Smiech cez slzy 20. apríl 2018

Primátorom ocenený Michal Havran v roku 2015: „Cítim, že z Nesrovnalových sľubov veľa nebude“ (komentár)


Primátor Ivo Nesrovnal tento rok oceňoval Cenou primátora až nezvyčajne vysoký počet ľudí – dvanásť.

Medzi nimi sa ocitol aj kontroverzný publicista Michal Havran. V roku 2015 uverejnil svoj komentár pod názvom -Čo je v Bratislave najhoršie? Nepríčetnosť vo všetkom-.

V tomto komentári sa okrem iného vyjadril: „Cítim, že z Nesrovnalových sľubov veľa nebude. Bolo mi to jasné, keď som videl zostavu, ktorá na úrad nastúpila“.

Alebo:„Keď Ivo Nesrovnal vyhral a stal sa primátorom, vybehol z jeho štábu nejaký chlapec, poslal všetkých do péčka.

Minulý týždeň toho istého zastavili pri Lamači policajti, strieľal po ľuďoch z atrapy, proste jazdil s kamarátmi ako americký tínedžer, jednoducho to dával. Bratislava ako Harlem. Dáme ti to medzi oči.“

(Zdroj:https://komentare.sme.sk/c/7767049/co-je-v-bratislave-najhorsie-nepricetnost-vo-vsetkom.html)

Začiatkom leta 2017 sa strhla hádka medzi publicistom v súčasnosti s čerstvou Cenou primátora za rok 2018 a politikmi zo strany SaS Luciou Nicholsonovou a Martinom Poliačikom. Padali slová o vzdelaní či nacistoch. Písal o tom aj portál glob.zoznam.sk aj takto:

Celá situácia sa pritom začala nevinne. Nicholsonová okomentovala recenziu na knihu Havrana, kde Havranovo dielo nepriamo nazvala nudným.

Ako sa večer pochválila na Facebooku, našla si na ňom správu práve od Havrana, kde sa jej opýtal na vzdelanie. „Vy máte ukončenú maturitu, však? Teda možno, neviem, či máte,“ napísal.

A spakruky som to schytala – ako niekto, kto má len maturitu, si predsa kritiku nemôžem dovoliť. Ak som knihu nepochopila, evidentne je chyba vo mne, v mojom nedostatočnom vzdelaní,“ uštipačne reagovala podpredsedníčka parlamentu a dodala:

Len mi stále nejde do hlavy, ako niekto, kto hlása toleranciu, slobodu, niekto, komu sa dostalo toľko vzdelania, môže kázať ostatným ako myslieť, ako žiť, ako čítať…“

Zdroj: https://glob.zoznam.sk/konflikt-v-bratislavskej-kaviarni-havran-a-sas-v-slovnej-vojne/

Do tretice som vybral z článku pod názvom „Moderátor RTVS a vyštudovaný teológ a jeho nechutný vulgarizmus“, ktorý uverejnil portál snn.sk, ktorý o. i. píše:

Zaujímavý je aj jeho opis študijných čias: „Chodievali sme do gay klubu Sous-sol. Bol to najlepší nočný podnik v meste – go-go tanečníci, nafetovaní dídžeji, otvorený do šiestej ráno.

V pondelok ráno sme išli z klubu na raňajky a z café na prednášky.“ Proti vkusu žiaden dišputát, no chodiť sa zabávať do gay-klubu za „go-go tanečníkmi a nafetovanými dídžejmi“ tiež niečo naznačuje... Toľko z portálu snn.sk.

Zdroj: http://snn.sk/news/moderator-rtvs-a-evanjelicky-teolog-a-jeho-nechutne-vulgarizmy/

Cena primátora by mala byť a má byť o tom, aby človek ktorý ju dostane,bol s Bratislavou nejako bytostne spätý. Ktorý pracuje, alebo pracoval pre jej blaho – v prospech hlavného mesta Slovenskej republiky!

Cena primátora by mala byť darom človeku, ktorý niečo prospešné a vzácne pre Bratislavu robil, či robí. Ten človek by mal Bratislavu ľúbiť. Byť s ňou „pokrvne“ spojený, poznať ju takmer do detailov, žiť pre ňu...

A aj napriek tomu, že pozná aj jej tienisté stránky, vždy ju bráni a vyzdvihuje. Takíto ľudia by mali mať nárok na ocenenie. Také by mali byť vlastnosti a charakter ocenených. Verím, že mnohí ho taký aj majú.

Pri všetkej úcte k ľuďom a rešpekte k slobodnému výberu primátora udeliť Cenu primátora Bratislavy... sa musím tentoraz za seba, ako Bratislavčana, hanbiť pri výbere publicistu, ktorý podľa mňa pre Bratislavu neurobil asi nič.

Vlastne niečo predsa. Napísal o nej, že „je zo dňa na deň hnusnejšia a nezachránia to ani hipsterské podniky s ohrievanými quichmi za sedem eur“.

Tak takýchto ocenených potrebuje mať Bratislava naozaj omnoho viac....nemyslíte?

Robert Lattacher

foto: bratislava.sk

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter