Dobre vedieť 9. september 2019

Kedysi populárna Koliba-Expo na Kamzíku opäť funguje


Pre toho, kto chodí často na Kamzík, určite nebude novinkou, že kedysi populárna Koliba Expo opäť po rokoch funguje a je otvorená.

Podľa našich informácií je reštaurácia s ubytovaním otvorená od júna. Ponúka miesta pre 70 - 80 hostí. Je zariadená modernou kuchyňou, krbom a grilom.

Vonkajšia prekrytá terasa má kapacitu cca pre 100 hostí, kde je zabudovaný vonkajší gril.

Keď sme v nedeľu nazreli do reštaurácie, bolo v nej množstvo ľudí, v jednej časti bola zrejme oslava. Čašníci mali plné ruky práce, takže sa nám nemohli venovať.

Dozvedeli sme sa ale, že Koliba Expo poskytuje 6 miestností na ubytovanie. Kuchyňa podľa jedálneho lístka ponúka slovenské, ale aj tradičné jedlá a špeciality.

Na jedálnom lístku na stránke reštaurácie nájdeme predjedlá i polievky a z hlavných jedál napríklad bryndzové halušky za 7,90, kapustové strapačky za 6,90, či zemiakové gule plnené údeným mäsom za 8,90 a mnohé ďalšie jedlá.

Z múčnikov sú v ponuke jahodové gule za 5,90, makové šúľance za 4,90, či štrúdľa so zmrzlinou za 4,90.   

Z histórie

Autormi pôvodnej stavby sú Vojtech Vilhan a Stanislav Talaš. Postavená bola v roku 1967.

Na výstave Expo '67 v Montreale bola založená slovenská koliba (tradičný pastiersky zrub) ako samostatná reštaurácia pri Laterne Magike. 

Jeho architektúra symbolizovala spojenie moderného abstraktného umenia a ľudových tradícií na Slovensku. 

Budova mala asymetrickú šikmú strechu s vertikálnym strešným svetlom hore, odkryté trámy nad terasou pri vchode a moderný štylizovaný drevený nábytok. 

Interiér sa skladal z troch častí predstavujúcich tri slovenské regióny: južný (Grob), stredný (Liptov) a severný (Ždiar). Interiér Grob je doplnený tradičnou rúrou (od Bizmayera), v časti Ždiar je otvorený krb. 

Nástenné koberce v interiéri Grob vytvoril M. Rudavska, zatiaľ čo drevené svietidlá sú dielom V. Holubara. Reštaurácia mala celkom 100 miest. 

Návrh interiéru odrážal celkový koncept budovy. Vyvážený architektonický dizajn bol doplnený kvalitnými umeleckými dielami -  z kachľových pecí na keramiku, sklo a príbory (D. Rosulková, Z. Lindavský, J. Taraba, J. Calovka, grafický návrh bol C. Pechr). 

Po skončení kanadskej výstavy bol tento vynikajúci predstaviteľ typického architektonického archetypu obdobia, ktorý sa opakovane opakoval, často s oveľa menšou invenciou, presunutý v pozmenenej podobe do Koliba v Bratislave, kde je dodnes otvorený. Pôvodná a jedinečná stavba však pri obnove 2005/2006 prakticky zmizla. 

Literatúra: 
Slovenská koliba. Projekt 9, 1967, 7, s. 167 - 168. 
TALAŠ, Stanislav: Osobné spomienky na prof. Vojtecha Vilhana. In: Vojtech Vilhan - nápad, objekt, priestor. (Katalog výstavy.) Bratislava, VŠVU 1995. s. 41 - 47. 

DULLA, Matúš - MORAVČÍKOVÁ, Henrieta: Architektúra Slovenska v 20. storočí. Bratislava, Slovart 2002. 512 s., S. 430.

Foto: Rajmund Müller

Zdroj: www.register-architektury.sk

Podľa informácie zo stránky reštaurácie, Koliba Expo patrí spoločnosti Krikur, ktorej konateľom je futbalista Juraj Kuráň. Podľa internetu od februára 2014 pôsobil v FC Petržalka 1898. Futbalovú kariéru začal v FC Senec. Medzi jeho ďalšie kluby patrili ŠK Slovan Bratislava, FC Petržalka 1898, FC ViOn Zlaté Moravce a FK DAC 1904 Dunajská Streda.

(rl)

Aktuálne foto: Bratislavský kuriér

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter