Kultúra 21. september 2018

Lumiére ako jediné kino na Slovensku premietne Imagine s J. Lennonom a Y. Ono


Imagine je druhý sólový album Johna Lennona z roku 1971. Rovnaký názov nesie film nakrútený pri príležitosti vzniku albumu, ktorý Lennon pripravil spolu s manželkou Yoko Ono.

V pondelok 24. septembra ho uvedie bratislavské Kino Lumiére s reštaurovaným obrazom a zvukom i dosiaľ nevidenými bonusmi.

"Kino ho uvádza v obľúbenom cykle Music&Film na jedinom predstavení na Slovensku," TASR informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Podľa dramaturga cyklu Mira Ulmana je Imagine fanúšikmi i kritikmi považovaný za najlepší Lennonov album.

"V roku 2012 ho americký časopis Rolling Stone zaradil na 80. priečku svojho rebríčka päťsto najlepších albumov všetkých čias," poznamenal s tým, že album vznikal v Lennonovom štúdiu Ascot Sound, londýnskom štúdiu Abbey Road a v štúdiu Record Plant v New Yorku.

"Obsahuje desať skladieb a titulná Imagine sa stala najpredávanejším singlom Lennonovej sólovej kariéry a podľa časopisu Rolling Stone treťou najlepšou skladbou všetkých čias.

Na koncertoch či albumoch ju naspievali desiatky umelcov ako Madonna, Stevie Wonder, Joan Baez, Elton John alebo Diana Ross."

Film s rovnomenným názvom vznikol na podporu predaja albumu. Lennon ho nakrútil spolu s manželkou Yoko Ono a odznie v ňom väčšina piesní z albumu a dve skladby z vtedy aktuálnej LP Yoko Ono Fly.

Okrem Johna a Yoko sa vo filme objavia aj viaceré osobnosti, napríklad Fred Astaire, Dick Cavett, Jack Palance, George Harrison či Andy Warhol.

"Imagine je filmovou kolážou farieb, zvuku, sna a reality," približuje Ulman film, ktorý nakrúcali v britskom sídle Johna a Yoko v Tittenhurst Parku a v Amerike.

"Bielu šachovú súpravu, s ktorou hrá dvojica šach počas piesne Yoko Ono s názvom Don't Count The Waves, vytvorila Yoko osobne a bolo ju možné neskôr vidieť na mnohých jej výstavách.

Film mal premiéru 23. decembra 1972 v americkej televízii a kritici o ňom písali aj ako o najdrahšom domácom videu všetkých čias."

Bratislavské publikum si film pozrie s remastrovaným obrazom aj zvukom.

"Obraz bol reštaurovaný políčko po políčku z pôvodných filmových pásov a zvuk bol remixovaný trojnásobným držiteľom ceny Grammy, inžinierom Paulom Hicksom na Dolby Digital 7.1 a Dolby Atmos," hovorí o jedinečnosti predstavenia Ulman.

Podľa neho len táto 83-minútová verzia pre kiná obsahuje aj 15 minút nikdy nevydaných bonusov.

"Sú medzi nimi i zábery ako John so svojou kapelou, v ktorej hrali napríklad ex-Beatle George Harrison, klávesák Rolling Stones Nicky Hopkins, bubeník kapely Yes Alan White a kamarát The Beatles, držiteľ Grammy za obal k ich albumu Revolver, basgitarista Klaus Voormann nahrávajú skladby How Do You Sleep? a Oh My Love.

A nemýľte si tento film s dlhometrážnym dokumentom Imagine: John Lennon Andrewa Solta z roku 1988, ktorý u nás vyšiel na DVD," uzatvára.

Lennonových fanúšikov poteší aj fakt, že 5. októbra vyjde album Imagine nanovo remixovaný a remastrovaný na šiestich diskoch (4 CD a 2 blu-ray).

Spolu s ním budú v predaji na DVD, blu-ray a digitálnych platformách dostupné i dva filmy - spomínaný Imagine (2018) a Gimme Some Truth: The Making of John Lennon's Imagine Album (2000).

(TASR)
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter