Cyklodoprava 12. október 2018

Bikesharing má po mesiaci takmer 30.000 registrovaných užívateľov


Do systému zdieľaných bicyklov -bikesharing v Bratislave sa počas prvého mesiaca prevádzky zaregistrovalo takmer 30.000 užívateľov, ktorí zrealizovali 70.000 jázd.

Bicykle sa najviac využívajú ráno medzi 7. a 9. a 17. a 22 h. Časté sú aj prípady vandalizmu. Vo štvrtok o tom informovali zástupcovia hlavného mesta a spoločnosti Slovnaft.

Najvyťaženejšia je dokovacia stanica na Námestí SNP, kde sa týždenne požičia takmer 800 bicyklov.

Nasledujú dokovacie stanice na Šafárikovom námestí, Pribinovej ulici pri obchodnom centre a na Viedenskej ceste pod Mostom SNP.

"V súčasnosti je v uliciach zhruba 200 bicyklov.

Bikesharing je k dispozícii v štyroch mestských častiach – v Starom Meste, Novom Meste, Ružinove a Petržalke, kde sa aktuálne nachádza 73 dokovacích staníc.

Ich počet sa postupne zvýši na 90," povedal hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

V zimných mesiacoch bude prevádzka bikesharingu v Bratislave prispôsobená počasiu. V prípade nepriaznivého počasia, kedy hrozia nehody alebo úrazy užívateľov, budú bicykle dočasne stiahnuté.

Na jar 2019 sa systém zdieľaných bicyklov má spustiť so 750 bicyklami, ktoré si bude možné požičať v 90 staniciach a zmení sa aj ponuka programov pre užívateľov.

Prvé týždne bikesharingu v hlavnom meste charakterizoval nielen vysoký záujem o bicykle, ale aj časté prípady vandalizmu.

Kritické sú najmä víkendy, počas ktorých servisní technici pozbierajú niekoľko desiatok poškodených bicyklov.

"Registrujeme dva typy vandalizmu, a to surovejšie zaobchádzanie s bicyklom počas jazdy alebo vedomé poškodzovanie bicyklov, bez toho, aby si ho daný človek vôbec požičal," priblížil Molnár.

Najčastejšie sa ničia sedadlá, brzdy, zámky, pedále, svetlá, košíky, pneumatiky i komunikačný panel. Ľahšie poškodenie sa opravujú v bratislavskej dielni, väčšie priamo u výrobcu. 

Evidovaných je aj niekoľko prípadov krádeží bicyklov a polícia v tejto veci rieši jedno trestné oznámenie.

"My sme aj na základe tohto začali intenzívnejšie spolupracovať s mestskou políciou, ktorá viac dohliada na stanovištia," podotkol hovorca.

(TASR)
Foto: HMB
1 komentár
ODPOVEDAŤ Simona | 12. 10. 2018, 15:57

Coraz viac sa pytam, kde zijem! Na SK alebo niekdev UK? To skutocne je nutne pouzivat tolko anglickych vyrazov v slovencine? Mam pocit ze slovaci, hlavne mladez by sa uz bez tychto udomacnenych anglovyrazov ani nevedela medzi sebou dohovorit. Slovencina ma 3x vacsiu slovnu zasobu ako anglictina ale nedokaze ju vyuzit aj vdaka takym slaboduchym pisalkom ako vy!!!

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter