Napísali ste nám 3. máj 2020

Napísali ste nám/Električka/hluk: Sťažnosti a petícia obyvateľov boli opodstatnené!


Obyvatelia Karlovej Vsi od spustenia modernizovanej električkovej trate trpia novým druhom hluku, ktorý priniesla zmodernizovaná trať. DUNENIE pri prejazde električky sa prenáša podložím až do bytov obyvateľov.

Je to rovnaký princíp, ako keď váš sused tri podlažia pod vami v nedeľu vŕta do steny. Samotnú vŕtačku nepočujete, no vibrácie prenášané stenami spôsobujú hluk aj v odľahlých miestnostiach.

Presne to sa dnes deje v bytoch niektorých obyvateľov Karlovej Vsi.

Pri zavretých oknách sa vibrácie spôsobované zle zrealizovanou električkovou traťou/EXPERIMENTALNE prvý krát na SVK vybudovanú/, prenášajú zemou a následne panelmi až do bytov a vibrujúce steny v bytoch hučia. Ako pri hluku z vŕtačky, ani pri tomto hluku by nepomohlo ani zamurovanie okien. Hluk sa totiž prenáša konštrukciou.

Proti hlučnosti spísali obyvatelia petíciu a v januári 2020 ju odovzdali mestu Bratislava.

Obyvatelia však majú konečne v rukách aj dôkaz! Tvrdenia o neúnosnom hluku boli potvrdené aj nezávislým akreditovaným meraním. Namiesto v noci povolených 30 dB namerali v bytoch až 43 dB!!!

Hoci hlavné mesto Bratislava deklaruje splnenie hygienických limitov, žiadne merania doteraz nezverejnili, hoci nimi platená firma EUROAKUSTIK (ktorá nemá akreditáciu) meria od januára!

Akreditovaná firma Klub ZPS vo vibroakustike, ktorá robila spomínané merania pre projektanta (riešia aj návrh umiestnenia protihlukových stien na diaľniciach, či železničných tratiach) však potvrdila opak toho, čo tvrdí mesto a dala za pravdu obyvateľom, ktorých každý prejazd električky vytrháva zo spánku.

Limity sú jednoznačne prekročené a to významne!

Čo bude mesto robiť s ľuďmi žijúcimi v bytoch, ktoré dnes nie sú spôsobilé na bývanie a ktoré nebude chcieť ani nikto kúpiť?

Vyberáme z technického posudku, ktorý zasielame kompletný v prílohe správy:

Iniciatíva Petície

Foto: ilustračné/archív Br. Kuriér

Kontaktovali sme magistrát kvôli, ale zatiaľ, ani po dlhšom čase, bez odpovede

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter