Rozhovory z mesta 19. január 2023

Peter Planieta: Chuť na sladké potláča zdravý životný štýl a šťastný život


Prvý mesiac v roku je pre mnohých ľudí aj symbol nového štartu. Niektorí sa rozhodli začať s lepším stravovaním. Asi každý z nás má v tejto oblasti určité slabosti. U niekoho je to neodolateľná chuť na sladké. Podľa štatistík z uplynulých rokov, priemerný Slovák skonzumuje viac ako 30 kg cukru za rok. Aké sú dôvody prejedania sladkým a čo potrebujeme k tomu, aby sme sladké dostali pod kontrolu redakcii prezradil Peter Planieta, ktorý sa prostredníctvom zmeny životného štýlu a zdravej stravy snaží pozitívne meniť životy ľudí už niekoľko rokov.

V bežnej slovenskej rodine nájdeme rôzne rituály so sladkým – koláčik ku kávičke, 12 druhov koláčov na Vianoce. Navyše aj napečené koláče dostanú väčšinou ešte poriadnu pokrývku práškového cukru, „aby to vyzeralo“. Dokonca, niektorí dávame deťom sladkosti, aby sme ich upokojili, keď si ublížia, alebo sa hnevajú. Sú toto zvyklosti, ktoré budujú našu závislosť na sladkom už od detstva?

Vianočné rituály sú spojené so sladkým, je to zvyk, ktorý nie je správny. Takto už od útleho detstva učíme deti na návykovú látku cukor, ktorá spôsobuje nemalé zdravotné problémy.

Aké sú ďalšie dôvody toho, že sa prejedáme sladkým?

Dôvody môžu byť, okrem zvykov, psychosomatické. To je pocit lásky, pocit pokoja, pocit prijatia prostredníctvom jedla. Takto učíme deti, aby svoje emócie zajedali a vytvorili umelý pocit spokojnosti. Veľký vplyv hrá rola tradícií, pričom na vianočnom stole neboli vždy sladké koláčiky a samotné Vianoce sa spájali s oslavou hojnosti úrody a stretnutia blízkych ľudí - rodiny.

Existuje niečo ako denná dávka cukru, ktorú by sme nemali prekročiť?

Cukor vo všeobecnosti nikdy nie je dobrý, vždy bude vytvárať zápaly v organizme. Je to veľmi individuálne, záleží od pohybovej aktivity, veku a iných parametrov. Deti a športovci majú viac pohybu, preto im zdravý cukor neškodí tak, ako ľudom, ktorí sedia, prípadne majú psychické problémy. Čím viac cukru, tým sa psychický stav zhoršuje.

Je nejaké jedlo, ktoré chuť maškrtiť podporuje a také, ktoré ho potláča?

Chuť na sladké potláča zdravý životný štýl a šťastný život. Z potravín chute mení chlorela, zelené potraviny a sladké zeleniny. Podporuje ho naopak sám cukor, čím viac sladkého konzumujete, tým viac máte na sladké chuť. Ale aj veľmi slané, ťažké a tučné jedlá podporujú chuť na sladké.

Ak si uvedomíme, že to so sladkým preháňame, ako začať, aby sme stravovanie upravili a sladké zredukovali na rozumnú mieru? 

 Dôležité je si uvedomiť závislosť a zmeniť stravovanie a životný štýl (menej stresu, lepšie vzťahy, viac pohybu). Na začiatku môžeme cukor nahradiť sušeným ovocím, prípadne zdravšou alternatívou cukru ako ryžový sirup, prípadne kokosový cukor.

Sladké úplne vyhodiť z jedálnička asi nebude tá správna cesta. Dá sa zadefinovať akým surovinám sa však treba úplne vyhnúť?

Dôležité je sa vyhnúť všetkým priemyselne spracovaným sladkostiam, koláčom, sladidlám a cukru samotnému. 


Vedia na tejto ceste „redukovania sladkého“ pomôcť aj nejaké čaje, či bylinky z našich záhrad?

Určite sú bylinky nápomocné, ale najdôležitejšie je zmeniť životný štýl, samotné bylinky nestačia. Ale ak podporíme trávenie a na to sú dobré korenia ako škorica, kurkuma, fenikel, klinček, kardamon a iné, chuť na sladké sa môže výrazne znížiť.

Niekedy sa obávame, že keď už bude niečo sladké a zároveň zdravé, nebude to chutné, alebo s prípravou jedla budeme musieť stráviť veľa času. Ako to vidíte?

Opak je pravdou, zdravé sladké pečenie je veľmi chutné, veľa receptov nájdete v našej knihe „Pečieme s láskou“ a na našej webovej stránke elementyzdravia.sk. Okrem toho robíme i kurzy zdravého pečenia. Nechajte sa inšpirovať.

KOKOSOVÁ ROLÁDA   BZL

2,5 pl mletej zrnkovej kávy
200 ml filtrovanej vody
500 g kokosových BZL sušienok
2,5 pl kakaa
50 g vanilkového cukru

PLNKA
100 g práškového brezového cukru
100 g ks mletého kokosu
100 g BIO kokosového tuku

Najprv sa uvarí 200 ml silnej kávy, ktorá sa nechá vychladnúť. Zatiaľ sa najemno pomelú sušienky a v miske sa zmiešajú s kakaom a vanilkovým cukrom. Neskôr sa do misky k surovinám pridá vychladnutá káva, vypracuje sa cesto, ktoré sa rozdelí na dve časti a nechá sa chvíľu odležať.

Medzitým sa vytvorí plnka zmiešaním cukru s kokosom a tukom. Odležané cesto sa vyvaľká na alobale posypanom mletým kokosom a potrie polovicou plnky. Cesto sa opatrne pomocou alobalu zvinie, ešte sa posype kokosom a nechá v chlade stuhnúť. To isté sa urobí aj s druhou časťou cesta.

Jana Pohanková

Foto: Peter Planieta

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter