Dobre vedieť 31. júl 2017

Ako začať podnikať?


To je otázka, ktorú si kladie každý ambiciózny človek, ktorý chce byť úspešný a začať nejaký biznis. Aké sú dnešné možnosti?

Podnikanie sa podľa Obchodného zákonníka definuje ako sústavná činnosť uskutočňovaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť s cieľom dosiahnuť zisk. Nech už je to tak či onak, podnikanie rozhodne to nie je jednoduchá činnosť. Na prvý z mnohých kameňov úrazu narazíte už pri základnej otázke týkajúcej sa formy podnikania – živnosť, alebo s.r.o.?

         Možnosť číslo jedna – založenie živnosti

Hlavnou otázkou, ktorú si musíte pred tým, ako sa vrhnete na samotné založenie živnosti zodpovedať je - „aký bude môj predmet podnikania?“. Podľa toho, čoho sa vaše podnikanie bude týkať, musíte si vybrať z troch možností – voľná, viazaná, alebo remeselná živnosť. Keď už sme pri čísle tri, 3 základné podmienky ktoré musíte pri založení živnosti spĺňať sú spôsobilosť na právne úkony, bezúhonnosť a vek minimálne 18 rokov. Po tom, čo všetky doteraz spomenuté veci máte premyslené a splnené, môžete sa vrhnúť na založenie živnosti. Živnosť môžete v roku 2017 založiť dvoma spôsobmi – osobne na okresnom úrade, odbore živnostenského podnikanie, alebo elektronicky cez internetovú stránku Ústavného portálu verejnej správy. Fyzická osoba navštevuje úrad v mieste jej bydliska, právnická osoba(áno, aj právnická osoba môže zakladať živnosť) v mieste sídla firmy. Ohlásenie živnosti sa vykonáva pomocou formulára na ohlásenie živnosti, ku ktorému je v niektorých prípadoch potrebné pripojiť dodatočné dokumenty. Po úspešnom ohlásení živnosti na vás ešte budú s otvorenou náručou čakať na daňovom úrade, v zdravotnej poisťovni a prípadne aj sociálnej poisťovni, kde sa musíte zaregistrovať.

         Možnosť číslo dva – založenie s.r.o

Ak sa vám založenie živnosti zdalo príliš zložité, vedzte, že v prípade spoločnosti s ručením obmedzeným to bude minimálne rovnako ťažké. Pri zakladaní pribúdajú mnohé kroky ktoré sa v prípade živnosti nevyskytovali a na ich ozrejmenie by bolo treba napísať samostatný článok. V čom sa však líši od živnosti? S.r.o. môže založiť minimálne jeden a maximálne 50 zakladateľov, ktorých vzťahy sú upravené spoločenskou zmluvou, kým živnosť je viazaná len na jednu osobu. Riziko spojené so živnosťou je, že ručíte celým svojim majetkom, kým v s.r.o. len do výšky vášho vkladu, pričom základné imanie spoločnosti musí byť minimálne 5000 eur. Líšia sa v mnohom, každý si musí zvoliť správnu možnosť na základe svojich predstáv o podnikaní.

        Možnosť číslo tri – bonus

Povedzme že ste sa nakoniec rozhodli pre s.r.o., ktorá je predsa len v porovnaní so živnosťou „vyspelejšia“ a poskytuje viac výhod a možností. Mnohí ľudia, ktorí sa rozhodli pre túto komplikovanejšiu možnosť, si to rýchlo pre jej komplikovanosť aj rozmysleli. Nenechajte sa však odradiť. Spomínaným bonusom je jednoduchá vec – predaj ready made s.r.o. Kúpite si zabehnutú spoločnosť, pri ktorej nemusíte riešiť všetky veci spojené s vybavovaním a rozbiehaním spoločnosti. Názov hovorí za všetko – vaša nová firma je už ready a čaká práve na vás!

(inz)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter