Dobre vedieť 25. august 2018

V bratislavskej ZOO sa narodilo mláďa zubra európskeho


Zvieracie osadenstvo v bratislavskej zoologickej záhrade sa opäť rozrástlo, tentoraz o mláďa zubra európskeho. Na svet prišlo vo štvrtok (23.8.).

Jeho matkou je samica Princezná, ktorá sa narodila v roku 2005 v Bratislave, otcom samec Cvajan, ktorý sa narodil v rovnaký rok v Chomutove.

"V týchto dňoch mláďa, matka, ale aj celé stádo potrebuje pokoj, aby si na novú situáciu a člena stáda zvykli," priblížila Alexandra Ritterová z oddelenia vzdelávania a marketingu ZOO Bratislava.

V bratislavskej zoo sa prvé zubrie mláďa, konkrétne samička, narodilo v roku 2001. Do súčasnosti sa tu narodilo celkovo 20 mláďat, pričom väčšina z nich (15) boli samice.

"Momentálne v našej zoologickej záhrade chováme vrátane nového prírastku šesťčlennú skupinu, zloženú zo samca Cvajana, dospelej samice Princeznej a mláďat.

Sú to dvojročné samičky Pola a Priska a ročná samička Price-Princess," doplnila Ritterová.

Zubor európsky je najväčší suchozemský cicavec a voľne žijúci prežúvavec. Patrí k párnokopytníkom z čeľade turovitých.

Živí sa trávou, bylinami, listami a kôrou stromov a krov, ale tiež lišajníkmi a machmi.

Pred niekoľkými storočiami bol na našom území rozšíreným živočíchom. Začiatkom 20. storočia vo voľnej prírode vyhynul, a to pre intenzívne odlesňovanie a neregulovaný lov.

Z posledných 54 kusov zubrov chovaných v zajatí sa podarilo udržať celú dnešnú populáciu zubra európskeho.

V súčasnosti bol zubor do voľnej prírody úspešne navrátený vďaka reštitučným programom vo východnej Európe. Prvý takýto program bol uskutočnený v roku 1952 v Poľsku.

Aj bratislavská zoo sa pridala k návratu zubrov do prírody. V roku 2004 bola samica Púpava prevezená do Národného parku Poloniny v rámci celoeurópskeho projektu obnovy voľne žijúcej populácie.

"Udržanie populácie zubra a jeho návrat do voľnej prírody je podľa niektorých vedcov najvýznamnejším európskym úspechom ochrany kriticky ohrozených živočíchov," podotkla Ritterová.

(TASR)
Foto: ZOO Bratislava
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter