Kultúra 30. apríl 2019

Turné Alexandrovcov na Slovensku 2019 vyvrcholí v Bratislave (+ zaujímavosti a rozhovor)


Turné Alexandrovcov v tomto roku na Slovensku, vyvrcholí dvojkoncertom v hlavnom meste.

Program turné Alexandrovci 2019 pozostáva z dvoch častí, v ktorých odznie celkovo 24 skladieb.

Medzi nimi nebudú chýbať najznámejšie skladby z ich repertoáru - Svjaščennaja vojna, Kalinka, Kaťuša, Oči čornyje, Podmoskovskije večera, okrem toho aj slávny Montiho čardáš.

Nebudú chýbať ani dve skladby v slovenčine. Vo viacerých skladbách sa predstavia aj členovia tanečnej zložky súboru.

Slovenské turné Alexandrovcov pri príležitosti ich 90. výročia bude v máji a júni, kedy odohrajú celkovo trinásť koncertov.

Záverečný dvojkoncert v Bratislave bude 9. júna 2019 jeho vyvrcholením. Vstupenky na turné sú v predaji v sieťach predpredaj.sk a ticketportal.sk.

Organizátor odporúča divákom skorší príchod, aby si v pohodlí vychutnali všetky vystúpenia – o 18:25 speváčky Kristíny a o 19:00 Alexandrovcov,

rovnako ako aj vystúpenie Poddukelského umeleckého ľudového súboru, ktorý vystúpi v Žiline, v Humennom, vo Východnej a v Nitre.

ALEXANDROVCI 2019 – termíny a miesta koncertov:

12. máj 2019 19:00 Prievidza, Zimný štadión

13. máj 2019 19:00 Brezno, Aréna

15. máj 2019 19:00 Nové Zámky, Zimný štadión

28. máj 2019 19:00 Žilina, Futbalový štadión MŠK Žilina + PUĽS

29. máj 2019 19:00 Martin, Amfiteáter

2. jún 2019 19:00 Košice, Steel Aréna

3. jún 2019 19:00 Humenné, Zimný štadión + PUĽS

4. jún 2019 19:00 Východná, Amfiteáter + PUĽS

6. jún 2019 19:00 Piešťany, Zimný štadión

7. jún 2019 19:00 Banská Bystrica, Amfiteáter

8. jún 2019 19:00 Nitra, Amfiteáter + PUĽS

9. jún 2019 15:00 a 20:00 Bratislava, Incheba Expo Aréna

Tragédia – 25.12.2016

Pri leteckej havárii zahynulo 64 členov súboru.

Konkurzy – január 2017

Konkurzy na naplnenie súboru sa uskutočnili v druhej polovici januára, prihlásilo sa takmer 2 000 uchádzačov. Samotný konkurz bol pre všetky strany vyčerpávajúci.

Bolo napríklad nevyhnutné nájsť šiestich barytonistov, a tak komisia vypočula 360 záujemcov, teda 60 na jedno miesto.

Členovia komisie pri výbere zvažovali aj fakt, že ktorýkoľvek z vybraných uchádzačov sa môže stať sólistom, čo patrí k tradícii súboru. Z pôvodného ostali len traja –Vadim Ananev, Valerij Gava a Boris Diakov.

Prvé vystúpenie po tragédii – 16.2.2017

Uskutočnilo sa v Ústrednom akademickom divadle Ruskej armády v Moskve. Viedol ho nový zbormajster a umelecký riaditeľ súboru Gennaduj Sačeniuk.

Nikolaj Pankov, minister obrany, sa na tesne po prvom vystúpení obnoveného súboru vyjadril: „Obnovenie legendárneho súboru sa pre ministerstvo stalo prioritou číslo jeden. Alexandrovci inšpirovali ľudí v najkritickejšej situácii.“

Program koncertov obnoveného súboru zahŕňa tradičné skladby, mezi ktorými nechýbajú Kalinka, Kaťuša a, samozrejme, aj medley viacerých svetovo známych skladieb.

Vadim Ananev (60 rokov, nar. 21.3.1959, Samara)

Život mu zachránilo narodenie tretieho dieťaťa. To ho ospravedlnilo z decembrového vystúpenia, na ktoré smerovali kolegovia v lietadle.

Sólisti súboru: https://en.wikipedia.org/wiki/Alexandrov_Ensemble_soloists

Predchádzajúce turné – Alexandrovci na Slovensku 2017

Slovenské a české turné Alexandrovcov v roku 2017 bolo významne poznačené leteckou tragédiou. Ako jediné z plánovaných turné v Európe v tom roku sa uskutočnilo v pôvodne dohodnutých termínoch, no v novom zložení.

Príprava turné Alexandrovci na Slovensku 2017 trvala celý jeden rok a jej súčasťu bolo viac než 1 400 hodín telefonovania, 3 000 odoslaných e-mailov a zhruba 5 000 najazdených kilometrov. A to všetko ešte predtým ako sa začal prvý koncert.

Koncerty v roku 2017 videlo viac ako 40 000 divákov, na ich príprave podieľalo celkovo 682 ľudí, pričom len denný realizačný tím súboru tvorilo 72 ľudí.

Alexandrovci v priebehu Slovenského turné precestovali približne 2 400 km, počas ktorých je vypili 2 600 minerálnych vôd. Obsadili takmer tisíc slovenských hotelových izieb a nonstop im bola k dispozícii vlastná ambulancia.

Životný štýl členov súboru

Z ich vystúpení behá divákom často mráz po chrbte. Sú nezameniteľní vo svojom prejave, a to si vyžaduje nemalé prípravy.

Desiatky hudobníkov, spevákov a tanečníkov denne trénujú a majú pevný režim, ktorý dodržiavajú. Ženy aj muži majú vyšportované postavy, na ktorých by ste často márne hľadali prebytočný tuk.

Účinkovanie v súbore sa podobá pracovnému dňu. Ráno prichádzajú do budovy Alexandrovskej Sály, aby na jednotlivých poschodiach trénovali.

Každá zo zložiek súboru má v budove vlastné priestory, v ktorých prebiehajú nácviky, aby sa potom spoločne stretli na preskúšaniach na vystúpenie.

Tak ako aj v iných zložkách armády, aj tu platia pravidlá obliekania sa. Členovia súboru majú k dispozícii „uniformy“ na rôzne príležitosti – pracovné, uniformy na skúšky, uniformy na vstúpenia a ďalšie.

Alexandrovci nepijú alkoholické nápoje, neočakávajte teda, že by ste niekoho z nich zachytili s tradičným pohárikom vodky.

Rozhovor – Gennadij Sačenjuk - riaditeľ súboru

GS: Ako dieťa som navštevoval detskú hudobnú školu. Neskôr som študoval na hudobnom učilišti so zameraním na hru na trombóne a školu som ukončil na Ukrajine v meste Cherson.

Po štyroch rokoch školy som bol prijatý na Fakultu vojenských dirigentov Moskovského štátneho konzervatória P.I. Čajkovského. Štúdium v Moskve trvalo päť rokov.

Po skončení vysokej školy som pracoval na rôznych pozíciách, vrátane dirigenta vojenského orchestra, teda školského orchestra, ktorý pôsobil na fakulte vysokej školy. Je to fakulta, na ktorej sa učia mladí hudobníci veľkému dirigentskému umeniu.

Neskôr som dostal pozvanie od súboru Alexandrovci a  tu som pracoval aj ako dirigent a taktiež aj vo funkcii vedúceho.

Teraz som riaditeľom súboru a zároveň aj umeleckým vedúcim tohto kolektívu. Taká je moja cesta. Je veľmi jednoduchá, dá sa povedať taká, aká je u bežných hudobníkov.

OTÁZKA: Tento rok súbor oslavuje súbor 90 rokov. Čo pre Vás znamená toto výročie?

GS: Je to veľa rokov... ale čas preletel veľmi rýchlo pre kolektív.

Dejiny súboru sa začali pred 90 rokmi. V súbore čas letí veľmi rýchlo. Ja som v súbore už 16 rokov a mne sa zdá, že to bol jeden deň. Dnes na javisku ste mohli vidieť Viktora Grigorijevica Kadinova, ktorý v súbore pracuje už 64 rokov, stále na jednom pracovisku.

On by povedal to isté. Život v súbore prešiel ako jeden deň. Je to pre nás významný dátum. V súbore pracuje veľa talentov, ktorí tvoria dejiny súboru,

oni svojimi vystúpeniami prezentujú ruskú kultúru, ruskú armádu, ukazujú našu snahu k mieru a dobru a spájajú ľudí všetkých krajín. Dejiny súboru sú dejinami nášho štátu počnúc rokom 1928, keď vznikol súbor až do dnešných dní.

OTÁZKA: Povedzte o svojej práci. Aké je to riadiť taký veľký prestížny kolektív?

GS: Je to veľmi zaujímavá práca. Kolektív je naozaj veľký,. Je to kolektív talentovaných ľudí, s ktorými je každý deň veľmi zaujímavé pracovať, viesť s nimi rozhovory a niekedy aj konfrontovať svoje názory.

S nimi je zaujímavé byť všade – aj v autobuse, aj vo vlaku alebo v lietadle. Lebo toto je život. Život umelcov, ktorí každý deň svojou prácou nesú ľudom teplo, radosť, šťastie a úsmev na tvári.

Dnes ste mohli vidieť ako reagovali diváci na našich umelcov. Je to veľké šťastie pre mňa pracovať práve v takom kolektíve. Spája nás energia a tento náboj sa snažíme doniesť k našim divákom. Samozrejme, všeličo sa stáva v kolektíve.

Nie je vždy všetko jednoduché. Ako každá iná práca aj táto má svoje úskalia. Ale prijemným momentom v nej je to, že každý deň sa stretávame s umením.

Tvorivá práca je asi to najkrajšie, čo môže zažiť človek, ktorý sa venuje umeniu.

OTÁZKA: Z čoho sa skladá váš bežný deň?

GS: Od 8 rána som v robote. Ako každý riaditeľ musím pracovať s dokumentmi, potom je štúdium partitúr, na to mám tak hodinu a pol času, ale niekedy zostáva na to len 15 min. Od 11:00 do 15:00 sú skúšky.

So zborom, s orchestrom, so sólistami, s baletom. Po 15:00 máme poradu vedúcich. Hovoríme tam o tom, čo sa podarilo urobiť, čo sme neurobili a plánujeme ďalšiu prácu. Ďalej po 16:00 je opäť čas, určený na prácu s dokumentami, s administráciou.

Riešim otázky organizácie koncertov. A večer, keď už všetci odídu domov, vždy sa mi chce sadnúť zas za noty, keď už nikto nie je vedľa ... vtedy vzniká priestor pre to, aby som sa mohol venovať niečomu novému, aby som to na druhy deň mohol ukázať druhým, a oni to nové zas odovzdajú divákom.

OTÁZKA: Mate na všetko dosť času?

GS: Nie. Pracujem aj počas dní voľna. Chcem ale povedať, aby ste všetko stíhali, musíte systematizovať svoju prácu.

OTÁZKA: Ako sa k vám dostanú umelci do súboru?

GS: Všetko prebieha na základe konkurzu. Takže musíte prejsť konkurzom. Ak chcete spievať musíte predviesť váš hlas.

Ak chcete tancovať v balete - musíte ukázať svoje choreografické zručnosti. Ak ste hudobník musíte zahrať zo svojho repertoáru. Je to veľmi jednoduché. Prídete a zaspievate, zatancujete alebo zahráte. Ak mate vysokú úroveň prípravy, rozhodneme o vašej práci v kolektíve.

OTÁZKA: Mate aj školu pre mladých umelcov?

GS: Áno, mame takú školu. Deti navštevujú našu školu popri základnej škole. Od malička trénujú vedľa dospelých. Navštevujú ju deti od 3 rokov.

Od malička nasávajú tu tvorivú atmosféru okolo seba v súbore Alexandrovci. Tieto detičky spievajú, tancujú a rastú spolu s nami, a dosť často spolu s nami vystupujú na javisku spoločne s celým kolektívom.

OTÁZKA: Častokrát vidieť, že pri skladbe Sviaštennaja vojna diváci vstanú. Je to tak vo všetkých krajinách sveta?

GS: Áno, vo väčšine prípadov sa diváci postavia. Veľmi výnimočne to nie je tak. Je to skladba svetového významu, je známa vo svete a stala sa symbolom 2. svetovej vojny.

Táto skladba priviedla k víťazstvu nad fašizmom a v tom čase bola výzvou pre vojakov. Ale aj teraz má táto skladba svoj význam. Ona nemôže nechať nikoho ľahostajným.

OTÁZKA: Cestujete so súborom po celom svete. Ako vyzerá príprava pre takéto turné? Pripravujete niečo špeciálne pre danú krajinu? Napríklad Slovensko?

GS: Áno, samozrejme. V každej krajine, ktorú navštevujeme máme svoju dramaturgiu. Program zostavujeme tak, aby sme ukázali všetky žánre, ktoré sú vizitkou súboru Alexandrovci.

Samozrejme, sú to skladby z vojnového obdobia, skladby o vojne. Avšak celkový program nikdy nie je zostavený len z týchto skladieb.

Ako ste na dnešnom koncerte počuli, máme v programe aj ruské ľudové skladby aj klasické diela, ktoré poznajú v celom svete. Dobrou tradíciou súboru Alexandrovci je to, že v každej krajine, ktorú navštevujeme, ukazujeme aj skladbu v jazyku tejto krajiny.

A preto aj na Slovensku aj v Čechách sme už ukázali skladby v jazyku tej alebo druhej krajiny.

Chcel by som povedať, že náš repertoár skladieb krajín, ktoré sme navštívili je už tak veľký, že už by sme v každej krajine vedeli urobiť samostatný koncert zo skladieb v jazyku tejto krajiny. Vďaka tomu je náš program vždy veľmi pestrý.

Vrátane choreografických diel, ktoré sú taktiež venovane krajinám, v ktorých sa nachádzame na turné.

(koniec)

(red)

Zdroj + foto zdroj: woowoo.sk

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter