Rozhovory z mesta 24. september 2017

V. Patejdl: Dohodli sme sa, že urobíme najslávnejšiu kapelu na svete


 S hudobníkom, skladateľom, spevákom a stálicou hudobnej skupiny Elán Vašom Patejdlom, sme sa pozhovárali o jeho vzťahu k Bratislave, ale aj o tom, kde a ako prežíval svoje hudobné začiatky v uliciach Bratislavy.

 Narodili ste sa v Karlových Varoch, kedy ste prišli do Bratislavy?

Do Bratislavy sme prišli keď som mal päť rokov a teraz, asi pred šiestimi rokmi som sa odsťahoval do Prahy...

 Aký je váš vzťah k Bratislave a kde ste vyrastali?

K Bratislave mám vzťah, veď som tu prežil skoro celý svoj život. Chodil som tu do školy, mám tu kamarátov, známych. Najskôr som bol asi rok v Lamači, odkiaľ pochádza moja mama, potom štyri roky v Petržalke. Ale celý život som prežil pod Kolibou, v okolí Tupého ulice.

Celý Elán vznikol vlastne na Jelenej ulici, kde som mal v deviatej triede svoju kapelu. V roku 1968, keď prišli Rusi, tak mi bubeník zdrhol aj s rodinou do Kanady, no a ja som si hľadal ďalších spoluhráčov. Oslovil som Joža Ráža, ktorý vtedy býval neďaleko a okrem toho sme spolu chodili aj na teóriu klavíru na Štefánikovu ulicu, do vtedajšej ľudovej školy umenia. Spolu sme sa dohodli, že urobíme kapelu, ktorá bude najslávnejšia na svete... Naším teritóriom bolo Račianske mýto, odkiaľ pochádzajú aj Jano a Zdeno Balážovci i Ďuro Farkaš.

 Ktorých ďalších ľudí ste v tom čase vnímali vo svojom okolí a ako ste začali spolupracovať s Borisom Filanom?

Keďže sme skoro stále hrali v kapele, cvičili sme na škole na Čajakovej ulici, iných kamarátov som veľmi ani nemal, všetko som dával do kapely. Boris Filan bol v tom čase dramaturgom, resp. mal nejakú funkciu v Slovenskej televízii. Prišli sme za ním a oslovili sme ho, pretože sme chceli dobré texty. Je generačne o niečo starší, podobne ako Ľubo Zeman. Vedeli sme, že potrebujeme dobrých textárov. No a boli sme takí drzí, že sme za ním išli... Zapáčili sme sa mu a začal s nami robiť.

 Keďže Bratislavu dobre poznáte - čo sa vám na nej páči a naopak?

Veľmi sa mi páčila stará Bratislava, keď bolo ešte PKO, Véčko a to centrum bolo také krásne, malé. Dnes je to už trochu rozťahané a mám určitý problém aj s dopravou - nie je tu metro - ten povestný alweg, na ktorý sme sa kedysi dávno zbierali a neviem kde to všetko skončilo. Dnes je mesto akési roztrúsené... Páčila sa mi Bratislava keď sme boli ešte študenti a všetko sme mali po ruke.

 

(rl, foto TASR)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter