Dobre vedieť 28. december 2018

Tzv. zábavná pyrotechnika je veľkým stresom pre zvieratá


Výbuchy tzv. zábavnej pyrotechniky sú veľkým stresom pre zvieratá, či už ide o domácich miláčikov, alebo druhy žijúce vo voľnej prírode.

Jediná noc stačí na to, aby všetko stíchlo. Vystrašené zvieratá doslova utečú z oblastí, kde sa predtým zdržiavali.

Dobrým príkladom sú kŕmidlá – ľudia si všímajú, že dovtedy obľúbený zdroj doplnkovej potravy ostáva po silvestrovskej noci opustený.

Informuje o tom organizácia Ochrana dravcov na Slovensku.

Iným dôsledkom sú vážne zranenia či úhyny, spôsobené ohňostrojmi, petardami, dokonca i takzvanými lampiónmi šťastia.

V dôsledku stresu tiež vtáctvo prichádza o drahocenné tukové, resp. energetické zásoby, ktoré sú nevyhnutné pre prežitie v chladnom období roka.

„V zime vtáky odpočívajú v kŕdľoch častejšie ako inokedy, a tak je riziko používania pyrotechniky v blízkosti krovín, lesov, parkov, záhrad a pod. veľmi vysoké.

Vtáky vydesené delobuchmi zo spánku alebo odpočinku sú dezorientované, v tme a opare z pyrotechniky ťažko rozoznávajú prekážky (budovy, zastávky, autá a i.).

Veľa nárazov má tragický koniec, no môže sa stať, že po silvestrovskej noci nájdeme živé otrasené vtáča. Ak nemá žiadne vonkajšie zranenia a náraz nebol veľmi silný, správnym postupom ho môžeme zachrániť.

Jedinca umiestnime do kartónovej krabice, ktorú vystelieme napríklad servítkami, kuchynskými utierkami, suchými čistými handričkami a pod., zavrieme, aby mal prístup vzduchu.

V žiadnom prípade mu nedávame potravu, ak reaguje, stačí len trochu navlhčiť zobáčik. V tichu a tme sa spamätajú spravidla do dvoch hodín, vitálne vtáča vypustíme ideálne tam, kde sme ho našli.

Aj počas sviatkov by mala fungovať pohotovostná služba Štátnej ochrany prírody SR, poradia tiež v záchranných staniciach,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

„Osláviť príchod nového roka môžeme aj ohľaduplne, stačí dodržať zopár zásad:

1. Namiesto hlučných delobuchov a ohromujúcich svetelných efektov zvoľte napríklad prskavky. Eliminujete tak nielen hluk, ale tiež nepríjemné zostatkové toxické látky v prostredí.

2. Ak sa pyrotechniky neviete vzdať, vyberte si takú, ktorá má len malý dosah – čo sa týka hlučnosti aj svetelných efektov.

3. Nepoužívajte pyrotechniku v blízkosti lokalít, kde sa môže ukrývať vtáctvo, alebo iné zvieratá – vyhýbajte sa porastom stromov či kríkov, nezamrznutým vodným plochám, parkom,

cintorínom, záhradám a ďalším miestam, ktoré živočíchy s obľubou využívajú na odpočinok. Ak vtáctvo či iné zvieratá nevidíte, neznamená to, že tam nie sú.

4. Pred použitím pyrotechniky odstráňte čo najskôr, aspoň jeden deň predtým, všetky kŕmidlá a iné lákadlá pre vtáctvo. Ak nie je možné odstránenie, zakryte ich.

5. Pozorne dodržiavajte pokyny – návod na použitie pyrotechniky, ktorú sa chystáte použiť. Tieto pokyny často obsahujú aj zásady pre ochranu domácich zvierat a voľne žijúcich živočíchov.

(red)

obrázok: www.dravce.sk

1 komentár
ODPOVEDAŤ Hej ty | 28. 12. 2018, 19:53

Keď bola vojna tak zvieratá sa nebáli ničoho? To kto je taký retardovaný čo píše takéto sprostosti?

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter