú, ktorá sa o mandát uchádza vo farbách Slovenskej národnej strany.

Dlhoročná prednostka miestneho úradu v Rači a neskôr vedúca strategického oddelenia na magistráte hlavného mesta SR Bratislavy sa rozhodla poukázať na niektoré nejasnosti okolo nedávno odsúhlasených zvýšených daní z nehnuteľnosti. V súvislosti s nimi už podala aj podnet na krajskú prokuratúru.

Pred koncom roka primátor Vallo predložil mestskému zastupiteľstvu návrh na zvýšenie daní z nehnuteľností a mestskí poslanci zvýšenie daní odsúhlasili. Aký máte názor na tento krok?

V komunálnej politike sa pohybujem už pomerne dlho a dovolím si tvrdiť, že s takýmto zvýšením daní, dokonca aj o vyše ako 100%, a takým neslušným a škandalóznym spôsobom ako sa to udialo v decembri minulého roku v Bratislave, som sa skutočne nestretla.

Stratégiou bolo čo najvyššie zvýšenie daní, ihneď a aby sa o tom na verejnosti čo najmenej rozprávalo. Nadôvažok boli vyššie dane schválené v rozpore so zákonom.

Mesto a mestské časti vraj nemajú dostatok peňazí a nebudú vedieť zostaviť rozpočet, ak dane takýmto markantným spôsobom nezvýšia...
Jednoznačne nesúhlasím. Mesto dostalo niekoľkonásobne viac peňazí ako pred dvoma rokmi, dostalo dotáciu od vlády a odpustenie desaťmiliónového dlhu.

Ak to nevedia robiť, ak nevedia zostaviť rozpočet, tak nech idú od toho radšej preč. Vládnuť tým, že budeme ľuďom vyberať posledné haliere z vrecka, to vie každý. Ale nie každý vie rozumne a dobre hospodáriť.

Môžete potvrdiť, že ste nedávno podali podnet na Krajskú prokuratúru v Bratislave so žiadosťou o zrušenie tejto novely všeobecne záväzného nariadenia o dani z nehnuteľnosti?
Toto VZN, ktorým mestskí poslanci zo strán PS/Spolu, OĽANO, SaS, Za ľudí, schválili zvýšenie daní z nehnuteľnosti v meste nie je jediné, pri ktorom primátor Vallo nedodržal zákon a zastupiteľstvo ho aj tak schválilo.

Tancovanie na hrane zákona, respektíve aj porušenie zákona sa stáva pracovnou metódou Teamu Vallo a jeho spojencov. Rozhodla som sa preto podať podnet na krajskú prokuratúru, aby krajský prokurátor vydal protest proti so žiadosťou o zrušenie tohto nezákonného a nemorálneho VZN o dani z nehnuteľnosti.

Hovoríte, že mestské zastupiteľstvo schválilo VZN o dani z nehnuteľnosti v rozpore so zákonom. Kde vidíte porušenie zákona?
Zákon o Bratislave hovorí o tom, že v Štatúte hlavného mesta sa určia kompetencie a povinnosti hlavného mesta a mestských častí, kto je za čo zodpovedný. Štatút ustanovuje v prípadoch ako sú napríklad aj dane z nehnuteľnosti povinnosť primátorovi žiadať o stanovisko miestne zastupiteľstvá mestských častí a následne ich musí prerokovať mestské zastupiteľstvo ešte pred schvaľovaním návrhu VZN.

No a tu je pes zakopaný. Primátor Vallo sa rozhodol, že nepožiada jednotlivé miestne zastupiteľstvá o ich stanovisko k predloženému návrhu a aj napriek tomu, že tieto stanoviská neboli predložené na mestské zastupiteľstvo, návrh na zvýšenie daní z nehnuteľnosti bol na mestskom zastupiteľstve prerokovaný a bol aj schválený.
Primátor Vallo túto povinnosť nesplnil, hoci je mu známa. Snažil sa obísť zákon požiadaním starostov o ich názor, ale ten nenahrádza stanovisko miestnych zastupiteľstiev, t.j. poslancov.

Nemohlo ísť o nejaký omyl, ktorý by sa dal ospravedlniť?
V žiadnom prípade. Po prvé, zástupca verejnej správy musí konať vždy len a len v súlade so zákonom a po druhé, primátor Vallo a jeho vedenie úradu už predkladali na rokovanie mestského zastupiteľstva návrhy, ku ktorým bolo potrebné vyjadrenie zastupiteľstiev miestnych častí, a tieto si vyžiadal. Čiže mu je táto povinnosť dobre známa. Len sa im akosi pri zvyšovaní daní nehodila.

Čo teda viedlo vedenie mesta k tomu, že tento krát takto nepostupovalo?
Najpravdepodobnejšia odpoveď je tá, že chcel čo najviac urýchliť zvýšenie daní, čo najviac ho zakryť a čo najmenej o tomto nepríjemnom kroku informovať verejnosť. Nebolo v záujme primátora a vedenia magistrátu a pravdepodobne aj niektorých poslancov, aby sa tento návrh zverejňoval ešte aj ako program rokovania v každej mestskej časti.

Ak by totiž celý proces išiel tak, ako mal, diskusia k tomuto by bola oveľa väčšia a určite aj kritickejšia. Pravdepodobne si na meste mysleli, že si to nikto nevšimne a že im to prejde tak, ako im už niektoré veci prešli – v rozpore so zákonom.

Viete dať aj iný príklad, kedy podľa vás mesto porušuje zákony?
Napríklad aj VZN o zmene časti Námestia SNP na Námestie Nežnej revolúcie bolo schválené v rozpore so zákonom. V tomto prípade to progresívcom prešlo, tak si mysleli, že môžu takto konať aj naďalej. Ale zvýšenie daní a navyše o tak veľkú sumu je obrovský zásah do práv a peňaženiek občanov Bratislavy, že nie je možné nechať to len tak bez povšimnutia.

2 komentáre
ODPOVEDAŤ Michal Javorský | 16. 6. 2024, 08:54

Prečo nepokra Cujete v prestavbe bývalej škôlky na ostredkoch na radarové ul.?

ODPOVEDAŤ szabo.zita921@gmail.com | 15. 8. 2023, 18:09

do 1bry den, nechcm pisať o daniach, ale o bezohladnom burani starsich pamiatkových budov ako na panenskej ul. 1 a vsetky palace na tejto ulici su devastovane ,kym sa zburaju .... c ako sa uz bural Istropolis, PKO, Cvernovka MDZ na trnavsjkej ceste tak sa teraz potichu bura moderní budova Domu odievania ktotá bola na 1,posch.prepojená s OD Dunaj a na najvyššom postchoví krásnu reštauráciu s terasou a výh+adom na veže kostolov st.mesta, bola to moderná , navštevovaná budova, kde sa príjemne nakupovalo a odychovalo v reštaurácii. Nevidella som zmienku o jej likvidácii z nám.SMP, obávam sa ze niekto má veký za ujem uplne zmeniť identitu nášho hl.mesta a miesto perfektných chodníkov, ciest a metra nám nanútil mrakodrapy a chodníky sú pre kolobežkárov a cyklistov, ktorí sa samozrejme boja jazdiť pomedzi hustu dopravu. Ja som bola zranena el.kollobežkou a preto viem o čom hovorím. Pre koho sa buduje a rúca naše rodné mesto

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter