Napísali ste nám 20. marec 2018

Napísali ste nám: Aké vraždy prebudia ulicu?


Strašná bolesť a smútok sa vliali do myslí a sŕdc občanov celého Slovenska, ale aj obyvateľov po celom svete, lebo v malej dedinke Veľká Mača sa udiala brutálna vražda.

V rodinnom dome našli policajti zastrelených dvoch mladých ľudí - novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovu.

Vražda je tým najhroznejším trestným činom nech sa udeje kdekoľvek na svete, ale emócie sa vyplavia o to bolestnejšie, ak to postihne dvoch mladých ľudí, ktorí len štartovali svoju pracovnú ale i spoločnú životnú púť.

Ešte dlho bude rezonovať táto tragédia v rôznych súvislostiach, pričom najviac z možných viacerých motívov dvoch zákerných vrážd bude vystupovať pozícia novinára a jeho orientácia na objasnenie činov hraničiacich so zákonom.

Jeho priamy nadriadený ho nepovažoval za klasického investigatívca, ktorý by na vlastnú päsť a riziko snoril v kalných vodách, dokonca tvrdí, že nešiel do žiadneho nebezpečného stretu a pri svojej práci publikoval len to, čo už bolo známe z verejne dostupných zdrojov.

Reakcia ľudí bola taká silná a emocionálna, že išli na námestia i ulice...

Premýšľajúc nad touto brutálnou dvojnásobnou vraždou sa mi vynorila v pamäti vražda známeho advokáta v Limbachu, vražda bratislavskej lekárky, ale aj predavačiek v Šarišských Michaľanoch, Bratislave, či Trenčíne, pumpára vo Veľkej Lomnici, no najčastejším terčom vrahov sú naši seniori, je to dlhodobo najslabšia a najzraniteľnejšia menšina.

A tak sa pýtam manifestujúcej ulice: prečo neprejavíme súcit a bôľ za každým nevinne zavraždeným občanom Slovenska, prečo sme ľahostajní vtedy, keď rukou vraha odchádza zo života ktokoľvek, kto chcel byt ešte medzi nami...

Nemali by sme robiť žiadne rozdiely. Tie obete rôzneho veku, profesie, motívu vraždy či mestskej či vidieckej adresy si nezaslúžia aby sme mali rôznu optiku, lebo tak to vyplýva z podstaty človečenstva - všetci sme si rovní...

Prehŕňal som sa pár minút po internete a vybral niektoré smutné prípady z ostatných rokov. Pripomínam aspoň pár zo spektra tých, čo štatisticky na Slovensku napĺňajú smutné anály. Priemerne 50 až 60 ľudí u nás odchádza každoročne rukou vraha.

9. 2. 2004 - V obci Fekišovce neďaleko Sobraniec, niekto brutálne zavraždil 79-ročnú dôchodkyňu Máriu M. V sobotu napoludnie ju prišli navštíviť príbuzní, no v dome ju nenašli, začali preto hľadať.

Jej bezvládne telo objavili v studni na dvore. "Pri studni mala vyprané šaty, preto sme sa pozreli dovnútra. Tam sme ju našli," opísal hrôzostrašný zážitok mladík od susedov.

17. 5. 2007 - Trenčín - V prieskumnej predajni spoločnosti Old Herold na Bratislavskej ceste za rušného dňa v sobotu 12. mája zatiaľ neznámy páchateľ podrezal predavačku. Podľa zaistených stôp sa v predajni medzi páchateľom a predavačkou odohral súboj.

19. 3. 2009 - ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. Včera podvečer zatiaľ neznámy páchateľ nožom na smrť dopichal predavačku miestnej predajne potravín v Šarišských Michaľanoch.

24. 11. 2009 – V bratislavskom Ružinove na Papraďovej ulici dnes neznámy páchateľ výstrelom do hlavy usmrtil 42-ročnú lekárku.

Ženu našli svedkovia ležať s prestrelenou hlavou neďaleko bývalého nákupného centra Jadran. Informovali o tom vo svojich spravodajských reláciách televízne spoločnosti.

3. 12. 2009 - V nadväznosti na doplnené dokazovanie a závery krajského súdu prvostupňový senát uznal Patrika i Michala za vinných, že v úmysle získať majetkový prospech ako spolupáchatelia zavraždili dôchodcu Rudolfa G. a obrali ho o retiazku, hodinky, mobil a peňaženku so 192 eurami.

27.03.2010 - Policajti vyšetrujú okolnosti vraždy synovca a jeho strýka vo veku 83 a 99 rokov, ktorá sa stala vo Vinosadoch (okres Pezinok) a pokusu o vraždu ženy vo veku 80 rokov.

Starší z obetí by sa bol v decembri dožil sto rokov! Dvoch mŕtvych a polomŕtvu ženu našiel popoludní šokovaný ich blízky príbuzný. Muži zomreli po bodnutí zatiaľ neznámymi predmetmi.

09.11.2010 - Smrť známeho bratislavského advokáta Ernesta Valka († 57) otriasla slovenskou verejnosťou.

Zavraždili ho v novembri v jeho dome v Limbachu! Motív tohto činu polícia stále nepozná, Valko bol však právnik mnohých známych osobností a vystupoval tiež vo veľkých kauzách ako Duckého zmenky či v spore Tiposu s českou Sazkou.

14. marca 2012 - Iveta Částová zmizla bez stopy ešte 14. marca 2012. Ráno išla do práce do potravín Pokrok na Račianskej ulici.

Tie prevádzkoval dvojnásobný vrah pumpárov Štefan Szabó. V roku 2013 sme sa pýtali v potravinách, kde je ich nezvestná predavačka. Manželka a syn vraha Szabóa, ktorí predajňu prevádzkovali, štáb TV JOJ doslova vyhodili zadným vchodom.

8. 4. 2014 - Vražedné strely ukončili život dôchodcu Jána († 74), ktorý býval v sídle známeho pohrebníctva vo Zvolene. Polícia po podozrivom z vraždy pátra.

30. januára 2015 - Bezcitný vrah! Ozbrojený muž vo Veľkej Lomnici išiel na pumpu s úmyslom kradnúť.

Ráznymi krokmi vkročil do vnútra a vystrelil na pracovníka za pokladňou. Postrelený 24-ročný Erik v ten istý večer zraneniam podľahol. Prepad pumpy zachytili priemyselné kamery.

10. 6. 2016 - Dohňany 10. júna (TASR) – V obci Dohňany v Púchovskom okrese zavraždil doteraz neznámy páchateľ 69-ročnú ženu.

Obhliadajúci lekár najskôr skonštatoval, že nejde o cudzie zavinenie, súdna pitva však dokázala, že smrť bola spôsobená konaním inej osoby.

28. 2. 2018 - Dvojnásobná vražda investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej otriasla Slovenskom.

Ide o prvú potvrdenú vraždu žurnalistu v novodobej histórii krajiny. Polícia za najpravdepodobnejší motív činu považuje odpor voči novinárovej práci.

Vražda dvoch mladých ľudí rozkolísala Slovensko. Politicky a občiansky. Vražedné výstrely z Veľkej Mače vyburcovali vášne, no poskytli priestor aj pre hlbšie premýšľanie nad tým, prečo ľudia z ulice sú k niektorým zavraždeným totálne ľahostajní, kým v mene iných priam tiahnu na barikády...

Nepamätám si organizované a vybičované pochody v mene života, profesie a slobody advokátov, predavačiek, lekárov, pumpárov, no najmä seniorov...

Tých seniorov, ktorí desaťročia budovali hodnoty a zanechali po sebe pre ďalšie generácie miliardové majetky, aby ich spupná generácia nedozretých politikov - nepýtajúc sa na názor seniorských autorov a staviteľov tohto viac generačného bohatstva - priam devastačne hlboko pod cenu sprivatizovala...

A tak aj teraz v uliciach manifestačne dominujú najmä mladí ľudia, neschopní pochopiť, že vraždenie starých ľudí sa deje u nás i vo svete priam ako prirodzená, ľahko dostrelná trofej...

Preto, ak máte súcit a zmysel pre spravodlivosť, choďte do ulíc po každej jednej vražde. Nevyberajte si precitnutie spôsobom, kedy vám to z nejakých príčin vyhovuje, kým do iných si priam generačne s pohŕdaním kopnete...

JURAJ TEVEC

Ilustr. foto: archív BK

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter