Cyklodoprava 5. marec 2024

V Bratislavskom kraji namerali 3 milióny cyklistov. Aké boli najobľúbenejšie cyklotrasy?


Záujem milovníkov športu o cykloturizmus v Bratislave a okolí rastie. Svedčí o tom počet cyklistov zachytených sčítacími zariadeniami v roku 2023, ktoré redakcii Bratislavský kuriér sprostredkoval Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Najvyťaženejšou bola vlani cyklotrasa na Dolnozemskej v Bratislave. Prešlo ňou viac ako 475 tisíc cyklistov. Podľa štatistík predbehla v obľúbenosti víťazku z roku 2022 - Viedenskú cestu. Celkovo prešlo sčítačmi viac ako tri milióny cyklistov.

 

Obľubené sú cyklomosty aj mestská cyklotrasa na Páričkovej

V Bratislavskom kraji sa nachádza takmer 1200 kilometrov značených cyklotrás. Vedú pri vodných tokoch, prechádzajú cez lesy, popri jazerách či priamo v obciach. Jedna z najfrekventovanejších a najobľúbenejších ciest je trasa cez Cyklomost slobody. Táto významná križovatka cyklochodníkov v minulom roku zaznamenala 312 tisíc športovcov na bicykloch. V porovnaní s rokom 2021 sa údaj zo sčítačov takmer zdvojnásobil. „Rekordným dňom bola sobota 21. októbra, ktorá bola mimoriadne teplá a slnečná. Slovensko-rakúske hranice v tento deň na bicykli prekročilo 5137 ľudí,“ informoval Bratislavský kraj.

Obľúbenosť rastie aj v prípade novšieho mostu s názvom Vysomarch. Ten preklenuje rieku Moravu medzi Vysokou pri Morave a rakúskym mestečkom Marchegg. Leží na medzinárodnej cyklotrase železnej opony Eurovelo 13, ktorá má na Slovensku dĺžku 90 km. Od jeho otvorenia v roku 2022 sa ním previezlo viac ako 120.000 cyklistov. Z údajov BSK vyplýva, že rekordným dňom na tomto moste bola nedeľa 18. júna, kedy tadiaľ prešlo 1275 cyklistov.

Okrem vzostupu cykloturistiky, poukazujú štatistiky zo sčítačov aj na ďalší fenoménom. Rastie počet ľudí, ktorí jazdia na bicykli do práce či do školy. Napríklad po typickej mestskej cyklotrase na Páričkovej ulici v Bratislave prešlo bezmála 200 tisíc ľudí.

Nové cyklolávky a prepojenia v regióne

Župa v roku 2024 plánuje pokračovať v ďalších projektoch. Cieľom je vytvoriť sieť bezpečných a navzájom poprepájaných cyklotrás v regióne. „Podarilo sa nám dohodnúť pretrasovanie a získať súhlasné stanoviská dopravného úradu a letiska na úsek cyklotrasy Vrakuňa - Most pri Bratislave - Zálesie. Zároveň, na to nadväzujúca cyklolávka cez Malý Dunaj v Zálesí, pokročila do územného konania,“ informovala redakciu.

Aj Bratislavčanov žijúcich v lokalitách Lamač a Dúbravka  by mohol po niekoľkoročných prípravách projekt cyklolávky potešiť.

Kraj má k dispozícii stavebné povolenie a aktuálne pracuje so zainteresovanými stranami na vysporiadaní pozemkov pod novou cyklotrasou k lávke.

 

Očakávanou je aj cyklocesta, ktorá má prepojiť obec Slovenský Grob na železničnú zastávku Svätého Jura a vytvoriť tak lepšiu dostupnosť k vlaku pre občanov dochádzajúcich do zamestnania do Bratislavy. Aktuálne prebiehajú práce na projektovej dokumentácii cyklotrasy.

Vo februári 2024 priniesla pozitívne správy ohľadom výstavby cyklotrás aj ďalšia samospráva. Priaznivcov cyklistiky potešia informácie ohľadom výstavby cyklotrasy vedúcej z Čiernej Vody až po prečerpávaciu stanicu v Chorvátskom Grobe.

Celková dĺžka cyklocesty bude 1,610 km. Súčasťou stavby je chodník pre peších, ktorý bude vedený popri cykloceste v celom úseku a verejné osvetlenie. Pred samotnou výstavbou však čaká miestnu samosprávu ešte veľa práce. "Kým začneme reálne stavať, čaká nás ešte veľké množstvo práce - príprava dokumentácie pre zmenu územného rozhodnutia, dokumentácia pre stavebné povolenie a realizáciu projektu, majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov, a veľa veľa iného. Verím ale, že všetky potenciálne nástrahy zvládneme, " uviedla Vladimíra Vydrová starostka Chorvátskeho Grobu.

VÝSTAVBA CYKLOTRASY 2024 v Chorvátskom Grobe

Spoznávanie vinohradníckych skvostov

Cykloturizmus v kraji má v budúcnosti podporiť aj  Vinohradnícka dopravná cyklistická trasa. V uplynulom období prebehlo verejné obstarávanie na jej doprojektovanie. Realizácia je v prvej etape naplánovaná v úseku Svätý Jur – Pezinok železničná stanica. Trasa prepojí tradičné vinohradnícke a historicky zaujímavé územia v podhorí Malých Karpát s Bratislavou.

 

Začínať bude vo Svätom Jure, následne prechádza mestom Pezinok, obcou Vinosady, mestom Modra, obcou Dubová, katastrálnym územím Píla a obcami Častá a Doľany. Dokončenie prvej etapy (Svätý Jur-Pezinok) sa predpokladá do polovice roka 2026.

 

Tretí cyklomost ponad Moravu zatiaľ nebude

Tretí cyklomost cez rieku Morava, ktorý mal prepojiť obce Gajary a Dürnkrut na rakúskej strane rieky, zatiaľ nebude. „Na základe rozhodnutia vlády Spolkovej krajiny Dolné Rakúsko sa nepokračuje v príprave ďalšej lávky pre peších a cyklistov medzi obcami Gajary a Dürnkrut,“ skonštatovala pre TASR hovorkyňa BSK Lucia Forman. Dôvodom má byť jednoznačne negatívny výsledok referenda v obci Dürnkrut. To sa konalo ešte vo februári 2017. Najnovšie sa pridalo aj nové rozhodnutie Dolného Rakúska. 

 

foto: BSK

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter