Dobre vedieť 28. september 2017

Výhrevnosť spaľovacích materiálov


Uhlie sa používalo už v dávnych dobách, v staroveku a stredoveku, kedy slúžilo nielen na kúrenie, ale aj na pohon dopravných prostriedkov a výrobu elektrickej energie. Drevo sa pomaly sťahuje do úzadia a moderným spôsobom, pomáhajúcim udržať v príbytkoch teplo, sú brikety. Ak aj vy premýšľate, akým spôsobom ušetriť na spaľovacom materiáli a vykurovaní počas zimných mesiacov, prečítajte si viac o výhrevnosti a jednotlivých vlastnostiach topiacich materiálov.

Ekologické čierne uhlie

Ide o veľmi kvalitnú sortu, ktorá je starostlivo vyberaná a triedená na niekoľkokrát. Čierne uhlie obsahuje veľmi nízky obsah síry a je označované ako ekohrášok. Navyše vyniká skvelým spaľovaním a zanecháva len minimálne množstvo popola.

Hnedé uhlie – lacnejšia alternatíva

Hnedé uhlie spravidla nemá tak vysokú koncentráciu uhlíka ako uhlie čierne. Preto má aj o niečo nižšiu kvalitu a menšiu výhrevnosť.

Výhrevnosť jednotlivých materiálov

Čierne uhlie – 25-28 MJ/Kg

Hnedé uhlie – 17-19 MJ/Kg

Brikety - 18,9-21,4 MJ/kg

Pelety - 17,0-18,9 MJ/kg

Nočné brikety – 17,5 – 19,5 MJ/Kg

Drevo (dub, smrek, buk, jedľa) – 12,5-14 MJ/Kg

Ekologickejší spôsob

Do popredia sa dostávajú aj drevené brikety, ktoré predstavujú najekologickejší a k životnému prostrediu najšetrnejší spôsob vykurovania domovov či chalúp počas zimy. Brikety sú vyrábané pod lisovacím strojom. Pozostávajú z drevených pilín, a teda z odpadu drevnej výroby, čo spôsobuje, že je efekt ochrany prostredia dvojnásobný.

Do brikiet nie sú pridávané žiadne chemické prísady ani lepidlá. Brikety sa vyznačujú vysokou výhrevnosťou a hlavne rovnomernou a stálou dĺžkou horenia. Navyše, nedechtujú, nezanášajú komín a nezanechávajú veľa popola.

Brikety na noc

Skvelý spôsob, ako sa vyhnúť prikladaniu počas noci je zadovážiť si nočné brikety. Tie vydržia horieť až 16 hodín. Obsahujú len minimálny podiel dreva a vyrábané sú z čistenej kôry.

Na výber máte hneď z niekoľkých druhov palív. Rozhodnite sa pre to správne. Prepočítajte si, aký materiál je ekonomicky a ekologicky najmenej vyťažujúci. Nezabudnite pri tom myslieť aj na svoj osobný komfort a pohodlie, ktoré je tiež nemenej dôležité.

(inz)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter