Napísali ste nám 21. jún 2017

Moje skúsenosti v MHD počas horúčav


Vážená redakcia, píšem Vám ohľadom Vášho článku o cestovaní v MHD počas horúčav uverejneného v bratislavskom kuriéri 06/2017.

Aké sú moje skúsenosti? Prevažnú časť cestujem linkou č. 21. Na túto linku boli zakúpené nové autobusy v roku 2010 a 2011.

Nie všetky sú však klimatizované. A to podľa mňa nie všetci ľudia vedia alebo ich nevedia rozlíšiť. Stalo sa, že jeden pán priložil ruku k výduchom, z ktorých očakával chladný vzduch a krútil hlavou, že nič nefúka.

No fúkať nič nemohlo, lebo tam klimatizačná jednotka nebola nainštalovaná.

V klimatizovaných autobusoch tejto linky sú výduchy z klimatizácie nasmerované do uličky, ktorá ide stredom autobusu.

Chladný vzduch teda fúka priamo do uličky. Kto stojí v uličke, má šťastie, kto sedí pri okne hlavne od strany slnka, potí sa, lebo chladný vzduch z klimatizácie sa k nemu nedostane.

Preto ľudia otvárajú okná.

Tento problém bol vyriešený v autobusoch dodaných po roku 2015 a vo všetkých trolejbusoch, kde bol pridaný po celej dĺžke autobusu "plech", ktorý nasmeruje studený vzduch až k oknám.

Avšak jednu vec sa nepodarilo vyriešiť. Autobusy kúria aj v lete, takže keď nás opeká v autobuse slnko, pridáva sa k tomu ešte aj teplo z kúrenia, stačí sedieť nad radiátorom.

Je smutné, že v 21. storočí výrobca autobusov nemá vyriešené chladenie motora a v autobusoch sa musí v lete kúriť, aby sa motor neprehrial.

Ale aby som ukončil svoje myšlienky pozitívne, minulý rok som cestoval na linke č. 21 v autobuse s funkčnou klimatizáciou prvýkrát až v auguste, pričom tento rok klimatizácia fungovala v autobusoch
už na konci mája pri prvých teplých dňoch.

S pozdravom
Roman Bystrický

Foto: Ilustračné

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter