Kultúra 6. jún 2019

Tohtoročný festival Viva Musica! prinesie aj dva unikátne projekty - Štvorkoncert a Symfónia o Zemi


Viva Musica! má 15. rokov a pri tejto príležitosti pre svojich návštevníkov pripravil opäť bohatý a pestrý hudobný program, ktorý počas celého leta prinesie viacero slovenských premiér.

 

Predstaví projekty a umelcov, ktorí radi experimentujú a hudobné umenie prepájajú s novými technológiami, no vráti sa aj k umelcom,

 

ktorí na festivale už účinkovali a ktorých koncerty v rámci pätnásťročnej festivalovej histórie rezonovali najviac.

 

K takým nepochybne patria obľúbené symphony sessions, v rámci ktorých sa na festivale už niekoľkokrát a vždy s veľkým úspechom spojili umelci z neklasickej hudobnej scény s orchestrom.

 

 

Jana Kirschner, Katarzia, Dan Bárta a Korben Dallas na jednom pódiu so symfonickým orchestrom

 

Sériu týchto koncertov otvorila v roku 2009 Jana Kirschner nezabudnuteľným koncertom s orchestrom na Hlavnom námestí.

 

„Bola to vtedy pre mňa veľká výzva. Mala som obrovskú trému a bol to vlastne môj prvý koncert s orchestrom.

 

Pár hodín pred tým som si ani nevedela predstaviť, že vystúpim pred úplne plným námestím, no keď som tam stála a celé námestie stálo so mnou, mala som pocit,

 

že som o niečo dospelejšia. Bol to jeden z mojich najkrajších zážitkov na pódiu a môj vstup do naozajstného sveta hudby,“ prezrádza Jana Kirschner.

 

V roku 2011 sa v bratislavskej Starej tržnici predstavil Dan Bárta s Illustratosphere a s českým Epoque Quartet,

 

neskôr v roku 2014 si s orchestrom zahrali Korben Dallas a minulý rok svoje piesne v experimentálnych aranžmánoch predstavila aj Katarzia s Viva Musica! ensemble.

 

„Keď nás Viva Musica! festival oslovil na spoluprácu, boli sme veľmi príjemne prekvapení a bolo to pre nás veľkou cťou.

 

Nikdy predtým sme nerobili s orchestrom, vôbec sme si nevedeli predstaviť, ako niečo také funguje a bolo to pre nás mimoriadne poučné.

 

Samotný koncert bol stresujúci, ale krásny. A výborné bolo, že ten jeden koncert viedol k množstvu ďalších vecí. Bol to impulz, ktorého pozitívne dozvuky cítime dodnes,“ hovorí Lukáš Fila, basgitarista skupiny Korben Dallas.

 

31. júla 2019 sa všetci títo umelci predstavia v bratislavskej Starej tržnici na spoločnom Štvorkoncerte, na ktorom s Orchestrom Viva Musica! pod taktovkou Braňa Kostku uvedú svoje najväčšie hity, ale aj niekoľko noviniek

 

 

Hudobno-obrazová pocta prírode a Pavlovi Barabášovi

 

Tento rok v septembri oslávi svoje okrúhle narodeniny slovenský režisér, kameraman a medzinárodne najúspešnejší slovenský dokumentarista Pavol Barabáš.

 

Pri tejto príležitosti sa organizátori festivalu Viva Musica! rozhodli pripraviť špeciálny koncert, ktorý návštevníkov prostredníctvom hudby a záberov z jeho filmov prenesie na cestu okolo sveta:

 

z útrob našej Zeme na najvyššie zasnežené vrcholy, zo zelených džunglí na zamrznuté, nehostinné póly, z neznámych krajín do Vysokých Tatier, od extrémneho dobrodružstva až po meditáciu a filozofiu iných kultúr.

 

Barabáš žije príbehmi odohrávajúcimi sa za hranicou poznaného a svoj pohľad na našu planétu už niekoľko desaťročí zachytáva vo svojich dokumentoch, za ktoré získal množstvo ocenení po celom svete.

 

Keďže filmy Pavla Barabáša sú najmä o tom, ako by sa mal človek správať k tejto planéte, záverečný koncert 15. ročníka festivalu Viva Musica! bude zároveň veľkou hudobno-obrazovou poctou prírode.

 

„V tomto projekte v prvom rade ide o hudbu. Pri jej počúvaní som ja osobne vťahovaný do abstraktného prírodného sveta plného zvláštnej jemnej energie.

 

Vnímam to tak, že som súčasťou prírody. Čím skôr to každý z nás pochopí, tým to bude pre obe strany jednoduchšie. Tá symbióza je pre ľudstvo nevyhnutná“, hovorí Pavol Barabáš.

 

Na koncerte zaznie hudba Michala Novinského, Martina „Maoka“ Tesáka,

 

Oskara Rózsu a Martina Maroša Barabáša v podaní Symfonického orchestra a zboru Viva Musica! pod taktovkou Michaely Rózsa Ružičkovej.

 

Koncert sa uskutoční 22. augusta 2019 v Starej tržnici.

 

Viva Musica! festival je už 15. rok neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave

 

Viva Musica! festival je už 15. rok neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave. Festival vznikol v roku 2005 a od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby formou príťažlivou pre všetkých.

 

V rámci doterajších 14 ročníkov sa uskutočnilo celkom 395 koncertov a na festivale vystúpilo viac ako 385 špičkových umelcov a hudobných zoskupení z celého sveta.

 

Koncerty 15. ročníka festivalu Viva Musica! sa budú konať od 27. júna do 22. augusta 2019 na rôznych miestach v Bratislave.

(red, viva musica!)

 

 

Prehľad koncertov:

 

27.6., Stará tržnica – Janoska Ensemble: Revolution

4.7., Stará tržnica – Ólafur Arnalds: re:member

18.7., Ateliér Babylon – The Opera Locos

25.7., Veľký evanjelický kostol – Bach Recomposed by Peter Gregson

31.7., Stará tržnica – Štvorkoncert: Jana Kirschner, Katarzia, Dan Bárta & Korben Dallas

7.8., Stará tržnica – Nemanja Radulović & Double Sens

16.8., Slovenský rozhlas – Víkingur Ólafsson: Obrázky z výstavy

22.8., Stará tržnica – Pavol Barabáš: Symfónia o Zemi

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter