Napísali ste nám 12. november 2019

Napísali ste nám: Dopravný podnik sa stal úspešným tvorcom rozprávok pre dospelých


Obyvatelia Karlovej Vsi dostali od Dopravného podniku (DP) darček v podobe milých rozprávok na zdvihnutie ranného adrenalínu v krvi.

Prvá rozprávka sa tvári ako grafikon linky X5, kde si možno prečítať, že premáva v hustých intervaloch, každých pár minút.

Mnohí obyvatelia však nepochopili, že ide iba o nevinnú rozprávku a hnevajú sa, prečo v rannej špičke musia čakať na uvedenú linku príjemných 10 až 40 minút vo vetre a zime na zastávkach bez prístreškov.

Mnohí čakajúci majú tak možnosť absolvovať rannú polhodinku otužovania, či nadväzovania sociálnych kontaktov.

Keďže sa často stáva, že do preplneného autobusu, príduvšieho po niekoľkých desiatkach minúť, sa už takmer nik nedostane, nemálo Karlovešťanov ide pešo alebo sa vráti po auto (iste poznáte aj rozprávku o „zvýšení atraktivity“ MHD).

Keďže v DP vyhodnotili prvú rozprávku ako veľmi úspešnú, po krátkom čase pridali aj druhú, ktorú honosne nazvali ako „vylepšenie“ dopravy v Karlovej Vsi – že prázdny posilový spoj z Borskej na Molecovu bude premávať pred preplnených spojom z Dúbravky.

Samozrejme, ide iba o rozprávku podľa hesla „papier znesie všetko“, posilové spoje naďalej chodili za preplnených vozidlom z Dúbravky a transportovali čerstvý vzduch z Borskej na Molecovu, aby sa tento dopravný uzol lepšie vetral.

Dnes je na linke X5 zo dňa na deň horšia situácia, prázdne „vetracie-posilové“ spoje sú už iba spomienkou, žiadne ako-tak pravidelné intervaly tu už neplatia, nejde o „náhradnú“ dopravu, ako deklaruje dopravca a mesto, ale iba o „občasnú“ dopravu.

Do tretice bola pridaná rozprávka o čakaní električky na cestujúcich vystúpivších z autobusu na Molecovej – nuž, kto rýchlo neprebehne pomedzi autá, nevezie sa, ale čaká na ďalší spoj, aj keď električka prejde len pár metrov a stojí pred semaforom...

V posledných dňoch bola táto rozprávka ešte vylepšená – vodiči električiek už nenechajú nastúpiť ani cestujúcich stojacich na zastávke a počas nastupovania jednoducho zatvoria dvere a odídu – „vymknutí“ cestujúci len bezmocne hromžia...

Podľa vyjadrení z médií je Magistrát s „občasnou“ dopravou v Karlovej Vsi spokojný – je to pochopiteľné, veď na papieri to vyzerá tak dokonale vyriešené...

Zdá sa, že takýto stav MHD neprekáža ani samospráve Karlovej Vsi – nezaznamenal som žiadnu aktivitu v tomto smere...

Zrejme sa teda budú „schopní“ organizátori v DP naďalej orientovať na tvorbu literatúry, rozprávok pre dospelých, keďže ich doterajšie diela úspešne prebúdzajú dávkou adrenalínu obyvateľov, ktorí rozospatí mieria ráno do práce.

Možno časom DP dostane aj nejakú literárnu cenu a na organizáciu dopravy v meste celkom rezignuje (pokiaľ sa tak už nestalo).

Jozef Somogyi

Ilustr. foto: Br. kuriér

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter