Lesopark 22. august 2018

Aktivisti chcú, aby bolo povodie Vydrice prírodnou rezerváciou, zbierajú podpisy


V povodí Vydrice pri bratislavskej Rači by mala vzniknúť prírodná rezervácia s najvyšším, piatym stupňom ochrany.

Myslia si to aktivisti z viacerých ochranárskych organizácií a iniciatív. Na podporu zámeru zorganizovali petíciu, ktorú už podpísalo 3500 ľudí.

Aktivisti zdôrazňujú, že rekreačná funkcia územia by ostala zachovaná, zastaviť chcú len ťažbu dreva a lovenie zveri.

"Výsledkom bude zlepšenie rekreačnej funkcie, zvýšenie bezpečnosti návštevníkov a aj ochrany vzácnej prírody horného toku riečky Vydrica," vysvetľujú v tlačovej správe.

V súčasnosti sa snažia od mestského zastupiteľstva a primátora hlavného mesta SR Bratislavy získať súhlas s vyhlásením prírodnej rezervácie na pozemkoch vo vlastníctve mesta.

Územie navrhovanej rezervácie sa nachádza v Bratislavskom lesoparku na hornom toku Vydrice medzi Peknou cestou, Spariskami, Malým Slavínom a Bielym krížom.

O návrhu vyhlásiť povodie rieky Vydrica za prírodnú rezerváciu s piatym stupňom ochrany už bratislavskí mestskí poslanci hlasovali v roku 2013.

Mesto sa vtedy rozhodlo vyhlásiť bezzásahové prostredie 50 metrov po každej strane povodia Vydrice. Zámer vytvoriť rezerváciu však neschválilo.

Za vyhlásenie evolučného parku v lokalite vtedy vznikla aj petícia, ktorú podpísalo viac ako 10.000 ľudí. Zastupiteľstvo ju však len vzalo na vedomie.

Aktuálnu petíciu organizuje Občianska iniciatíva Chráňme povodie Vydrice v spolupráci LZ VLK Malé Karpaty.

(TASR)
Ilustr. foto: Archív BK
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter