MHD 12. september 2018

DPB: Informácie na zastávkach MHD majú byť prehľadnejšie


Bratislavský mestský dopravca (DPB.a.s.) informuje, že zmenil formát cestovných poriadkov na zastávkach MHD.

Zmenil sa aj vizuál oznamov pre cestujúcich, ceny cestovných lístkov, či schéma liniek.

Dopravný podnik Bratislava v prvej fáze vymenil informácie do zastávkových vitrín vo vylepšenej podobe až na 800 zastávkach.

Cieľom, podľa podniku, je zatraktívniť MHD prostredníctvom zastávok, kde cestujúci trávia čas čakaním na svoj spoj.

„Cestovné poriadky sa menili z pôvodného formátu A5 na formát A4. Vďaka tomu sú texty väčším písmom a stanú sa tak ešte čitateľnejšími,“ informuje DPB.

Na vybraných linkách MHD idúcich cez zhodné zastávky až po konečnú zastávku, pribudli združené cestovné poriadky, aby cestujúci nemuseli hľadať odchody vo viacerých cestovných poriadkoch.

„Modernizácia informácií pre cestujúcich bude postupná, pričom v prvej etape sa informácie umiestňovali postupne na tie zastávky, kde priestor vo vitrínach vyhovoval novým, väčším cestovným poriadkom,“ povedal riaditeľ úseku dopravy a služieb DPB, a.s. Juraj Hamaj.

Ako ďalej uviedol, ide približne o 800 zastávok z celkového počtu 1302. Realizácia na všetkých zastávkach si vyžiada výmenu vývesných plôch za modernejšie, čo bude zrealizované postupne.

Odchody liniek MHD sú uvedené v troch stĺpcoch, a to vždy na tom istom mieste. Ľavý stĺpec obsahuje odchody počas školského roka, stredný počas prázdnin a pravý počas voľných dní.

Farby jednotlivých stĺpcov s odchodmi nadväzujú na kalendár prevádzky, ktorý je vyvesený na zastávkach s veľkými vitrínami.

Každý deň v kalendári má farbu, ktorá korešponduje s farbou stĺpca v cestovnom poriadku. Cestujúci sa takto podľa farieb bude môcť ľahko zorientovať v tom, ktoré odchody sú platné a nebude musieť ovládať dni školských prázdnin, či štátnych sviatkov.

Zoznam zastávok každej linky je po novom v pravej časti cestovného poriadku. V cestovnom poriadku sú piktogramami zvýraznené ďalšie prvky ako napríklad nízkopodlažnosť celej linky, trasa linky na letisko, upozornenie na výluky, služba zdieľaných bicyklov Slovnaft BAjk alebo zvýraznenie cyklobusu.

Nový formát dostali aj oznamy o výlukách, ktoré červeným pruhovaním ihneď upútajú pozornosť o zmenách v premávke v MHD. Najpodstatnejšie informácie o výluke, dotknutých linkách a dátumoch sa cestujúci dozvie hneď z prvých riadkov oznamu.

Označenie liniek je naprieč všetkými formátmi jednotné, pričom linky, ktoré premávajú často a celotýždenne majú pridelené farby.

„Vďaka tomu sa cestujúci ľahšie zorientuje aj v rámci novej schémy liniek, kde sa bude dať „cestovať“ prstom po farebnej čiare linky, ktorej farba bude rovnaká aj v cestovnom poriadku, či ozname. Na novej schéme liniek sú zároveň viditeľné všetky zastávky a celá schéma je dvakrát väčšia ako doteraz,“ tvrdí mestský dopravca.

Ako dodal, informácie doplní mapa okolia zastávky umiestnená na vybraných zastávkach, ktorá uľahčí cestujúcim orientáciu najmä pri prestupoch a pred cieľom cesty. Turistom pomôže doplnenie anglického jazyka do všetkých materiálov.

Návrhom predchádzala rozsiahla analýza materiálov zo Slovenska, aj zahraničia. Len v prípade cestovných poriadkov bolo vyhodnotených 362 cestovných poriadkov zo 179 miest 37 krajín Európy, Ameriky a Ázie.

Návrh podľa DPB zohľadnil najlepšie skúsenosti a ide o kombináciu francúzskeho zmyslu pre dizajn, nemeckej presnosti, britských štandardov a slovenských zvyklostí.

Nový vizuál zastávkových informácií DPB, a.s. spracovával od decembra 2017 v spolupráci s expertmi, ktorí sa oblasti informovania cestujúcich dlhodobo venujú a majú bohaté skúsenosti zo zahraničia.

(red, dpb)

Mapky: dpb, ilustr. Foto: BK-archív

všetky schémy na našom FCB

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter