Rozhovory z mesta 17. máj 2023

Syndróm vyhorenia hrozí aj pri deťoch. Vyhorieť na rodičovskej nemusí len žena


V zahraničí sa realizovalo niekoľko štúdií a výskumov na tému rodičovského vyhorenia. Žiaľ, Slovensko nebolo v početnom zozname krajín. Preto mnohí rodičia, a áno, netýka sa to len žien, dosiahnu stav vyhorenia a nevedia o čo ide, ani ako mu čeliť. Aj Lenka Siklienková si musela prejsť strastiplnú cestu, kým našla spôsob, ako svoje prežívanie a stav zmeniť. Teraz ako celostná koučka sprevádza ostatných rodičov na ich ceste za rodičovstvom s ľahkosťou. Kľúčom k úspechu je sebapoznanie a návrat k sebe samému.

Aká bola vaša cesta od iskry až k vyhoreniu?

Po období neplodnosti sa nám narodila prvá dcérka Hanička, ku ktorej vo veku jej 2 rokov pribudli dvojičky Zuzka a Martinko. Tehotenstvo bolo náročnejšie fyzicky aj psychicky. Pociťovala som zodpovednosť za očakávané detičky a tlak byť pre najstaršiu tak plnohodnotnou mamou ako doposiaľ. Vnímam, že práve momentom druhého tehotenstva sa začala moja batéria vyčerpávať. 

Mala som pochybnosti o sebe, ako tehotenstvo zvládam. Zuzka a Martinko prišli na svet predčasne v 35. týždni tehotenstva. Celé dva mesiace pred pôrodom som ležala a mala obavy aký má „odluka“ od najstaršej dcérky na ňu vplyv. Po pôrode prišlo náročné obdobie. Minimum spánku, nekonečný kolotoč dojčenia, prebaľovania, uspávania a iných domácich prác. Vo veku troch mesiacov dvojičiek prišiel COVID a prvá karanténa. Bez prestávok, bez času iba pre mňa. 

K vonkajším parametrom sa pridali moje vnútorné predpoklady.  Snaha byť stále perfektnou mamou, ktorá stíha všetko, všetky deti skvele. Potreba byť samostatnou manželkou, ktorá nezaťažuje pracujúceho manžela.  A v neposlednom rade byť ohľaduplnou dcérou, ktorá za okolností pandémie nepožiada babku o pomoc. Kombinácia týchto premenných vyvrcholila vyhorením. 

Čo sa presne deje, keď sa človek dostane do fázy úplného vyhorenia?

Je to proces, ktorého začiatok často presne nepoznáme. Človek si ho v danom momente neuvedomuje. Prečo? Pretože nie sme veľmi všímaví voči prejavom. Často opomíname to, čo sa deje s naším telom, čo sa deje s našimi emóciami, aké máme myšlienky. Stav vyhorenia sa však začína  v momente, keď sa rovnováha medzi radosťami a starosťami vyplývajúcimi z rodičovstva naruší. A ak dlhodobo starosti a stres z rodičovstva pretrvávajú, môžeme smerovať k vyhoreniu.

Rýchlosť priebehu môžu ovplyvniť parametre ako nespokojnosť v práci, strach z finančného nedostatku či partnerské nezhody. Prakticky je to ako batéria, ktorú keď priebežne neudržujete dostatočne nabitú, iba vydáva energiu von, príde moment, kedy sa vybije a prístroj sa vypne, znefunkční.

Zlý deň má občas každý z nás. A je to prirodzené. Aj o tom je rovnováha. Problém je, keď tých dní, kedy ráno vstanete s pachuťou a premáhaním sa, je väčšina. Vtedy je potrebné riešiť otázku, prečo je to tak. Ak to opomíname, nekomunikujeme, nehľadáme pomoc, strádame a môžeme smerovať k vyhoreniu.

Ak čitatelia pozorujú viaceré s uvedených prejavov alebo posledný z uvedených, odporúčam svoju situáciu komunikovať s blízkymi a navštíviť odborníka.

Kedy ste zistili, že situácia je už za hranicou bežných problémov a potrebujete pomoc zvonka? 

Fyzicky a fatálne som vyhorela, keď naše dvojičky mali dva roky. Takže celý proces u mňa trval 2,5 roka. Niektoré prejavy som na sebe vnímala dlhšiu dobu, no snažila som sa ich riešiť oddelene. Nie celostne. Urobila som intuitívne niekoľko krokov, ktoré mi pomohli v návrate k rovnováhe, no bolo už neskoro. Vyhorenie ma zastavilo vo fáze, kedy som doslova prestala spávať.

Moje telo sa nedokázalo dať do režimu odpočinku. Hoci som v tej dobe mala za sebou roky práce na sebe v oblasti sebapoznávania, sebarozvoja, koučovací výcvik a program pre terapeutov, trvalo mi niekoľko týždňov kým som neisto pomenovala svoj stav ako stav vyhorenia na materskej dovolenke.

Spomínali ste nespavosť. Aké ďalšie fyzické či psychické prejavy malo vaše vyhorenie?

Áno. V akútnej fáze som sa bežne po hodine zobudila a nemohla už spať. Okrem toho ma trápili bolesti krku, stuhnutie svalstva, nefungovalo mi trávenie. Bola som často podráždená, mala som pochybnosti o tom, ako zvládam rolu matky a veľmi ťažko sa mi hľadali činnosti, ktoré mi prinášali radosť. Moje telo mi dalo doslova stopku. Pochopila som, že potrebujem urobiť zásadné zmeny vo svojom živote.

Vedeli ste na koho sa v tejto zložitej situácii obrátiť?

V momente, keď som vyhorela, netušila som čo sa so mnou deje. Pojem vyhorenie v rodičovstve som na Slovensku nepočula, ani nikto z mojich blízkych. Po viac ako roku som našla, že v zahraničí tento pojem funguje a už sa s ním pracuje.

Riešenia som hľadala intuitívne. Keď som cítila, že niečo nefunguje, hľadala som ďalej. Na Slovensku som nezachytila diskusiu na túto tému a stále existuje mýtus o tom, že materstvo/rodičovstvo je úžasné obdobie. No realita je taká, že pre väčšinu párov je rodičovstvo v určitom momente ťažké. Už len názov materská/rodičovská dovolenka, nepopisuje autenticky prežívanie matiek počas tohto obdobia.

Čo alebo kto vám teda napokon pomohol najviac dostať sa z náročnej situácie?

Ako som už spomínala, oslovila som odborníkov z radov klasickej i alternatívnej medicíny, vyskúšala rôzne prístupy, terapie.  Každý mi pomohol len s čiastkovými problémami. Čo mi však pomohlo zastabilizovať a pochopiť,  prečo sa to udialo a čo potrebujem zmeniť, bol celostný koučing. Uvedomenie, že potrebujem okrem občasného času bez detí, urobiť zásadne zmeny v každodennom fungovaní.

Niektoré zmeny šli ľahšie, niektoré veľmi ťažko a pomaly. Staré spôsoby správania boli totiž vo mne silno vžité a často naučené z detstva, z mojej pôvodnej rodiny. Bolo príjemné ísť  na prechádzku do lesa. No keď som sa vrátila domov a zažívala tie isté situácie, ktoré moju energiu počas dňa opäť odčerpali,  bola som späť na začiatku.

Vyhorenie ma naučilo trpezlivosti, súcitu so sebou samou a konzistentnosti. Teraz cítim vďačnosť. Táto skúsenosť mi pomohla dostať sa späť k sebe. Naučila ma byť všímavá k sebe a k svojím potrebám a dať seba na prvé miesto.

Z vašich skúseností koučky, prípadne zo štúdií, vzťahuje sa vyhorenie k nejakej konkrétnej vekovej kategórii či povahovej výbave - napr. ženám perfekcionistkám?

V zahraničných štúdiách som nenašla koreláciu medzi vekom rodiča a vyhorením. Ani vo svojej praxi. Väčšinovo sa jedná o mamy s dvoma a viac deťmi. Ale stáva sa to aj ženám s jedným dieťaťom, napríklad tým, ktorých dieťa má špecifické potreby.

Rovnako je veľké množstvo žien, ktoré keď vyhorenie nezastihne na rodičovskej či materskej dovolenke, objaví sa pri ich nástupe do práce, keď už sú deti v škole, škôlke. Veľa žien má potrebu robiť veci perfektne. Zvládať prácu, aj domácnosť, obe na výbornú. Teda obaja rodičia už môžu chodiť do práce, keď dôjde k vyhoreniu. Kombinácia premenných je u každého klienta individuálna. Preto aj tie pre neho správne konkrétne riešenia hľadá klient sám. Ja ho na konzultáciách sprevádzam kladením otázok.

Vyhorenie žiaľ neobchádza ani mužov. Štúdia zverejnená Ohio University v roku 2021 (realizovaná po pandémii) zaznamenala 68% žien a 42% mužov z dopytovaných v štádiu vyhorenia. Rovnaké a veľmi podobné črty, ktoré pozorujem u svojich klientov, prevažne žien sú sklony k perfekcionizmu, neschopnosť požiadať o pomoc, potreba zvládať povinnosti sám, opomínanie svojich potrieb, uprednostňovanie potrieb detí a blízkych, mať doslova všetko pod kontrolou.

Zhoršujú situáciu matkám, ktoré sú doma s deťmi sociálne siete a obraz dokonalosti, ktoré nové médiá často poskytujú?

Žiaľ áno. Kult dokonalej mamy a aspekt porovnávania je na Slovensku silný. Deje sa tak najmä vďaka médiám, sociálnym sieťam, ktoré denne ponúkajú obrázky šťastných a usmiatych mamičiek. Stráca sa tak autenticita a pravdivosť. Spôsobuje to, že všetko ostatné, to nepríjemné a nepekné je skrývané, potláčané. Kult dokonalosti dostáva mamy pod tlak a prináša pocit nedostatočnosti.

Porovnávanie tu bolo vždy, no sociálne médiá to zintenzívnili a pokrivili reálny obraz života ešte viac. Často neukazujú realitu a vytvára sa obrovský tlak na to, akí by sme mali byť.

Ak som vyhorela na materskej alebo v rodičovstve, čo je prvá pomoc? Čo mi pomôže dostať sa z neho von?

V prípade, že ste u seba rozpoznali znaky vyhorenia, odporúčam prijať svoj stav. Komunikovať ho so svojím okolím, blízkymi, priateľmi, vyhľadať odbornú pomoc. Začať dobíjať baterku. Nie jednorazovo, ale systematicky hľadať dôvody jej vybíjania. Klientky u seba po presmerovaní pozornosti von (na ostatných), do vnútra (k sebe) nájdu potrebné riešenia, ktoré sú šité priamo na nich.

Spoločné črty má napríklad starostlivosť o svoje fyzické telo (jedlo, pitný režim, spánok, pohyb). Súbežne si nastavte  nerodičovský čas pre seba (činnosti, ktoré dobíjajú baterku, robia im radosť). Rovnako nevyhnutné je vytvoriť si tzv. podpornú sieť (pomoc v starostlivosti o deti, domácnosť, rozdelenie činností v domácnosti mezi rodičov). Predpokladom implementácie týchto riešení je  často hlbšia práca s vnútornými limitmi, o ktorých existencii klientky často nevedia. Ich objavením, pomenovaním, pochopením, pustením môže dôjsť k potrebným trvalým zmenám.

Ak mám tendenciu vyhorieť v práci alebo na materskej, ako tomuto stavu predchádzať?

Prevenciou je byť voči sebe všímavý. Naučili sme sa byť v tejto dobe od seba odpojení, odpojení od toho, čo potrebujeme, ako sa máme, čo hovorí naše telo, čo šepkajú naše emócie. Preto je nevyhnutné pokladať si často otázku „Čo potrebujem?“. Keď budete na seba všímaví, dostanete odpovede na všetko.

Ďakujem za rozhovor.

Jana Pohanková

Lenka Siklienková

Certifikovaná celostná koučka, ktorá po rokoch práce v korporátnom prostredí našla zmysel v sprevádzaní svojich klientov na ich ceste za životom v ľahkosti. Sebapoznanie, sebarozvoj, terapia, hĺbkový koučing sa stali jej vášňou, v ktorej sa neustále vzdeláva. Vďaka svojej zažitej skúsenosti s neplodnosťou a vyhorením na materskej dovolenke, pomáha aj budúcim a súčasným rodičom byť viac všímaví voči svojim emóciám, myšlienkam i telám. Spoluvytvára tak priestor pre zavedenie trvalých zmien do ich bežných životom s cieľom láskyplného vzťahu k sebe i ostatným.

Foto: archív LS

Zdroj: 
https://www.newportacademy.com/resources/restoring-families/parental-burnout/#block_b73a7ec5a6b727bca68e09cbc7de8d8b-53
https://www.cope.org.au/new-parents/emotional-health-new-parents/parental-burnout/4
https://wellness.osu.edu/sites/default/files/documents/2022/05/OCWO_ParentalBurnout_3674200_Report_FINAL.pdf
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter