Napísali ste nám 29. máj 2017

Alexandrovci - aplauz i slzy v očiach


Po vyše roku a pol po tom, čo posledne vystupovali v Bratislave a po piatich mesiacoch, čo sa stala letecká katastrofa pri Soči, v poslednú májovú nedeľu vystúpil opäť v Bratislave ruský armádny spevácky zbor Alexandrovovcov.

A hoci takú reklamu, ako väčšinou robia umelcom spoza našich západných hraníc nemali, oba koncerty boli vypredané.

V hľadisku bolo možno vidieť nielen dôchodcov, ako by neprajníci asi povedali, ale aj ľudí v strednom veku, aj tridsiatnikov s deťmi, aj takých, čo ešte asi drú stredoškolské či vysokoškolské lavice.

V podaní obnoveného súboru zneli staré vojenské piesne, ruské, ale aj zopár slovenských ľudových piesní, ohromný potlesk zožali aj tanečníci.

V druhej časti vystúpenia zaspievala aj stále výborná Helena Vondráčková, aj Kandráčovci, ktorí dostali pol hodinu už ako „predskokani“ pred začatím hlavného koncertu.

Ale veľkým prekvapením bola aj Gottova Lady Karneval v podaní moskovských hostí.

Samozrejme, nechýbala ani spomienka na tých 64 členov slávneho súboru, ktorí zahynuli pri leteckej katastrofe 25. decembra m. r. 

Spomenul ich už v úvode koncertu veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexej Fedotov a poďakoval prítomným i všetkým obyvateľov Slovenska za to, akú spoluúčasť, hlbokú sústrasť vyjadrovali bezprostredne ponešťastí, ale aj v súčasnosti.

Počas koncertu potom na veľkoplošných obrazovkách fotografie a mená každého z tých, čo sa v závere roka chystali vystúpiť v Sýrii. Zvučné i jemné hlasy  ich priateľov, kolegov, slávikov celá sála počúvala postojačky.

Popoludnie a večer, kedy sa umenie hádam prvýkrát natoľko spájalo nielen s ohromným aplauzom, ale aj so slzami v očiach. U veľkej časti sály.

Cez prestávku i po koncerte sa mnohí ešte zastavovali pri stánkoch s CD-čkami, rôznymi suvenírmi, fotografovali sa, delili sa zážitkami, niektorí  si i pospevovali.

A väčšine z nich nádherné melódie v podaní preslávených Alexandrovovcov ete asi dlho znel, znie v dušiach a mysliach.

 Miloslava Necpalová

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter