Dobre vedieť 19. august 2018

Najlepšia Plzeň je z Bratislavy: Výčapníckym majstrom sa tento rok stal Štefan Pillár z Kolkovny


Kráľ môže byť len jeden a v prípade prestížnej súťaže Pilsner Urquell Master Bartender to platí dvojnásobne.

O víťazovi 11. ročníka tohto česko-slovenského pivného šampionátu priamo v Plzni rozhodovali doslova detaily.

Slepá degustácia rôznych pív, dokonalá znalosť histórie plzenského ležiaka či načapovanie „hladinky“ s penou krémovou ako smotana boli len zlomkom schopností, o ktorých museli finalisti presvedčiť odbornú porotu.

Pozíciu kráľa majstrov výčapníkov si nakoniec spomedzi 8 slovenských súťažiacich vybojoval Štefan Pillár z bratislavskej Kolkovny v Eurovea. S cenným titulom však neodišiel len on.

Mesto zrodu ležiaka Pilsner Urquell, ktorý ovplyvnil 70 % svetovej produkcie piva, sa opäť stalo svedkom súboja veľkých talentov.

Ukázali, že práca výčapníka pre nich nie je len zamestnanie, ale aj poslanie. Starou pivárskou pravdou totiž je, že sládok pivo varí, ale hostinský ho robí.

Vďaka nim sa teda k zákazníkom dostáva pivo v takej kvalite, v akej opúšťa brány pivovaru.

To najlepšie orosené podľa odbornej poroty načapoval na 11. ročníku prestížnej súťaže Štefan Pillár z bratislavskej Kolkovny.

„Je to úžasné a neopísateľné, čo sa mi podarilo. Titul Master Bartender mi otvára nové možnosti. Pripravoval som sa niekoľko mesiacov a postupne zdokonaľoval.

Najťažšie zo súťaže bolo čapovanie, mal som trocha stres.

Vždy si totiž dávam záležať na kvalite piva, čistote pohárov a aj skladovaní piva. Čapovanie je pre mňa poslanie, robím to pre ľudí. Sládok nemôže byť v každej prevádzke, preto sme jeho zástupcovia," prezradil víťaz súťaže.

Čestný titul si odniesla aj herečka Magda Vášáryová

Plzeňský Prazdroj už tradične súčasne s titulom Master Bartender udeľuje na galavečeri aj titul Čestného znalca piva Pilsner Urquell - Honorary Connoisseur.

Tento rok sa ním môže pýšiť obľúbená slovenská herečka Magda Vášáryová.

Do pamäte divákov sa zapísala najmä nezabudnuteľnou scénou z legendárneho filmu Postřižiny (1980), kde s chuťou ako manželka správcu pivovaru na ex vypila polliter piva.

Titul Honorary Connoisseur udeľuje Plzeňský Prazdroj osobnostiam, ktoré doma i vo svete šíria hlas originálneho plzenského ležiaku Pilsner Urquell.

Spomedzi slovenských osobnostní môžeme spomenúť operného speváka Petra Dvorského, ktorý si čestný titul odniesol 5. októbra 2012 pri príležitosti 170. výročia uvarenia prvej várky ležiaka Pilsner Urquell.

(red)

Foto:zdroj: PR Clinic

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter