MHD 2. máj 2019

Odborári z DPB vstúpili do štrajkovej pohotovosti, žiadajú rast miezd


Odborári z Dopravného podniku Bratislava (DPB) vstúpili od začiatku mája do štrajkovej pohotovosti.

Od zamestnávateľa požadujú zvýšenie miezd pre zamestnancov.

Ak sa do štvrtka 9. mája odborové organizácie s vedením DPB nedohodnú na požadovanej úprave miezd, budú zvažovať vyhlásenie štrajku.

TASR o tom informovala hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Martina Nemethová.

Štrajkovú pohotovosť v DPB od 1. mája vyhlásili dve Základné organizácie Integrovaného odborového zväzu (ZO IOZ) pri DPB - Elektrické dráhy,

Technická infraštruktúra a ZO IOZ pri DPB - Divízia Autobusy spolu s Bratislavským odborovým zväzom vodičov MHD (BOZV MHD).

Platná podniková kolektívna zmluva, ktorá sa týka 2700 zamestnancov, bola uzatvorená 16. januára 2017 a dodatkom sa predĺžila jej platnosť do 31. decembra 2020.

"Odborové organizácie požadujú zvýšiť pre rok 2019 mzdové tarify všetkým zamestnancom DPB v kategórii R a vodičom MHD minimálne o 1,20 eura za hodinu,

zvýšiť hodinové tarify pri individuálnych mzdách všetkým zamestnancom DPB v kategórii R minimálne o 1,20 eura za hodinu

a zamestnancom odmeňovaných mesačnou mzdou (vrátane individuálnych miezd) zvýšiť mzdové tarify minimálne o 100 eur mesačne," spresnila Nemethová.

Požiadavky zástupcov zamestnancov zamestnávateľ podľa nej neakceptoval a navrhoval zvýšenie len o 0,10 eura za odpracovanú hodinu.

DPB pre TASR uviedol,

že už pred vyhlásením štrajkovej pohotovosti nové vedenie spolu s bratislavským primátorom Matúšom Vallom zvolali na budúci týždeň pracovné stretnutie všetkých zamestnancov podniku,

ktorého cieľom je predstavenie vízie a plánu podniku, ako aj diskusia na tému možností v oblasti mzdových a pracovných podmienok.

"Čo sa týka miezd v DPB, tieto v období 2013 až 2019 rástli medziročne rovnakým tempom ako mzdy inde v ekonomike (štyri až päť percent ročne)

a zamestnávateľ navrhol pre ďalšie obdobie udržanie medziročného nárastu na úrovni inflácie.

Preveruje tiež možnosti diferencovania podľa profesie, situácie na trhu a doterajšieho rastu miezd," uviedla pre TASR hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

Nové vedenie podniku uskutočnilo podľa jej slov doposiaľ deväť stretnutí vedenia s odborovými organizáciami pôsobiacimi v DPB.

"Predstavy odborárov sú na úrovni ďalšieho rastu v rozmedzí 16 až 20 percent, čo je pre ekonomickú stabilitu podniku neúnosné a ohrozilo by to fungovanie podniku," spresnila Volfová.

DPB pripomína, že mzdy vodičov MHD v Bratislave sú najvyššie spomedzi všetkých porovnávaných mestských dopravných podnikov.

Nové vedenie DPB deklaruje, že od svojho nástupu 14. februára bezodkladne realizovalo opatrenia na ozdravenie spoločnosti, úsporu nákladov a aj zlepšenie pracovných podmienok zamestnancov.

Ako tvrdí, pripravuje sa tiež návrh na stabilizáciu nedostatkových profesií a návrh na zmenu rozpočtu mesta,

ktorá má umožniť pozitívne zmeny v infraštruktúre MHD a v technickom vybavení DPB.

Od roku 1993 bol v DPB pri procese kolektívneho vyjednávania až sedemkrát využitý inštitút sprostredkovateľa,

niekoľkokrát bola vyhlásená štrajková pohotovosť a v júni 1996 sa uskutočnil aj päťdňový ostrý štrajk.

(TASR)
Foto: Archív Br. kuriér /budova DPB na Olejkárskej
1 komentár
ODPOVEDAŤ Jpetr | 3. 5. 2019, 03:00

Najděte nahé ženy ve vašem městě zde : kutt.it/nahe

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter