Dobre vedieť 1. máj 2019

Autosalón exkluzívne predstavil Tatru 603 A z roku 1961


(Autosalón Bratislava - Incheba) - Veterán klub Selaví v spolupráci so Združením zberateľov historických vozidiel SR slávnostne predstavil historický prototyp sedanu Tatra 603 A z roku 1961.

Na svete bol vyrobený jediný kus s výrobným číslom 0001-A. Práve tento exkluzívny solitér môžu návštevníci vidieť na Autosalóne Incheba Expo Bratislava v hale D1.

Výstava, na ktorej bude predstavených dvanásť veteránov z produkcie československých automobiliek, potrvá do 5. mája 2019.

Všetky vystavené vozidlá nájdu záujemcovia aj v novom Múzeu veteránov Selaví, ktorého otvorenie sa pripravuje na záver roka.

Združenie zberateľov historických vozidiel SR sa od svojho vzniku, v roku 1990, zúčastňuje na bratislavskom autosalóne pravidelne.

Združenie, ktorého členovia sa zaoberajú v rámci svojich klubov zbieraním, uchovávaním, reštaurovaním a prezentáciou historických vozidiel,

ako súčasti historicko-technického dedičstva, dáva príležitosť svojim klubom každý rok na prezentáciu unikátnych historických vozidiel.

Takto majú návštevníci autosalónu možnosť vidieť zrenovované vozidlá po prvýkrát práve na tomto autosalóne.

Druhým, nemenej dôležitým cieľom nášho veteránskeho hnutia, je priblížiť mladej generácii šikovnosť,

technickú zručnosť a dizajnérske schopnosti českých a slovenských automobilových návrhárov a automobilových konštruktérov z obdobia spred tridsiatich rokov.

Svedčí o tom aj nadčasový návrh vystaveného prototypu automobilu TATRA 603 A z roku 1961,“ vysvetľuje prezident Združenia zberateľov historických vozidiel SR Ing. Juraj Porázik.

Pochvaľuje si i rozbiehajúcu sa spoluprácu s Klubom veteránov Selaví, ktorý všetky vystavené veterány zapožičal. Spokojnosť tlmočil aj František Valiček z Veterán klubu Selaví.

Podľa neho je unikátnym zážitkom, ak v dnešnej dobe môžeme vidieť skvostne repasovaný veterán. Keď sa ich však na jednom mieste hromadne zozbiera niekoľko kúskov, ide doslova o automobilový sviatok,

preto ocenil príležitosť premiérovo odprezentovať vystavené štýlové vozidlá.

Nesmierne si vážime spoluprácu so Združením zberateľov historických vozidiel SR, pretože vďaka nim sme boli prizvaní na tohtoročný bratislavský autosalón.

Túto príležitosť sme zároveň využili, aby sme širokej verejnosti priblížili všetky detaily týkajúce sa múzea veteránov, ktorého brány otvoríme už koncom roka 2019,“ skonštatoval.

Samotná luxusná limuzína Tatra 603 A, považovaná za vlajkovú loď nielen na autosalóne, ale aj v Múzeu veteránov Selaví, má zaujímavý príbeh.

Jeho dramatický priebeh so šťastným koncom sa začína ambíciou konkurovať úspešným zahraničným značkám.

Keď sa na začiatku 60. rokov minulého storočia snažili konštruktéri kopřivnickej Tatry zmodernizovať karosériu úspešného vozidla Tatra 603, vyrobili dva prototypy označené Tatra 603 A.

Oba prešli sériou testov, pričom druhý prototyp bol následne prestavaný na sanitné vozidlo. Sériová produkcia atraktívneho automobilu sa však nikdy nezačala,

pretože sa vraj až príliš podobal na autá západných automobiliek a objavili sa i technické problémy s chladením osemvalca i pri jazdných vlastnostiach.

Jedinému kusu hrozilo zošrotovanie, no našťastie vozidlo kúpil zamestnanec kopřivnickej automobilky. Používal ho v bežnej prevádzke, čo malo za následok aj postupné úpravy vozidla.

Diely však neboli k dispozícii a väčšina tých unikátnych vznikla len pre elegantnú limuzínu. Koncom 80. rokov vzácny kus doslúžil a zostal nepojazdný.

Následne striedal majiteľov, čo sa negatívne podpísalo na jeho kondícii a hrozil jeho koniec. Našťastie sa ho podarilo v uplynulých šiestich rokoch zreštaurovať až do výborného stavu, v akom nebol ani pôvodne.

Múzeum veteránov, kde bude okrem spomínanej Tatry 603 A vystavených postupne približne 80 automobilov, bude otvorené koncom roka v objekte P3 Bratislava Airport.

V Ivanke pri Dunaji objavia návštevníci množstvo repasovaných kúskov z produkcie československých automobiliek.

Veľkolepý priestor je tiež ideálnym miestom na usporiadanie kapacitne väčších originálnych eventov.

Zaujímavosťou je, že pri vstupe do múzea návštevníkov upúta Vínotéka Selaví, ktorej úspešný koncept bol rozšírený z tatranského Hotela Lomnica aj do Bratislavy.

Združenie zberateľov historických vozidiel SR: Združenie je neziskovou celoslovenskou vrcholovou a výberovou organizáciou,

ktorú tvoria občania združení v kluboch historických vozidiel a kluby zberateľov historických vozidiel.

Jeho cieľom je najmä uchovanie historických vozidiel, zaznamenávanie ich minulosti, informovanie odbornej i laickej verejnosti o problematike súvisiacej s historickými vozidlami.

V zbierke disponuje vozidlami známych, ale aj dnes už neexistujúcich automobiliek ako napríklad Walter, Aero,

Jawa a pod. Klub plánuje v decembri t.r. otvorenie Múzea veteránov Selaví v objekte P3 Bratislava Airport, v Ivanke pri Dunaji.

(red)

Foto: Br. kuriér

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter