Kultúra 12. september 2018

Bratislavské bábkové divadlo ponúka netradičné spracovanie Andersenovej rozprávky


V polovici septembra prichádza BBD s prvou premiérou v novej divadelnej sezóne. Mladý režisér Šimon Spišák pripravil originálnu adaptáciu známej Andersenovej rozprávky Malá morská víla.

BBD bude aj v tejto sezóne fungovať z dôvodu rekonštrukcie vlastných priestorov v provizórnych a bojových podmienkach v budove Istropolisu na Škultétyho 5.

Napriek tomu divadlo nezaháľa a svojim divákom prináša moderné a progresívne divadelné inscenácie oceňované divákmi aj porotami na medzinárodných divadelných festivaloch.

V tejto sezóne BBD ponúkne okrem iného netradičné spracovanie dvoch rozprávkových klasík. Tou prvou bude Malá Morská víla od Hansa Christiana Andersena.

V odvážnej adaptácii necháva režisér Spišák prehovoriť očitých svedkov udalostí: sestry malej morskej víly prinesené na javisko BBD v špeciálnych vodných nádržiach. S Andersenom sestry v mnohom nesúhlasia.

V skutočnosti majú nohy a nie plutvy, ale hlavne: ich najmladšia sestra, malá morská víla, urobila veľkú chybu, keď sa zaľúbila do princa a odišla do sveta ľudí. Mohla si predsa užívať honosný podmorský svet, tak načo si komplikovať život?

Neprítomnej hlavnej hrdinky sa však zastane uvádzačka večera: je predsa krásne, že sa malá morská víla vydala za svojím snom a napriek neopätovanej láske zo strany princa sa jej nezmocnil hnev.

Malá morská víla odmietla návrh sestier zabiť princa, vďaka čomu sa mohla zachrániť a nepremeniť sa tak na morskú penu.

Inscenácia založená na polemike o charaktere hlavnej postavy je mimoriadne vtipným a zároveň dojímavým divadelným počinom o láske, schopnosti obetovať sa a viere v ideály, ktoré nás často nútia ísť ťažšou cestou.

S režisérom Spišákom spolupracovali na príprave inscenácie generačne spätí tvorcovia. Scénograficky sa inscenácie ujal Karel Czech, hudobne Jindřich Čížek. Inscenácia je určená deťom od piatich rokov.

(red, bbd)

Foto: BBD

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter