Napísali ste nám 27. november 2019

Napísali ste nám/Váš názor: Chcela by som vyjadriť nesúhlasný názor k povolenej výstavbe bigboardu


Vážená redakcia,

možno tento príspevok bude zaradený do rubriky „Napísali ste nám“, alebo budete považovať za vhodné ďalej pátrať a podávať informácie v tejto veci.

V každom prípade, chcela by som vyjadriť nesúhlasný názor k povolenej výstavbe bigboardu v tesnej blízkosti mosta pri Vrakunskom cintoríne.

Okrem vizuálneho smogu, ktorý tento bigboard bude produkovať, by si mali vlastníci pozemku, ktorí stavbu bigboardu podporili súhlasným stanoviskom, t. j. štát a vodohospodári, uvedomiť pár faktov:

1. Na jar r. 2019 realizovalo Povodie Dunaja výrub náletových drevín v druhej, vyššej, úrovni záplavovej oblasti pri Malom Dunaji (lemovanom murovaným plotom Vrakunského cintorína). Vraj z dôvodu zabezpečenia prístupu ťažkej techniky v prípade potreby. Informácia bola poskytnutá môjmu priateľovi priamo pracovníkmi Povodia Dunaja, resp. vykonávateľmi tejto úlohy.

2. Havarijný stav mosta pri Vrakunskom cintoríne. 

Keď bude potrebné realizovať jeho rekonštrukciu, betónový základ bigboardu, bude brániť prístupu k mostu. Bigboard nebude od mosta vzdialený ani 1 meter. Tvrdený betón sa ťažko odstraňuje.

3. Záplavy. 

Základ pre bigboard sa stavia v prvej úrovni záplavovej oblasti, bližšej k rieke. Zároveň sa bigboard zapája na elektrinu. Je to stavba v záplavovej oblasti, využívajúca elektrické napájanie. Môže dôjsť ku:

a) Poškodeniu brehu Malého Dunaja 

b) Poškodeniu už tak dosť vyťaženého a pri premávke sa trasúceho mostu, ktorý je samotný v hroznom stave (stačí sa pozrieť na hrdzavejúce konštrukcie a rozpadajúci sa betón) 

c) Klesaniu podložia, keďže toto územie bolo predtým močiarneho charakteru 

d) Ohrozeniu bezpečnosti, ktoré elektrické vedenie pre ovládanie bigboardu v prípade zaplavenia môže zapríčiniť

e) Ohrozeniu bezpečnosti premávky. Vodiči samotní sa vyjadrili, že vizuálny smog v podobe svetelných reklám situovaných pri ceste im zabraňuje v sústredení sa na premávku

4. Okrem toho betónový základ bigboardu plne zahradí prístupovú cestu k opačnej strane cesty, ktorá viedla pod mostom popri ľavom brehu Malého Dunaja (vľavo, vzhľadom k prúdu rieky)

 

Moje otázky znejú:

1) Ako je možné, že stavba získala všetky potrebné povolenia, ktoré predložila stavebnému úradu, keď sa uskutočňuje v tesnej blízkosti rozpadajúceho sa mosta a v záplavovom území?

2) Keď sme konfrontovali starostu MČ Bratislava-Vrakuňa, v ktorom katastri sa budúci bigboard bude nachádzať, odpovedal, že by MČ vystavil riziku vysokej pokuty za nesúhlas s výstavbou projektu, ktorý získal všetky papierovo potrebne povolenia, pretože ide o prenesený výkon štátnej správy, ktorý nepripúšťa zásah MČ napriek tomu, že ide priamo proti snahám vedenia MČ o rušenie vizuálneho smogu

3) To už je trocha hlbšie do vzťahov medzi samosprávou a štátnou správou - ale prečo je samospráva povinná realizovať výkon štátnej správy v určitých oblastiach kvôli (predpokladám) väčšej blízkosti k občanom, ak zákon nedáva samospráve dostatočne právomoci zamietnuť žiadosti, ak idu proti územnému plánu alebo bezpečnosti obyvateľov (záplavy, odpútavanie pozornosti vodičov od podmienok na ceste, vizuálny smog)?

 Ako občania, obyvatelia dotknutej oblasti môžu zistiť, čo sa plánuje vystavať, ešte predtým ako začnú stavebné práce?

Nemáme možnosť zasiahnuť do ničoho, kým neuvidíme, že prišli stavebné stroje, že vykopávajú jamu, že naťahujú elektrinu a čerta sa starajú, či to bude bezpečné alebo vhodné, lebo sú to iba robotníci, vykonávatelia.

A potom už je spravidla neskoro na nesúhlas a búrenie sa, lebo všetky papiere sú podpísane a peniaze putujú tým, ktorí ich chceli získať. (Hovorím za ľudí, ktorí nemajú čas si čítať žiadosti poslané na stavebný úrad, i keď by sa zrovna zverejňovali.)

 

Jedinú šancu nám v tomto poskytujú média, ktoré sú ochotné sa týmito vecami zaoberať. 

Dúfam, že sa môj „psí" hlas, ako aj hlas iných nesúhlasiacich obyvateľov priľahlého územia dostane do uší kompetentných.

Ďakujem.

S pozdravom 

V. Doktoríková

foto: zdroj: čitateľka

2 komentáre
ODPOVEDAŤ Marek | 2. 12. 2019, 11:00

Bolo slubene ze bilboardy zmiznu ale opak je pravdou a je ich stale viac a viac. Dakujeme pan Vallo Ste skorumpovany ako vsetci pred vami !!! Staci si pozriet vstup do Bratislavy a je nam na vracanie https://www.google.sk/maps/@48.1897298,17.1944325,3a,75y,279.71h,99.14t/data=!3m6!1e1!3m4!1sKlKyfPDfpSHzCv88NhZheQ!2e0!7i13312!8i6656!5m1!1e1?hl=en

ODPOVEDAŤ bleskovo | 28. 11. 2019, 09:01

Pripájam sa k autorke článku, celá Bratislava je zasmogovaná reklamou. Bohužiaľ to ukazuje na korupčnosť našich politikov, ktorí roky odkladajú prijatie nového stavebného záka, ktorý by zvýšil právomoci samospráve. Ale ak si volíte zlodejov, tak sa nedivte ako to tu vyzerá.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter