Smiech cez slzy 20. február 2018

Parkovacia politika nesmie byť len o vyberaní peňazí - obyvateľom musí dať viac (komentár)


Zástancovia novej parkovacej politiky by si mali konečne uvedomiť, že nová parkovacia politika Bratislavčanom v podstate nič nedáva.

Naopak, opäť im len chce brať peniaze, a takpovediac za nič. Občan, obyvateľ mesta, už platí dosť za rôzne služby.

Prečo by mal platiť ešte a ešte, navyše za niečo, čo mu komfort bývania a života nezvýši. Alebo áno? Veď mesto nesľubuje viac parkovacích miest.

Chýbajú parkovacie domy - ich výstavbu by som však nevidel ružovo. Môže sa totiž stať, že by to mohol byť pre niekoho výhodný biznis...

Okrem toho, do relatívne pekne upravených sídlisk sa parkovacie domy nehodia.

Ďalej - nových parkovacích plôch na zemi už veľa pribudnúť nemôže – iba ak na úkor zelených plôch. A toto by sme asi nemali chcieť.

Budovanie parkovísk na sídliskách na úkor zelene, či detských ihrísk, nie je dobrá cesta.

Môže to totiž dopadnúť tak, že naše deti sa budú namiesto na ihriskách, hrať medzi autami...

Návrh novej parkovacej politiky nezaručuje, napriek navrhnutému poplatku, že napríklad večer, keď prídete domov z práce, nájdete aspoň neďaleko svojho bytu, voľné miesto na parkovanie...

Nejdem sa detailnejšie zaoberať šírením demagógie, podľa ktorej parkovanie nie je naše právo.

Pretože podľa tejto teórie by sme potom nemali právo asi na nič – na cyklochodníky, chodníky, vlastnenie auta...ani na parky a detské ihriská... Je to strašná a nebezpečná demagógia...

Ale poďme ďalej - parkovacích miest je dnes omnoho menej ako áut.

Aj preto sa parkuje tam, kde sa dá -na chodníkoch, tráve, tesne pred barákmi... Ak sa tieto nelegálne miesta zrušia, parkovania bude ešte menej.

Takže toto sú asi tie jednoduché fakty, ktoré hovoria nie novej parkovacej politike.

A sedliacky rozum tiež hovorí, že už niet kde uhnúť, že výberom dane za parkovanie sa problém parkovania nevyrieši, len sa presunie inam a zvýši sa napätie medzi obyvateľmi.

Som si istý, že komunálni, ani tí „vyšší“ politici nevedia ako tento problém účinne riešiť.

Respektíve už premeškali čas, kedy sa to ešte ako-tak dalo. Paradoxom tejto doby je, že sa dostávame do pasce vlastnej chamtivosti, nenásytnosti a tzv. rastu ekonomiky.

Kde a kedy sa to zastaví...?

Ako môžete, páni politici, riešiť parkovanie v meste, keď ste obyvateľom nedali slušnú alternatívu – metro, alweg, alebo rýchlovlaky?

Na čo sa čakalo 27 rokov? Aby sa došlo na to, že máme v hlavnom meste aj železnicu?

Ako môžete chcieť riešiť parkovaciu politiku, keď automobilky denne chrlia tisíce áut, ktoré sa ani poriadne nestačia u majiteľa „zahriať“ a už ich mení za nové...?

Veď tie autá nestačia u jedného majiteľa „zostarnúť“, tak ako kedysi... Ako chcete riešiť parkovanie, keď ste ľuďom nedali za 27 liet jedno jediné normálne záchytné parkovisko?

Hrdíte sa, že máme nové električky, ktoré ale jazdia 50km/h na starých tratiach a preferencia MHD je len v plienkach...?

Bolo by toho omnoho viac, na čo by sa dalo poukázať, ako protiargument na zamýšľané „výpalníctvo“ na obyvateľoch v podobe poplatku za parkovanie. Isté je, že pomalá, skostnatelá a byrokratická samosprávna a štátna mašinéria vydáva svoje svedectvo.

Smutné na tom je aj to, že sa v tom „vezieme“ všetci. Naozaj všetci...

R.Lattacher

Ilustr. Foto: Archív BK

5 komentárov
ODPOVEDAŤ jajboli | 21. 2. 2018, 08:35

O čom to tu trepe ten autor článku? Tak na sídliská sa nehodia parkovacie domy? Jemu vlastne vyhovuje ten bordel čo je teraz, parkovanie všade kde sa dá-na chodníkoch, námestiach, dokonca na zeleni. Divím sa redakcii že dáva takám magorom mediálny priestor. Každý normálne zmýšľajúci človek, čo má trochu rád toto mesto, vie že parkovanie treba regulovať. Chodníky vrátiť chodcom, povoliť parkovanie len na povolených plochách a progresívne zdaniť autá v domácnsti a firme (prvé auto symbolický poplatok, ostatné progresívne vyššie dane). A samozrejme zriadiť mestskú firmu čo bude mať pod palcom parkovacie miesta a výnosy použiť na parking hausy a MHD.

A_Mont | 21. 2. 2018, 13:53

Uplne suhlasim!!!

ODPOVEDAŤ Tomas | 20. 2. 2018, 12:43

Nesuhlasim, ze parkovacia politika nic nevyriesi. Ked som zil v Prahe, parkovacia politika fungovala skvele, rocne sme zaplatili za auto poplatok cca 40 eur a vzdy sme mali volne miesto na parkovisku (Praha 7 - sirsie centrum). Ja osobne kludne 1x do roka 40 eur zaplatim..

ODPOVEDAŤ SrdcomBA | 20. 2. 2018, 10:54

No, ešte, že tu zaznelo slovíčko "demagógia". :) Tento článok napísal buď CPčkár, alebo človek, ktorý o Bratislave nemá ani šajn. Čo už. :)

Dagmar | 22. 2. 2018, 17:09

Hej, my sice auto nevlastníme, no v Starom meste je nebezpečné nielen na chodníkoch, ale aj priechodoch pre chodcov. Bratislava je zamorená autami všetkých okresných miest Slovenska. Nech sa páči bud nech platia, alebo treba na okraji Bratislavy vytvoriť záchytné parkoviská.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter