Rozhovory z mesta 21. marec 2022

Studená voda dokáže telo schladiť dvadsaťkrát rýchlejšie ako studený vzduch, a preto nie je dobré si s ňou zahrávať


Doba covidová priniesla aj Bratislave niekoľko fenoménov. Kto sa nestal cyklistom či bežcom, možno skúsil otužovať. Otužovanie v studenej vode je výborným základom na podporenie imunity. Pre niektorých aj možnosťou ako ostať v kontakte s komunitou zaujímavých ľudí či priateľov. A tak sa aj mnohí Bratislavčania odhodlali vojsť do studenej vody. Že ich počet počas pandemického obdobia narástol, potvrdil aj dlhoročný otužilec, plavec v januárovom Dunaji a predseda najdlhšie pôsobiaceho klubu otužilcov na Slovensku - Klub Ľadových Medveďov Bratislava, Ladislav Pečenka. Chcete začať s otužovaním aj vy? V rozhovore vám prezradí ako na to.

Aktuálne sa v niektorých kluboch pripravujú na krst nových členov. Zachytili ste počas pandémie zvýšenie záujmu o otužovanie aj u vás?

Vzhľadom na pandémiu sa otužovanie za posledné dva roky stalo veľmi modernou záležitosťou. Mnoho ľudí začalo otužovať, aby si posilnilo imunitu pred ochorením na Covid-19, avšak nástup benefitov z otužovania je pomalší. Posilniť imunitu otužovaním je dlhodobý proces, ktorý sa nedá urýchliť a účinky sa dostavia cca až po 2-3 rokoch, ak sa otužujeme aspoň 1-2x do týždňa počas celej zimy.

V našom klube Ľadových medveďov Bratislava krstíme nových členov každý rok vždy na Vianoce, avšak musia mať splnenú pre nás základnú podmienku, ktorou je otužovanie sa s nami pravidelne už jednu celú zimnú sezónu pred samotným krstom. Vtedy vieme, že to myslia s otužovaním vážne aj do budúcna a nie je to len rozmar z nudy, alebo kvôli modernému trendu.

 Kedy a prečo ste začal s otužovaním?

Celý život som robil športy súvisiace s prírodou, bol som potápač, horolezec. Veľmi rád som plával v otvorených vodách. Keď som zhruba v roku 2000 v médiách zaregistroval skupinu otužilcov plávajúcich v januárovom Dunaji veľmi ma to oslovilo a o rok som už plával s nimi. Od roku 2002 som riadnym členom Ľadových Medveďov Bratislava.

Povedzme, že chcem začať s otužovaním ja, čo mi poradíte?

Najvhodnejší čas začať s otužovaním je na jeseň. Ideálne je už v lete začať s pravidelným pobytom vo vode, napr. chodiť plávať 2-3 krát do týždňa za každého počasia, aj keď je nepekné, alebo aj keď prší. Po skončení leta  pokračovať v pravidelnom plávaní aj v septembri a nasledujúce prichádzajúce mesiace, aby si telo zvykalo. Je potrebné takpovediac chladnúť s vodou, pretože telo nie je pripravené na teplotný šok, ak človek vstúpi do vody po prvýkrát v decembri.

Čo mi to prinesie?

Otužovanie má mnoho benefitov a výhod pre človeka. Jednoznačne najčastejším dôvodom a motiváciou je zdravie, snaha vybudovať si a posilniť imunitný systém. Byť odolný voči chorobám, posilniť ducha a naštartovať v tele dobre známe endorfíny, ale aj sebadisciplínu.

Pravidelným otužovaním sa však predchádza aj rôznym zápalovým procesom, slúži ako alternatívna liečba mnohých zdravotných problémov, ako sú napr. reuma, autoimúnne ochorenia, obezita a mnohé ďalšie, ale aj ako prevencia neurodegeneratívnych ochorení.

Aká zásady dodržiavate pred a po otužovaní?

Pred otužovaním odporúčam zahriať sa teplým čajom a prípadne rozhýbať telo napr. pár drepmi. Tiež je vhodné sa pred vstupom do vody už vopred na pár minút vyzliecť do plaviek, aby sa telo schladilo studeným vzduchom.

Nováčikom vždy odporúčam vstupovať do vody nadýchnutý, aby im ľadová voda nevyrazila dych. My sme zástancovia pohybu aj vo vode, teda plávania a nie len postávania, pretože pohyb, intenzívne dýchanie a práca svalov prospieva organizmu viac, ako nečinnosť. Telo vytvára pri pohybe energiu a aspoň trošku sa zahrieva z vnútra.

Rovnako aj po otužovaní je pohyb veľmi dôležitý. Je teda celkom prirodzené prebehnúť sa po brehu, poskákať si a rozprúdiť nahromadenú krv z vnútorných orgánov do celého krvného obehu. No a v neposlednom rade vždy veľmi dobre padne mať po ruke termosku s horúcim osladeným čajom, ktorý nás nielen zahreje ale aj doplní energiu.

Nastáva triaška po pár minútach od vyjdenia z vody u každého?

Áno, triaška je prirodzená reakcia tela po pobyte v ľadovej vode. Existujú aj veľmi zriedkavé výnimky, kedy ľudia triašku nemávajú, ale tiež je to v poriadku, keďže každý organizmus je iný. Avšak triaška pre telo je veľmi prospešná. Ako tvrdili starí otužilci a lekári, jedine otužileckou triaškou sa dá dosiahnuť masáž hlbokých ciev. Vraví sa, že človek je tak mladý, ako mladé má cievy. A samozrejme triaškou si telo vytvára teplo.

Čo vám otužovanie prináša okrem zdravotných benefitov?

V našom združení sme veľmi dobrá partia ľudí  a teda máme medzi sebou pekné priateľstvá. Niekoľkokrát do roka organizujeme rôzne plavecké a otužilecké podujatia v Bratislave aj mimo Bratislavy,  pri ktorých sa stretávame aj s inými otužileckými klubmi. Otužovanie nám teda dáva aj iný rozmer sociálneho života ako iba zdravotné benefity.

Je vhodné pre všetky vekové kategórie ? Pre koho je nevhodné?          

Každý adept otužovania by mal ísť k svojmu lekárovi na konzultáciu zdravotného stavu. Z našich vedomostí vieme, že otužovanie nie je vhodné pre osoby s ochorením kardiovaskulárneho systému, najmä s vysokým krvným tlakom. Taktiež u ľudí s kožnými problémami sa tiež neodporúča silné prekrvovanie kože. Studená voda dokáže telo schladiť dvadsaťkrát rýchlejšie ako studený vzduch, a preto nie je dobré si s ňou zahrávať.

Podobne neodporúčame otužovanie deťom a osobám mladším ako 18 rokov, nakoľko sa telo stále vyvíja a nie je dobré ho preťažovať. Seniori otužovať môžu pokiaľ im to zdravotný stav dovolí, nie je tam žiadna veková hranica. Aj my medzi sebou máme najstaršieho člena, ktorý má 83 rokov a chodí otužovať pravidelne každú nedeľu už dlhé roky.

Ktoré miesta v Bratislave patria medzi Vaše najobľúbenejšie a prečo?

Našou otužileckou základňou počas zimnej sezóny sú už 22 rokov Zlaté piesky v Bratislave. Keď však po zimnej sezóne príde jar, chodievame plávať na Veľké Košariská do Dunajskej Lužnej, ktoré sú tiež našou srdcovou záležitosťou vzhľadom na krásnu, čistú, tyrkysovú vodu v ktorej je radosť plávať. Samozrejme nemôžeme zabudnúť na našu veľrieku Dunaj. Ten je  náročný na plávanie najmä v zime, ale o to krajší na zážitky.

 

Jana Pohanková

foto: TASR

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter