Kultúra 10. september 2018

P. Bršlík odpremiéruje v Bratislave Straussove Štyri posledné piesne


Svetoznámy tenorista Pavol Bršlík sa predstaví v Bratislave so Slovenskou filharmóniou.

Jeden z najvýraznejších predstaviteľov mladej speváckej generácie na medzinárodnej opernej scéne bude v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy spievať Straussove piesne.

"Z toho Štyri posledné piesne/ Vier letzte Lieder bude spievať vo svetovej premiére," uviedol v pondelok na tlačovej konferencii usporiadateľ Ján Korecký.

"Slovenské publikum nie je až tak na Straussovi odchované, povedali sme si, že je to zaujímavé," komentoval koncert Bršlík, ktorého domovskou scénou je od roku 2012 opera v Zürichu.

Odvtedy jeho hviezda stále stúpa a dnes je jedným z najžiadanejších svetových tenoristov.

Pravidelne hosťuje v popredných operných domoch a je vítaným hosťom na koncertných pódiách, nakoľko sa cieľavedome venuje často opomínanej piesňovej tvorbe.

Medzinárodný úspech zaznamenal aj s cyklom piesní Franza Schuberta Krásna mlynárka a nedávno začal úspešne koncertovať s piesňami Richarda Straussa.

Jeho Štyri posledné piesne (Vier letzte Lieder) vznikali v roku 1948 vo Švajčiarsku, kde sa skladateľ usadil so svojou manželkou po 2. svetovej vojne.

Richard Strauss sa v nich vo svojich 84 rokoch vyrovnával so životom v spomienkach, myšlienkami na smrť a odchádzanie.

A to všetko na pozadí hrôz vojny. "Sú veľmi vyhľadávané, asi každá najznámejšia speváčka ich má v repertoári.

Keďže to robil už aj môj kolega Jonas Kaufmann v Londýne, v Barbican Centre, povedal som si, ja ich spravím tu v Bratislave a veľmi sa na ne teším," povedal pre TASR Bršlík, rodák z Kysuckého Nového Mesta.

Cyklus Štyroch posledných piesní je jedným z vrcholných diel skladateľa.

Jeho práca s ľudským hlasom a kombinácia s podmanivo farebnou, cituplnou a zároveň rafinovanou inštrumentáciou je jedinečná a v hudobnej histórii ťažko porovnateľná.

"Najkrajšie emócie sú smutné emócie, vždy máme radšej drámy, keď niekto na tom javisku umrie, sú hlavne o rozlúčke," poznamenal tenorista k Štyrom posledným piesňam, ktoré sú doménou pre sopranistky, naspievala ich aj naša slávna sopranistka Lucia Popp.

"Textovo sú absolútne neutrálne, nie je tam nič v ženskom ani v mužskom rode.

Vypovedajú o človeku, ktorý na sklonku života pozerá na celý svoj život, môžeme ich prirovnať k štyrom ročným obdobiam," dodal na margo piesní, ktoré bude v Bratislave spievať vo svetovej premiére.

Pavol Bršlík začal svoju úspešnú opernú kariéru v berlínskej Štátnej opere Unter den Linden, kde v rokoch 2003 až 2006 spieval najmä Mozartove postavy.

Postupne priberal aj ďalšie úlohy talianskych a iných autorov a stvárnil veľa obľúbených tenorových úloh na svetových scénach.

V roku 2005 ho nemecký hudobný magazín Opernwelt vyhlásil za víťaza v kategórii Operný objav roka.

Agentúra Kapos ho uviedla na Slovensku dvakrát, v júni 2012 ho predstavila na vôbec prvom sólovom koncerte.

Koncert sa uskutoční 17. septembra o 19.30 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou Roberta Jindru.

(TASR)
Foto: BK
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter