Rozhovory z mesta 7. september 2019

Speváčka Anka Repková: Hudba je liečivá a spája. Určite by sme mali viac povzbudzovať k spievaniu


So speváčkou, Bratislavčankou, Ankou Repkovou, sme sa pozhovárali o jej aktivitách počas leta a plánoch do budúcnosti.

 

Aj tento rok si usporiadala krásny koncert na Hlavnom námestí, dala si dokopy 55-členný zbor, tvoje pozvanie prijala vynikajúca speváčka hviezda Broadwaya a semifinalistka „Amerika má talent“ Moya Angela... Čo všetko musí človek urobiť preto, aby sa podaril takýto koncert so zahraničnou speváčkou a nemyslíš si, že podobných podujatí je v Bratislave málo...?

-Všetko začína oslovením hosťa. Nasleduje zladenie termínov, dohadovanie spoluprác. V prvom rade s BKIS, keďže na koncert zabezpečovali námestie, pódium, ozvučenie a osvetlenie. Ďalej so Starým Mestom, ktoré nám poskytlo priestory Pistoriho paláca na workshop aj skúšky s kapelou.

No a potom prišlo na rad oslovovanie ďalších partnerov, muzikantov, predaj vstupeniek na workshop, pripravovanie dramaturgie koncertu, skúšky s kapelou, mediálna propagácia… Boli to 3 mesiace intenzívnej práce, ale výsledok jednoznačne stál za to.

Bol to nezabudnuteľný zážitok! Takéto veľké koncerty so zahraničnými hviezdami a navyše ešte s voľným vstupom tu často nemávame. Je to dosť otázka financií a nadšenia.

Preto som vďačná za každého partnera a tiež účastníka workshopu, ktorý k realizácii koncertu prispel. Určite by bolo super, keby sme podobných koncertov mali v Bratislave viac. Nemyslím si však, že by to u nás kultúrou nežilo.

Okrem toho, že si speváčka, si aj hlasová koučka a venuješ sa aj ľuďom z "ulice" prostredníctvom tvojho zboru „Spievanie nás baví“. Spev je dar od Boha a je to univerzálny dorozumievací prostriedok, ktorý zasiahne najmä dušu. Ako vnímaš možnosti Bratislavčanov venovať sa, hoci len amatérsky, spevu? Nemal by v našom meste znieť spev na "každom rohu"...?

-Keď som v roku 2015 žila a pôsobila v Londýne v miestnom zbore, spievala som s ním aj ako sólistka na viacerých podujatiach. V Londýne som mala pocit, že tam spieva naozaj každý.

Nezáležalo na veku ani zdravotnom stave. Spievali všetci od detí po seniorov, ľudia na vozíkoch… Veľmi sa mi to páčilo.

Môj zbor som sa preto rozhodla vytvoriť ako bezpečný priestor na spievanie pre všetkých bez rozdielu veku, či momentálnej speváckej úrovne. Aj preto doňho nerobím konkurz. Má ísť o čistú radosť, príjemnú aktivitu po práci.

Skúšame každý utorok od 17:45 v Zichyho paláci. Zamerala som sa na dospelých, pretože v Bratislave nemajú veľa takýchto možností. Hudba je liečivá a spája. Určite by sme mali viac povzbudzovať k spievaniu. Veď spievať môže každý. Nie je to len pre profesionálov.

 Na tvojom CD Som pravdivá, je aj meditácia Uzdravenie. Povedz čo ťa motivovalo dať niečo také na profilovú platňu?

-Moji rodičia sa venovali meditáciám, a tak som k nim bola prirodzene vedená už od malička. Počas tvorby môjho posledného albumu „Som pravdivá“ som veľa meditovala, pretože som sa túžila lepšie spoznať.

Objaviť v sebe to, kto som a čo môžem svojou tvorbou odovzdať, čím môžem prispieť. Prechádzala som si veľkou vnútornou transformáciou a boli to práve meditácie, ktoré mi počas tejto cesty veľmi pomáhali.

Keď som sa počas jednej spýtala, čo by som ešte mala poslucháčom CD odovzdať, prišla mi odpoveď, aby som naň ho zaradila meditáciu.

Tak som vytvorila riadenú meditáciu zameranú na uzdravenie vzťahu so sebou samým a s ostatnými ľuďmi a s násobenie lásky k sebe a k ostatným živým bytostiam a prírode. Láska uzdravuje a každý z nás potrebuje byť ľúbený a ľúbiť.

 Čo v súčasnosti robíš? Na čom pracuješ a kde ťa môžu tvoji priaznivci v budúcnosti vidieť a počuť?

-Pracujem na dokončení nového videoklipu k piesni Jarná. Po koncerte som mala výbornú odozvu na jednu z mojich nových piesní - Thank you, a tak som sa rozhodla, že ju nahrám.

Od septembra pokračujem s učením spevu, vedením zboru a hlasových kurzov. Budem tiež pokračovať s „Otvor svoj HLAS tour“, ktorú som začala pred letom. Všetky moje koncerty a aktivity priebežne zverejňujem na svojom webe ankarepkova.sk.

(rl)

Foto:Peter Frolo a Milan Krupčík(z koncertu)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter