Kultúra 12. september 2018

V bratislavskom mestskom divadle sa začína 10. sezóna


Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava (MDPOH) otvára 10. divadelnú sezónu. Na návštevníkov čakajú opäť príbehy plné emócií, humoru a irónie, ale aj rozprávkové príbehy pre najmenších.

Herecké osobnosti na doskách MDPOH

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, ako umelecká scéna Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, nemalo vo svojich začiatkoch vlastný repertoár.

Snahou dramaturgie MDPOH bolo ponúknuť návštevníkom divadla tie najlepšie predstavenia slovenských a českých divadiel.

Na jeho divadelných doskách účinkovali také herecké mená ako Martin Huba, Robert Roth, Božidara Turzonovová, Anna Javorková, ale aj českí herci - Dagmar Havlová – Veškrnová, Ivana Chýlková, Miroslav Donutil a mnohí ďalší.

Zdravý nemocný

Po desiatich sezónach má MDPOH vlastný repertoár úspešných divadelných predstavení, ktoré sa tešia mimoriadnej obľube divákov.

Divaslo otvára otvárame jubilejnú 10. divadelnú sezónu 12. septembra poslednou divadelnou premiérou s názvom Perníková dáma.

Trpko-smiešna komédia z pera najúspešnejšieho amerického dramatika Neila Simona predstaví hneď niekoľko ľudských stratených existencií, ktoré prežívajú hrôzu zo strany spoločenského postavenia.

V hre, ktorá vznikla pod režisérskou taktovkou Valérie Schulczovej, sa predstavia Zuzana Fialová, Judit Bárdos, Marián Mitaš, Diana Mórová, Peter Kadlečík a Martin Varínsky.

Ďalším predstavením s výnimočným obsadením je komédia francúzskeho dramatika Floriana Zellera – Pravda (15.9., 25.9.).

V príbehu o štvorici Parížanov a ich neľahkých partnerských vzťahoch, sa predstavia Tomáš Maštalír, Zuzana Fialová, Rebeka Poláková a Marián Mitaš.

Nesprávne rozhodnutie, ktoré dokáže obrátiť život hore nohami nielen Vám, ale aj Vašim blízkym. Aj o tom je hra Tektonika citov (24.9.), ktorá znázorňuje ako môže dopadnúť nevinná hra v oblasti citov.

V predstavení, pod režisérskou taktovkou Michala Spišáka, môžete vidieť Mila Kráľa, Alenu Pajtinkovú, Dominiku Žiaranovú, Janu Valockú a vtip a eleganciu do príbehu prináša výnimočná Božidara Turzonovová.

Pohľad do drsného sveta showbiznisu, príbeh o pretvárke, pokrytectve a falošných medziľudských vzťahov - taká je posledná hra Petra Zelenky Job Interviews (17.9.).

Postavu ambicióznej a sebavedomej majiteľky castingovej agentúry Viery bravúrne stvárnila Zuzana Mauréry.

Klasika na doskách MDPOH – nová premiéra

V roku 2016 vsadilo divadlo na klasiku a divákom predstavili Moliérov príbeh Zdravý, nemocný. Veľmi nás teší, že komédiu o najznámejšom hypochondrovi - Arganovi, ktorého stvárnil vynikajúci Ľuboš Kostelný, zahŕňajú do výučbového procesu aj zástupcovia stredných škôl.

Študenti tak aj vďaka divadelnému spracovaniu známeho textu môžu lepšie pochopiť Moliérov text. Zdravý nemocný je na programe 14. septembra.

V tradícii divadelného spracovania literárnej klasiky pripravuje MDPOH v októbri premiéru - Cirkus Scapin, ktorú napísal a aj režíroval Roman Polák podľa hry Jeana Baptistu Moliéra – Scapinove šibalstvá.

Príbeh o dvoch mladých ľuďoch, ktorí sa oženia bez vedomia svojich otcov a za tento čin im hrozí vydedenie, sa však neodohráva v 17. storočí.

„Moliére nám dal vo svojej hre Scapinove šibalstvá vtipné situácie a my sa s nimi hráme, obraciame ich, prekrúcame, zakrúcame,“ hovorí o svojom výklade hry režisér Roman Polák.

A tak sa diváci môžu tešiť na cirkus slov, vzťahov, vášní, pohybu, hudby, ale predovšetkým humoru. Premiéru predstavenia Cirkus Scapin je na programe 26. októbra o 19.00 hod.

MDPOH pre rodiny s deťmi

„Chceli by sme, aby bol program MDPOH atraktívny pre všetky vekové kategórie. Aby si k nám našli cestu aj rodičia s deťmi a namiesto víkendových nákupov v obchodných centrách prišli do divadla,“ povedal v úvode prvej divadelnej sezóny Mestského divadla P. O. Hviezdoslava riaditeľ divadla Vladimír Grežo.

V roku 2012 divadlo predstavilo prvé vlastné rozprávkové predstavenie Mestského divadla P. O. Hviezdoslava - Tri prasiatka.

Režisérskej stoličky, ale aj textov piesní, sa ujal vynikajúci Róbert Mankovecký a v hlavných úlohách vlka, líšky a prasiatok sa predstavili známi slovenskí herci - Henrieta Mičkovicová, Milo Kráľ, Juraj Hrčka, Martin Kaprálik a David Hartl.

Príbeh o troch prasiatkach, prefíkanej líške a hladnom vlkovi si okamžite získal detských návštevníkov a predstavenie má za sebou už viac ako 80 repríz.

Rovnaký úspech má aj druhé detské predstavenie - Koza rohatá, ktorá je opäť dielom Róberta Mankoveckého (réžia, hudba, texty piesní). Predstavenie malo premiéru v októbri 2015.

Vtipnú, ale aj poriadne lenivú kozu a ostatné zvieratká z dvora milujú nielen deti, ale aj dospelí a v jubilejnej sezóne oslávime jeho 50. reprízu.

(red, mdpoh)

Foto:MDPOH

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter