Napísali ste nám 27. júl 2017

Ako Bratislava a  c y k l i s t i   v nej, diskriminujú chodcov


Dobrý deň.

Reakcia na článok Mgr. Hanulíkovej, - číslo 7/ 2017

Skôr by som článok nadpísala:  "Ako Bratislava a  c y k l i s t i   v nej, diskriminujú chodcov."

 1.)  Že sa uprednostňuje individuálna automobilová doprava,  a, že je zle vyriešené spájanie pruhov pre cyklistov,  (a nie len to !) s tým súhlasím.

 Dokonca si myslím, že aj tie pruhy, ktoré sú,  sa zriaďujú   len  f o r -

m á l n e ,  ako sa vraví, - "aby sa vlk nažral, a ovca zostala celá "!                                                                                                               ALE  2). :  Fakticky sme cyklistov "posadili  na koňa".  Stále sa hovorí o ich  p r á v a c h ,  ale nič o ich povinnosti dodržiavať dopravné predpisy. Robia si čo chcú. Za to, čo robia v Bratislave, sa v iných mestách platí pokuta !

Jedno aj druhé skonkretizujem, ako to vidím v mojom okolí,  napr. na

Štúrovej ulici:

Ad 1/  Vždy, keď vyjdem z Dobrovičovej ulice na Štúrovu, nemôžem si

nespomenúť na môj prvý dojem, že človek, čo tento problém riešil, bol 

buď nadrogovaný, alebo opitý. 

Navrhnúť môže hocikto, hocičo, ale čo ten, kto to schválil ?

 Cyklistický pruh  tu zrazu končí, autá zo Šafárikovho námestia môžu ísť len doprava, ale cyklisti, smerujúci na most, musia skrížiť autám cestu.

Pozorovať rôzne takto vzniknuté situácie pritom, ako čakáte na električku, nie je moc zábavné !

"Zábavné" by bolo sa s tým, kto to celé -okolo Šafka- vymyslel,

porozprávať, vniknúť do jeho myšlienkového pochodu.

Celé je to  v y r i e š e n é  pozoruhodne : Zo všetkých ulíc  na Štúrovu ulicu ,-Tallerova, Dobrovičova, Tobrucká -  sa odbočuje len vpravo.  Zo Šafárikovho nám.  tiež  l e n  vpravo.   

Ľavá strana -ako napr, odbočiť  na autobusovú stanicu, alebo do Nového SND, či pripojenie sa na dôležité  výpadovky - je pre motoristov   t a b u !   Zariadili si teda kúsok ďalej obratisko.

Teraz už  len nejaký  "dobrodinec" nariadi  dať  pred SPŠS, alebo pred múzeum, značku "ZÁKAZ OTÁČANIA",  a motoristov, "chtivých" spomenutého smeru, teda zo Šafka doľava, tým  odrovná.. 

Ten, čo to vymyslel, - a  prípadne vymyslí (!) -  si možno povie: "Budeme mať ďalšie,  spoľahlivé ,  miesto na vyberanie pokút.

 Alebo,- nech  si idú autá až k Mostu SNP a popod hrad, ..."

.Iste!  Aj tak sa dá ! !.....

Ad 2/  Cyklisti cestou z mosta  nielenže diskriminujú chodcov, ale ich 

-a tým aj seba- ohrozujú. Kolízia s tými, čo čakajú na zastávke smerom do mesta, by ani pre cyklistu  nedopadla dobre. 

Len vďaka náhode, šťastiu  a hlavne tolerantnosti čakateľov na  

MHD, sa  zatiaľ nič nestalo.

Cyklisti majú vyhradený pruh z mosta po pravej strane parku. Doslovne si to  š v i h a j ú  priamo po chodníku cez zastávku, (niektorí  l e n  po koľajniciach, to je ale -relatívne- ten lepší prípad ),  drzo sa prepletajú medzi chodcami, ktorí nastupujú do električky.

Raz som sa opovážila poznamenať, že cyklistický chodník je za parkom. To gesto, čo mi cyklista  ukázal, - ako slušne vychované "dievča",-nepoužívam, ani nepopisujem ! 

Budeme žiadať, aby na začiatok tej zastávky dali značku "ZÁKAZ VJAZDU BICYKLOV!" Ten stĺpik je tam nanič !

Alebo, čo tak k tomu stĺpiku postaviť mestského policajta?  Peniaze  za pokuty sa vždy zídu !

Možno by stačila retiazka, ale tú by veľmi rýchlo niekto ukradol.

Dá sa povedať, že som "rástla" na bicykli. Bolo to veľmi dávno, 

k bicyklu sme mali preukaz, možno vďaka tomu sa bicykle nekradli.

Teraz "objavujú Ameriku"! Idú zavádzať niečo ako čipovanie bicyklov.

My, kým sme dostali ten preukaz,  sme  m u s e l i   ovládať dopravné predpisy!  Nikdy by sme si neboli dovolili jazdiť po chodníku, po ceste dvaja vedľa seba, vojsť do jednosmernej ulice, pešej zóny , alebo do ulice kde je zákaz vjazdu, či na námestí ísť hocijako, -krížom,  atď.    Ak sme to porušili, bol hneď niekde blízko ZNB-ák . Vtedy sa policajti nevozili v aute ! 

Mali sme ešte nedávno predpis, že cyklista  síce môže ísť po chodníku, ale len rýchlosťou chodca. To v Bratislave už dávno neplatí ! Vlastne ani sa to nikdy nedodržiavalo,

- hlavne - n e k o n t r o l o v a l o , jednoducho  tolerovalo .

Aj dnes, aj keď majú cyklisti na danom úseku cyklopás, používajú chodník, a nie rýchlosťou chodca ! !

Pozrime sa napr. na priechod pre chodcov : Koho vlastne  na ňom predstavuje cyklista ?  Keď cezeň prechádza  na druhú stranu,  s e d í na bicykli. Akým právom ?  Ten priechod je pre  c h o d c o v !  Má bicykel len  t l a č i ť !

Keď chodec prechádza cez priechod, cyklista idúci po ceste, sediaci na  d o p r a v  n o m  p r o s t r i e d k u,  jeho právo prejsť bezpečne, nerešpektuje. 

To sa dá vidieť aj na zastávke električiek a autobusov na Vazovovej ulici, pri Blumentáli.  A nie len tam !

  Ľudia nastupujú na MHD,  autá stoja, cyklistu  ani nenapadne, aby zastavil. Dokonca nie je vzácne vidieť, že električku predbieha po ľavej strane.

Aj tu sa vynára oprávnene opakovaná  otázka : Pre cyklistov predpisy neplatia ?  A kde je Mestská polícia ?

Vrátim sa  k priechodu  pre chodcov na Štúrovu ulicu pred hotelom :

Pozriete sa doľava, žiadne auto nejde, cyklistu nevidíte, lebo nie je osvetlený,  splýva s farbou cyklistického pruhu,  aj so stĺpami verejného osvetlenia.   Ide rýchlo, a vy si na priechode "zatancujete" tanec záchrany.

 Cyklistu to vôbec nezaujíma,  v rýchlosti vás stihne obehnúť- nemusí sa to ale vždy podariť !  

Vie vôbec, ako sa má správať pred priechodom pre chodcov ? Alebo: považuje si vôbec za povinnosť sledovať dopravné značky ?

Na druhej strane  Štúrovej ul. smerom do mesta, chodia cyklisti po ich páse aj v protismere.  Ak vôbec ten ich pás použijú !

Všeobecne sa ľudia sťažujú, že ani na Starom moste sa cyklisti nedržia predpisov . Vlastne :  k d e  s a   i c h  d r ž i a ? !

Obyčajne sú cyklisti aj motoristami - keď sedia na bicykli už pre nich pravidlá cestnej premávky neplatia ?

Keď už sme pri  tej Štúrovej ulici, aj keď to do tejto kauzy nepatrí :  Keď  tú "stavbu storočia" začali,  sľubovali, aká bude krásna, so stromovou alejou.:

Namiesto stromov sú cyklopásy ( ako sa ukazuje, zbytočné),  a- aby sa nepovedalo,-  sú tam úseky s nasadenými "rastlinami"(?), o ktoré sa nikto nestará. Stačí sa pozrieť na časť pred hotelom Krym,

 či UHU. Po nedávnej výsadbe niet ani stopy, zničili ju nákladiaky vykladajúce tovar, a slúži ako "popolník" !

Jednoducho je to tak :

Cyklistické pásy nie sú umiestňované tak, aby boli chodci pred cyklistami  v bezpečí !

Vôbec by sa nemali dávať  tam, kde sa zdržiavajú deti, alebo sa

s  rodičmi prechádzajú,  kde sa učia  chodiť, tam, kde sú odpočinkové lavičky.... Dieťa nemôžete stále držať za ruku.

A, samozrejme, nemali by sa dávať ani tam, kde cyklistov ohrozujú autá. To už môžu chodiť tak, ako by mali, jednoducho po ceste. 

To je zrejme pre zriaďovateľov,- odborníkov-  ťažká, 

n e r i e š i t e ľ n á ,   úloha !

Preto si myslím, že  sa vôbec nemusia namáhať, pretože v Bratislave vôbec cyklisti  n i č  nerešpektujú.  Ignorujú aj cyklochodníky." Načo by im boli , keď môžu používať - beztrestne-  chodníky pre chodcov" ?!?

Ešte by som rada vedela, kam patrí bicykel s motorčekom ,

 rýchlo jazdiaci skateboardista, prípadne iný vynález, ako napr.

 seg-way ? Nemal by sa do toho vniesť nejaký poriadok ?

Nejako nám to nevychádza, a to nie je jediné, čo nám v Bratislave nevychádza ! Kto nám to vyrieši ?!?

Nemal by sa prijať zákon, že bratislavský chodec je 

ZÁKONOM CHRÁNENÝ  - aspoň tak, ako medveď ?  

                                                                        Z. CE.

Foto: Archív BK

4 komentáre
ODPOVEDAŤ barney | 23. 4. 2018, 10:33

A co tak to o kusok dalej skonci Stary most do petrzalky, chodci maju ist v pravo a cyklisti vlavo, ale nie na cyklotrase (nie je cyklochodnik zdielany) pokracuje promenada dalej, mamicky veselo kocikuju, vencia sa tam psikovia HALOOO cyklotrasa budicek na druhej strane mate chodnik!!!

ODPOVEDAŤ Martin | 13. 9. 2017, 21:36

Som cyklista, nechodím po chodníkoch, ak prechádzam z bicykla zleziem s neho, stojím na červenej, dodržiavam značky aj predpisy... Takéto generalizujúce reči, smerujúce kamkoľvek neznášam a tieto konkrétne ma dehonestujú. Nie je to o skupine ľudí - o cyklistoch, ale o jednotlivcoch. Rovnako by sme mohli nadávať na chodcov na cyklochodníkoch, na tých, ktorí si prebiehajú cez cestu kde sa im zachce ako sliepky a je tých miest milión... áut sa ešte ako-tak boja, ale cyklista nie je prekážka, veď on to nejako dá... Nie vždy. Mohli by sme nadávať na vodičov, ktorí vás v 50tke predbiehajú v kopci 10cm od vás, alebo sa na križovatke postavia 5cm od vás... Nikto vám nedá onoho 1,5m, ktorý by ste na ceste mali mať, lebo tie 3 sekundy meškania vodiča auta určite spasia... Mohli by sme, ale načo? Ide o to, či sme egomaniaci, alebo ľudia. Ak sa budeme chovať ako ľudia, dá sa všetko, ale my zjavne potrebujeme len nadávať. Je jedno na čo a na koho

ODPOVEDAŤ Ladislav | 28. 7. 2017, 15:00

toto je polemika, ktorá by mohla trvať donekonečna. Nie je to vôbec o tom, či je niekto cyklista, chodec, alebo šofér. Aj je ten človek bezohľadný idiot tak je úplne jedno, do ktorej z tých troch skupín patrí. Takže vôbec nie je na mieste dehonestovať cyklistov, lebo rovnako sa nájdu ignoranti aj medzi chodcami, ktorí často pobehujú aj so psíkmi po cyklochodníkoch. Ako cyklista ich tolerujem, často tam sú preto, lebo na súbežnom chodníku pre zmenu parkujú autá, a tak to ide dookola. Je to len o tolerancii a ohľaduplnosti. Svojimi autami si vytláčame priestor na chôdzu či cyklistiku a potom sa čudujeme, že sa na tie zvyšky infraštruktúry nezmestíme. V prvom rade treba začať od seba, každý jeden!

ODPOVEDAŤ Viera | 27. 7. 2017, 18:02

PLNE SÚHLASÍM, ba cyklistov by som popísalá ako drzých a bezohľadných ľudí, ktorí ako keby zabudli, že aj oni budú o chvíľu chodcami, stačí len zosadnúť z bicykla. Deťmi už boli. Škoda, že ani na nich neberú ohľad. Vidíme to všade. Na nábreží Dunaja, pri River parku, aj pri Eurovei a všade v meste. Uháňaju ako na pretekoch, dieťa treba držať za ruku a nepustiť ho na krok. Ako psa na vodítku. Sediaci ľudia v kaviarničkach a na lavičkách sa tiež nemôžu pohnúť, ani nohy natiahnuť. Veselo by vám ich prešli. Zájazdy loďou nastupijú, vystupujú z lodí, majú batožinu, kufor, sú tak pri propeleri zhluky ľudí a cyklista, napriek tomu, že tam nemá čo hľadať, nemá tam ano "cyklochodník" sa prediera pomedzi ľudí a nie pomaly, k osobnému prístavu. Po celej dĺžke od mosta SNP až po osobné prístavisko. Nič neobyčajné. Bežný denný pohľad a skúsenosť. Voľakedy tam bolo "korzo", detičky behali, mamičky nechodili po rozbitom "kvázichodníku" pomedzi stromy, jeden napravo, jeden naľavo, lebo dvaja sa nie vzdy zmestia. Dvaja rodičia a dieľa tobôž nie. A cyklisti si kraľujú v strede. Ako lordi.!!

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter