Rozhovory z mesta 30. december 2017

Veľvyslankyňa Albánskej republiky Enkeleda Merkuri: Želám blahobyt, harmóniu, mier a lásku všetkým občanom hlavného mesta


-Vážená pani Veľvyslankyňa, ste relatívne novou Veľvyslankyňou svojej krajiny.

Keď ste prišli do Bratislavy a mala čas sa porozhliadnuť, aké boli Vaše prvé dojmy – našli ste podobnosti a rozdiely oproti Vášmu domovu?

Som tu po prvý krát. Napriek tomu, že som veľa o Slovensku čítala, a tak sa snažila poznať túto krajinu, bola som prekvapená.

Bratislava je podľa mňa pokojné, teplé mesto a má geografické, kultúrne i historické rozmanitosti.

Kombinácia historickej a modernej architektúry, dedičstvo Rakúsko-Uhorska a socialistického realizmu, verejné priestory a zeleň v meste, a hlavne blízkosť starého mesta s Dunajom tvoria identitu Bratislavy, ktorá je pre zahraničných návštevníkov veľmi zaujímavá.

Aj prvé kontakty boli veľmi priateľské, a ihneď som sa cítila medzi priateľmi a vítaná, čo mi pomohlo aj v mojej práci.

Narodila som sa v hlavnom meste malej krajiny, v Tirane.

Keď som prišla do Bratislavy, hneď som sa vcítila do mestského života, stačilo ísť na kávu do typických bratislavských kaviarní.

Začínam poznávať mentalitu postkomunistickej krajiny, ktorá sa dnes nachádza na križovatke medzi Západom a Východom, kde je mnoho mladých študentov a aktívny umelecký a kultúrny život.

Takto sa začínam cítiť ako doma...

-Našli ste si v našom hlavnom meste už aj svoje obľúbené miesto?

Pre mňa najzaujímavejšou atrakciou je historická štvrť starého mesta. Oceňujem prácu mestskej radnice, ktorá sa tu stará o každý prvok histórie a architektúry.

Implementácie nových technológií ako napríklad Smart city a Green city v Bratislave vytvoria verejné priestory pre každého.

Parky a zeleň v meste aktivujú pozitívnu mentalitu obyvateľov, k čomu sa snažím pripojiť záujmom o šport, aj napriek veku a pracovnej pozícii.

Ako trávite svoj voľný čas v Bratislave?

Nemám, žiaľ, toľko voľného času, ako by si poznávanie tohto mesta zaslúžilo.

Veď okrem práce Veľvyslankyne som aj manželkou a matkou dvoch detí. Syn je študent a dcéra žiačkou na francúzskej škole.

Veľmi pozorne však vnímam umelecký život mesta, najmä programy filharmónie, klasického alebo moderného divadla, kde som už viackrát zažila prevedenie nádherných diel slávnych klasických autorov.

Medzitým s mojou rodinou cez víkendy radi podnikáme výlety do okolia Bratislavy, aby sme si mohli užiť nádhernú prírodu, rovnako ako historické miesta kultúrneho dedičstva, ktoré v tejto oblasti našťastie nie sú zriedkavé.

Slovensko napriek tomu, že je relatívne malou krajinou má oprávnené ambície a vnímam jeho aktívny hlas medzi krajinami tohto regiónu i mimo neho. Je to ten správny smer, v ktorom sa oplatí pokračovať.

Čo by ste zaželali v Novom roku 2018 Bratislavčanom a zvlášť čitateľom Bratislavského kuriéra?

Želám ďalší rozvoj, blahobyt, harmóniu, mier a lásku všetkým občanom tohto tak pôsobivého hlavného mesta.

V dvojstrannom kontexte by som si osobne rada želala zblíženie hlavných miest našich dvoch krajín, na čom sme už začali podnikať prvé kroky.

Po návšteve námestníčky primátora Bratislavy, pani Farkašovskej, v Tirane očakávame zvýšenú výmenu návštev na úrovni manažérov a odborníkov s presvedčením, že by to uľahčilo a aj povzbudilo viac návštev turistov medzi našimi dvomi hlavnými mestami.

Zhováral sa Gustáv Murín

0 komentárov
Pridajte komentár

Anketa

[Nová anketa]

100%


Na začiatok stránky hore
Newsletter