MHD 6. november 2019

DPB vyhlásil veľký tender na kamery do autobusov a električiek


Dopravný podnik Bratislava (DPB) vyhlásil tender za 1,15 milióna eur s DPH na dodávku a montáž kamerového systému do autobusov a električiek bratislavskej MHD. Aktualizované o odstavec dole.

Po májovom incidente, keď bol v autobuse napadnutý manželský pár, mesto vyhlásilo, že musia byť všetky vozidlá MHD vybavené kamerovým systémom tak, aby bezpečnostné zložky mali online spojenie s vozidlom, v ktorom sa odohráva krízová situácia.

DPB predpokladá podľa zverejnených súťažných podkladov cenu za dodávku a montáž kamerového systému do autobusov za 720.000 eur bez DPH.

Dodávka a montáž kamerového systému do električiek predpokladá dopravca v sume 245.000 eur bez DPH. Záujemcovia môžu svoje ponuky k tendru predkladať do 2. decembra.

V ten istý deň chce dopravca tieto ponuky otvárať. Pri ich vyhodnocovaní bude prihliadať na najnižšiu cenu bez DPH.

Dopravný podnik v opise zákazky spresnil, že v prípade kamier do autobusov chce zabezpečiť vnútorný kamerový systém na kontrolu vnútorného nástupného priestoru dverí a interiéru.

"Interiér vozidla vrátane vnútorného dverového priestoru budú snímať štyri vnútorné kamery – dve kamery v prednej časti vozidla, dve kamery v zadnej časti vozidla.

Vonkajší kamerový systém bude monitorovať vonkajší priestor nástupných dverí, dopravnú situáciu na oboch stranách vozidla a situáciu pred vozidlom," priblížil DPB.

V prípade električiek chce podnik vnútorný kamerový systém na kontrolu vnútorného nástupného priestoru dverí a interiéru.

"Interiér električkového vlaku vrátane vnútorného dverového priestoru bude snímať šesť vnútorných kamier – tri kamery v prednom vozidle, tri kamery v zadnom vozidle.

Vonkajší kamerový systém bude monitorovať situáciu pred vozidlom," podotkol DPB. Z kamier v autobusoch a električkách má byť zabezpečený aj online prenos obrazu.

Vo vozidlách MHD musí byť k dispozícii kamerový záznam, aby bolo možné aj po prípadnom incidente jednoduchšie identifikovať agresora a pôsobiť na ďalších potenciálnych aj spätne odstrašujúcim príkladom.

V máji to pre TASR uviedlo hlavné mesto. Reagovalo vtedy na incident v autobuse bratislavskej MHD z 22. mája, keď bol napadnutý manželský pár vo veku 50 a 52 rokov.

Konflikt sa totiž odohral v autobuse, ktorý nebol vybavený bezpečnostnou kamerou.

Mesto zároveň avizovalo, že v spolupráci s políciou aj mestskou políciou príde k prehodnoteniu predpísaného postupu vodičov MHD v prípade, že sa nejaký bezpečnostný incident vo vozidle odohráva.

Zároveň uviedlo, že bude hľadať spôsob, ako verejnosť môže privolať hliadku aj bez toho, aby sa priamo vystavila ohrozeniu reálnym alebo potenciálnym agresorom.

Stanovisko k doplňujúcej otázke Br. kuriéra:  Ktorých vozidiel s to bude týkať (kúpených pred rokom 2014....áno?) Do akého počtu vozidiel pôjdu kamery a či aj do starých električiek, ktoré už

"dosluhujú"?

Odpoveď:
"Prioritou DPB, a.s. a tiež hlavného mesta Bratislavy je zvýšenie bezpečnosti vo vozidlách MHD.
Všetky nové vozidlá už sú vybavené priamo od výrobcu nielen vnútorným, ale aj vonkajším kamerovým systémom, podnik sa však rozhodol namontovať kamery aj do ostatných, starších vozidiel MHD.
Vyhlásil verejnú súťaž na dodávku a montáž kamerového systému do autobusov a električiek v počte 1323 kamier celkovo až pre 140 autobusov a 49 súprav električiek.
 
Termín ukončenia verejného obstarávania podnik predpokladá na prelome rokov 2019 a 2020. Predpokladaná hodnota zákazky je vo výške 965 000,00€ bez DPH.
 
Info: Ide o autobusy z rokov 2010-2012 a električky vyrobené v 90 – tych rokoch".
(tasr, rl)
Ilustr. foto: Archív Br.kuriér
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter