Napísali ste nám 3. február 2018

Mysleli na susedov bezdomovcov? + odpoveď magistrátu


V tlači  sa v poslednom čase často objavujú články o novej "Koncepcii pomoci ľuďom BEZ DOMOVA".

Je to samozrejmé, že okrem všestrannej pomoci rôznych inštitúcií sa týmto občanom  snažia pomôcť aj neziskové organizácie.

Zaujímavé je ale plánované riešenie Magistrátu, v ktorom okrem pomoci priamo v uliciach a služieb v útulkoch ráta pre nich aj "S PRENÁJMOM tréningových BYTOV, ktoré budú vo vlastníctve mesta" v tom zmysle, že

ich magistrát zakúpi  v panelákových domoch a bude im ich prenajímať za symbolickú sumu, "aby sa zase začlenili do života"...

Mysleli pri tomto návrhu na to, ako to asi zmení život ľudom, ktorí budú bývať v ich susedstve? Na ich zvyknutý spôsob života na ulici a možnosť, že nebudú za byty platiť?

Tí, ktorí to schvália ich určite vo svojich bytov ako susedov mať nebudú. Toto nie je nedostatok empatie, ale reálny pohlaď na vec.

Mária Husárková, Bratislava

Oslovili sme bratislavský magistrát, ktorý na tému reagoval takto:

"Hlavné mesto má v zmysle Koncepcie pomoci ľuďom bez domova záujem pristúpiť k prechodnému integračnému bývaniu, ktoré bude podľa Koncepcie realizované v dvoch ubytovacích zariadeniach vo vlastníctve hlavného mesta.

Zároveň sa v Koncepcii plánuje so zriadením samotného objektu za účelom realizácie prechodného integračného bývania v samostatných ubytovacích jednotkách.

V rokoch 2021-2023 sa plánuje s vypracovaním dokumentu „Housing first“, v ktorom bude naplánovaná metodika k tomuto európskemu prístupu na základe lokálnych špecifík".

ILustr. foto: Archív BK

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter