Rozhovory z mesta 21. január 2019

Starosta Petržalky Ján Hrčka: Na prvom mieste musia byť ľudia a životné prostredie, až potom záujmy developerov


S novým starostom Petržalky Jánom Hrčkom, sme sa krátko pozhovárali o aktuálnych témach tejto mestskej časti, ktorá tlačí pred sebou množstvo problémov i tém.

Vo vašich cieľoch pred voľbami ste sa zaviazali, že podporíte citlivé zavedenie parkovacieho systému,

ktorý uprednostní obyvateľov s trvalým pobytom v Petržalke, tzv. rezidenčné parkovanie.

Čo ste mysleli pod pojmom „citlivé“? Povedzte stručne, ako si predstavujete parkovanie v Petržalke v budúcnosti?

-Citlivé zavedenie parkovacieho systému znamená, že pôjde o postupné zavedenie rezidenčného parkovania.

Parkovanie v Petržalke musí uprednostňovať Petržalčanov tak, aby každý obyvateľ s trvalým pobytom v Petržalke bol pred svojim domom v najvyššej možnej miere zvýhodený.

Zároveň je to motivácia pre ľudí žijúcich v Petržalke bez trvalého pobytu, aby si ho prihlásili. Mestská časť tak bude mať viac peňazí na zveľadovanie existujúcich a tvorbu nových parkovacích miest.

Ktoré témy sú podľa vás pre petržalskú samosprávu v súčasnosti, okrem parkovania, akútne a prečo?

Ktoré zásadné témy chcete riešiť v dlhodobejšom horizonte?

-Akútnou je téma tzv. obedov zadarmo, ktorá vstúpi do platnosti od septembra.

Každá mestská časť sa na to musí technicky aj kapacitne pripraviť, aby bolo zavedenie tohto systému bezproblémové a všetky deti dostali kvalitnú stravu.

Druhou „horúcou“ témou je čistota a poriadok. V tomto zimnom období najmä zimná údržba chodníkov, ktorá podľa nového zákona prešla pod samosprávu.

Naša mestská časť zatiaľ zvláda tento problém, ale na tuhšiu zimu sa budeme musieť pripraviť systémovo a s väčšími kapacitami.

Mojou osobnou prioritou je zefektívňovanie fungovania úradu.

Plánujem napríklad zaviesť elektronickú komunikáciu všade, kde to bude možné, čím ušetríme nielen peniaze za tonery a papiere, ale aj životné prostredie.

Rovnako budem postupovať aj v ďalších oblastiach, napríklad pri zlepšení komunikácie úradu s občanmi.

Chcete aktívne podporovať športovanie detí a mládeže. V petržalke za ostatné roky zmizlo množstvo športovísk, najmä futbalových ihrísk.

Tie futbalové nezostali takmer žiadne. Dá sa s tým niečo robiť...?

-Úbytok športovísk v Petržalke ma osobne veľmi mrzí, pretože som sám aktívny športovec a v minulosti som podporoval rôzne podujatia a turnaje pre mladých športovcov.

Budem sa zasadzovať za to, aby na území známom ako Danube Arena, ktoré síce patrí Bratislavskému samosprávnemu kraju, ale leží v Petržalke, vznikol športový areál a jeho súčasťou bolo aj futbalové ihrisko.

Určite budeme ako mestská časť podporovať vznik športovísk a športových podujatí, najmä pre deti a mládež, pretože je to najlepší spôsob, ako môžu tráviť svoj voľný čas.

A ako bývalý organizátor rôznych turnajov by som bol rád, keby v Petržalke vznikol priestor s viacerými športoviskami na jednom mieste, ktorý by bol určite výrazne využívaný.

Ktoré developerské projekty v súčasnosti v Petržalke vnímate negatívne a prečo? Vo volebnom programe spomínate aj ochranu Sadu Janka Kráľa.

Máte nejakú konkrétnu predstavu, ako tútu „zelenú perlu“ Bratislavy zveľaďovať a chrániť?

-Problematickým je projekt Green park, ktorý je v bezprostrednej blízkosti Sadu Janka Kráľa a ktorý by mohol zásadným spôsobom ovplyvniť tento mimoriadne vzácny verejný priestor.

Niektoré procesy sa udiali ešte pred mojim nástupom do úradu, ale urobím všetko pre to, aby Sad Janka Kráľa slúžil pre ľudí.

Ďalším projektom, ktorý je potenciálne rizikový, je Lido. Ako starosta Petržalky sa budem intenzívne zaujímať najmä o to, ako má byť riešná dopravná infraštruktúra, aby to nespôsobilo Petržalčanom problémy.

Na prvom mieste musia byť ľudia a životné prostredie, až potom záujmy developerov.

Pred viac ako štyrmi rokmi ste kandidovali na post starostu. Vtedy ste boli bez politického krytia. V minuloročných kom.voľbách vás podporili niektoré strany parlamentnej opozície.

Napriek tomu ste na vašej stránke uvádzali, že budete „prvý nezávislý starosta“.

Politické strany ale nepodporujú niekoho pre jeho „modré oči“. Dnes už ľudia vedia, že nič nie je zadarmo... Je to tak..? Ako chcete byť nezávislý?

-Podpora politických strán pre moju kandidatúru na starostu bola bez akýchkoľvek povolebných dohôd – to bola moja podmienka.

Dôkazom je napríklad aj fakt, že za nové vicestarostky som vymenoval Lýdiu Ovečkovú a Janu Hrehorovú, ktoré nie sú a ani nikdy neboli členkami žiadnej politickej strany.

Rovnako to platí o ľuďoch na najvyšších pozíciách na úrade mestskej časti. Som presvedčený, že som najnezávislejší starosta, ktorý sa zodpovedá iba seba a svojim voličom, Petržalčanom.

(rl)

foto:Archív Br.kuriér Ján Luky

1 komentár
ODPOVEDAŤ پوشاک بانوان،لباس زنانه،فروشگاه های زنجیره ای ستیا | 6. 2. 2019, 10:01

<a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">پوشاک بانوان</a> <a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">ست لباس زنانه</a> <a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">فروشگاه های زنجیره ای ستیا</a> <a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">لباس زنانه</a> <a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">خرید لباس زنانه</a> <a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">بلوز</a> <a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">خرید بلوز</a> <a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">مدل بلوز2019</a> <a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">شلوار جین</a> <a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">خرید شلوار جین</a> <a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">مدل شلوار </a> <a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">شومیز</a> <a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">خرید شومیز</a> <a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">مدل شومیز2019</a> <a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">مانتو</a> <a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">خرید مانتو</a> <a rel="follow" href="http://setiamod.com/" title="">مدل مانتو</a>

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter