Napísali ste nám 30. október 2017

K župným (ne)závislým rébusom


Termín župných volieb je na spadnutie. Pošuškáva sa,  že je zle načasovaný, nakoľko pár dní pred 4. novembrom sú školské prázdniny ako aj Sviatok zosnulých, kvôli čomu sa ľudia presúvajú po republike.

V týchto voľbách nie je možné si vybaviť voličský preukaz do iného volebného okrsku a navyše voľby sú jedno kolové.

 Ak ešte v ten deň bude nepriaznivé počasie, a nezáujem o dianie  občanov o dianie v župe je evidentný,  je pravdepodobné, že účasť  na nich nebude veľká.

Možno nižšia ako v predchádzajúcich voľbách. Takže, citujem M. Havrana, na veľký biznis v župách bude stačiť málo hlasov.

Kampane kandidátov na župana v Bratislavskom samosprávnom kraji ale na poslancov boli masívne a aj úsmevné.

Tí, ktorí poznajú poviedku J. Kalinčiaka  Reštavrácia, mi dajú za pravdu, že aj  po storočí sa kortešačky na hlasy voličov  obsahovo modifikovali  iba trochu.

Formou ale priam prevratne. Letáky, brožúrky, bilbordy a priame kontakty s voličmi na koncertoch (najmä pre seniorov), námestiach, trhoviskách.

Tam všade sa ponúkali aj darčeky všakovakého druhu. Kvety, perá, koláčiky, guláše, mapy, podpis karty a k tomu sľuby, sľuby , sľuby.

V nich chýbalo už len to príslovečné modré z neba. Žiadny z kandidátov ale neukázal kúzelnú paličku na vybudovanie ihrísk, parkov, cyklociestnových škôlok, domovov pre seniorov, vysporiadanie sa s korupciou a veľa ďalšieho pre kvalitný život v Ružinove alebo za krajší Ružinov..

Výber podľa sľubov asi veľa voličov  robiť nebude. Ten sa zväčša robí podľa známej tváre či mena.

No a niekde aj podľa strany. Na župana kandidujú  väčšinou nezávislí. V týchto voľbách nezávislých kandidátov je ako maku. 

Odborníci to nazvali – že PRE  NEZÁVISLENÉ.  Čo sa asi tak skrýva za nezávislosťou?

Zaujimavé, že aj zo známych straníkov sa stali nezávislí a to z dvoch dôvodu, že na kandidátke nebolo miesto pre toľkých záujemcov alebo strana  zanikla.

Analýza zaregistrovaných kandidátov na poslancov do BSK vo volebnom obvode č. 2 (MČ Ba Ružinov) odhalila niekoľko bizardností.

Tu sú: koalície Most  - Smer - Skok – SDKU a ešte starostovia a nezávislí kandidáti, to je sila. Nielen koalícia  strán ale aj  anonymných starostoch a nezávislých. 

Ďalšia SAS, OĽaNO, NOVA , Zmena zdola – jasne dokazuje, že politika je umenie nemožného.

Marketingom kandidátov sa dá nazvať aj uvádzanie povolaní. To pôvodné si mnohí prekryli súčasným, čo je v podstate pracovné zaradenie.

No a tí, ktorí si napísali,  že sú poslanci na rôznych úrovniach, zástupca starostu, generálna riaditeľka neuviedla kde riaditeľuje, dôchodcovia asi boli celoživotní (nie invalidní),  či občianski aktivisti.

Urobili chybu. Skryli povolanie. Takže  asi bude treba dešifrovať, že sú to gramotní ľudia (o tom asi nikto nepochybuje), ale že majú aj schopnosti z pôvodnej profesie nás zastupovať v BSK.

Je možné sa domnievať, že kandidáti si uvedeným iného druhu "povolania" ako reálneho  zamestnania chceli šplhnúť u voliča.

Ten sa ako som uviedla vyššie sa asi nebude orientovať podľa sľubov. Tie, ktoré prevažne kandidáti dali, totiž v rámci kompetencii VUC-ky sú úplne nereálne.

A zdá sa, že ani samotní kandidáti nevedia, že z hľadiska výkonu moci vo VUC-ke o nič nejde. Sú iba medzičlánkom, ktorý stojí veľa peňazí, cituje, E. Chmelára.

Kto neverí, odporúčam si vypočuť reprízu relácie V POLITKE (druhá časť, 29.10.2017 na TA 3).

Tam odznelo, že pre voliča existuje aj abecedný výber, to len tak, že volič krúžkuje od prvého  v abecednom poradí. Ukažka ako to môže byť  v Ružinove.

Na prvom mieste kandidát, ktorý prešiel do SDKU do SIETE, teraz je nezávislý a priamo je viac jediný – poslanec, riaditeľ obecnej firmy,  moderátor a herec.  

A ešte treba získať poslanecké kreslo v župe.... ?!? Prečo nie, čo  nie je zakázané je dovolené. A ešte byť aj prvý na zozname, prečo nevyužiť šancu.

Splniť si občiansku povinnosť - ísť voliť -  je prezentácia vzťahu občana k spoločnosti.

Ale keď sa pozeráme na nereálnosť sľubov na insitné slogany  (napr. nás za gule nikto nedrží, len somár nevolí XY), tak vyvstáva otázka – či ísť voliť.

A potom sa cítiť oklamaný.  Ani jeden kandidujúcich totiž  sľuby, ktoré dali nemôžu splniť.

Veď kúzelnícke paličky a kapse potras sa nikto z nich nemá. Navyše na mnohé sľubované ani VUC-ka nemá kompetencie.

A v jej zastupiteľstve, ako v každom inom  tiež platia politické dohody za ktorými  sa skrýva všeličo.

Sľuby z kampaní sa tam  rozplynú..... a nastane realita. Občanovi sa predtým kolega, priateľ, sused  - ako poslanec či župan vzdiali.

Pretože funkcie a peniaze menia charakter rovnako teraz , ako  v staroveku, toto povedal J. G. Caezar.

Tentokrát to bude na päť rokov. 

J. Hvorková

Vyššie uvedené názory sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

Rubrika Napísali ste nám je čitateľská rubrika, v ktorej čitateľom zaslaný obsah nie je menený. Redakcia si vyhradzuje právo len na drobné redakčné úpravy, ktoré nemenia obsah.

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter