Smiech cez slzy 22. november 2017

Treska a lacné víno, aj to ponúka neoficiálny jedálniček MHD + video + stanovisko DPB a.s.


Bratislavská hromadná doprava je v mnohom nesporne traumou mnohých Bratislavčanov. Najmä tých, ktorí sa na ňu jednoducho odkázaní. Prečo tomu tak je? Napríklad aj kvôli úrovni kultúry cestovania. Zamerali sme sa na častý jav v prostriedkoch MHD – konzumáciu jedla a nápojov, čo je pochopiteľne oficiálne zakázané, avšak denne porušované.

 aktualizované o stanovisko DPB a.s (dole)

Ako by sa vám páčilo cestovanie v nejakom mestskom rannom alebo večernom spoji v spoločnosti konzumujúcich spolucestujúcich? Ako vnímate to, že niektorí pasažieri si zamieňajú vozidlá MHD za bufet? Je vám príjemné ak pri vás niekto konzumuje hamburger, pije kávu, dáva si tresku (video), pije limonádu alebo nebodaj lacné čučo? Máte radosť z toho, ako to jedlo tesne vedľa vás rozvoniava alebo zapácha po celom vozidle?

 

Aj toto je denný obraz vo vozidlách bratislavskej MHD. Spoločným menovateľom v týchto prípadoch je - neohľaduplnosť. Cestujúci, ktorí vo vozidlách MHD jedia a pijú si neuvedomujú, že v nich nie sú sami. Predstavme si, teoreticky, že by si všetci, alebo aspoň väčšina cestujúcich vytiahla svoje jedlo a pitie a začali by „hodovať“. Tam langoš s cesnakom, tam klobáska, či cigánska pečienka s cibuľou. A to všetko treba zapiť pivom, či vínom.... Je to samozrejme hlúposť, pretože väčšina cestujúcich je ohľaduplná a uvedomujú si, kde sa nachádzajú a že vo vozidle nie sú sami, nie sú v kuchyni, bufete, či kaviarni. Potom je ale aj kategória cestujúcich, ktorí sa vozia zadarmo a ešte si robia z vozidla aj bufet. Väčšinou neupozorňujeme a neapelujeme. Bojíme sa alebo je nám to jedno?

 

Z prepravného poriadku IDS BK – Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja:

Cestujúcim nie je dovolené: a) rušiť vodiča a prihovárať sa vodičovi počas jazdy, b) pískať, spievať, hlučno sa správať alebo hrať na hudobnom nástroji vo vozidle a tiež púšťať reprodukovanú hudbu a/alebo reč, c) násilne otvárať dvere vozidla, d) konzumovať vo vozidle akékoľvek potraviny a nápoje, toto neplatí v železničnej doprave, ... a pod.

 

Riešenie je zložité a zrejme nie je úplne ani v silách prepravcov tomu zamedziť. Často ostáva teda iba na nás, ako sa k tomu postavíme, či budeme takéto prejavy tolerovať alebo sa ozveme, že ide o porušovanie prepravného poriadku. Otázne je, čo by nasledovalo... Ako to vidíte? Akú máte skúsenosť?

Vyžiadali sme si aj stanovisko DPB a.s.:

ku konzumovaniu potravín a nápojov:

Cestujúcim v zmysle Prepravného poriadku IDS BK nie je dovolené konzumovať vo vozidle akékoľvek potraviny a nápoje, toto neplatí v železničnej

Doprave.

Aj napriek tomu, že vo vozidlách MHD nie je cestujúcim dovolené konzumovať akékoľvek potraviny a nápoje, počas horúčav rešpektujeme požívanie nealkoholických nápojov.

k ľuďom bez domova:

Ak spolucestujúcim prekážajú vo vozidlách ľudia, ktorí javia známky nadmerného požitia alkoholu, návykových látok alebo majú mimoriadne znečistený odev, majú  právo vyzvať ich, aby opustili vozidlo, nakoľko ich obťažujú.

Zároveň sa môžu s takýmito problémami obrátiť na vodiča, prípadne revízora, ak sa vo vozidle nachádza. Naši zamestnanci však takýchto cestujúcich môžu len vyzvať, aby opustili vozidlo.

Ak to  oslovení cestujúci nerešpektujú, musí byť privolaná policajná hliadka, ktorá má oprávnenie vykázať ich z vozidla.

Je to dlhodobý problém legislatívy, s ktorým nebojujeme len my, ale aj mnohé ďalšie dopravné podniky, nie len na Slovensku ale aj v Čechách.

(rl, red)

Foto a video BK

1 komentár
ODPOVEDAŤ Lubo | 23. 5. 2018, 13:49

Dristy . . . ked sa uz tak odvolavate na prepravny poriadok, skuste sa pozriet aj do tarify DPB . . . Dufam ze je to tam este napisane, ze neoznaceny cestovny listok je neplatny. A kupte si listok v stanlku alebo predajni dopravneho podniku. Aky Vam predaju? Neoznaceny, teda podla ich predpisov NEPLATNY.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter