Rozhovory z mesta 18. február 2021

Peter Olajoš: V tomto roku začneme v Bratislave s veľkými opravami


„Vďaka novým cenám vodného a stočného môžeme začať opravovať to, čo sa malo urobiť už dávno“ povedal Peter Olajoš, generálny riaditeľ Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS).

Máte za sebou prvý ucelený rok na pozícií generálneho riaditeľa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Aký bol?

Náročný. Mali by sme plné ruky práce aj keby nebola pandémia a tá to všetko samozrejme ešte skomplikovala. Napriek tomu môžem povedať, že sme zvládli viac, ako som na začiatku roku dúfal.

Ľudia určite zaregistrovali hlavne vyššie ceny vodného a stočného, ktoré sa menili v lete.

Zreálnenie cien bol krok, ktorý sme museli urobiť. Vodné a stočné v regióne BVS sa nemenilo viac ako šesť rokov. Za ten čas rástli ceny nie len vo všetkých okolitých vodárenských spoločnostiach, ale rástli aj ceny plynu alebo elektriny. A to niekoľkonásobne rýchlejšie ako vo vodárenstve. Držať v Bratislave a okolí ceny vody nereálne nízko bolo zlé politické rozhodnutie, ktoré sa prejavilo v nedostatočnej údržbe. Dnes potrebuje BVS okamžite preinvestovať viac ako 270 miliónov eur, aby sme vymenili aspoň potrubia, ktoré sú už po dobe svojej technickej životnosti. Ak by sme chceli zároveň spraviť aj všetky potrebné investície do rozvoja našej siete, potrebujme viac ako 600 miliónov eur. 

Majú sa Bratislavčania báť, že v týchto zastaraných potrubiach k nim prúdi nekvalitná voda?

To určite nie. Kvalita vody je pravidelne kontrolovaná a ľudia v našom regióne majú šťastie na mimoriadne kvalitnú vodu. Ak by sme ale nič nezmenili, stále častejšie by vznikali poruchy na sieti a my by sme kvôli opravám museli vodu dočasne odstavovať. A keďže oprava poruchy je v konečnom dôsledku vždy drahšia ako pravidelná údržba, zasa by sme mali menej peňazí na systémové rekonštrukcie. A takto by sme sa točili v začarovanom kruhu. 

Nebolo možné zefektívniť fungovanie BVS a z toho financovať opravy? Podľa zverejnených informácií boli v BVS v minulosti uzatvárané veľmi nevýhodné zmluvy. 

Šetrenie bolo jednou z prvých vecí, na ktoré som sa sústredil. Len za prvých sto dní môjho pôsobenia v BVS sme ušetrili viac ako milión eur a za môj prvý rok vo funkcii táto suma prekročila tri milióny. Faktúru na pevné dátové služby sme napríklad znížili z 33 tisíc na približne 7 tisíc mesačne. Viaceré zmluvy sme zrušili úplne. Ale faktom je, že tak rozsiahle investície, ako je nutné urobiť, nie je možné financovať iba z vnútorných úspor. Preto sme požiadali o zreálnenie cien, ktoré veľmi podrobne preskúmal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a cenu nám upravil. Pre mňa bolo v tejto súvislosti dôležité, že som našim zákazníkom sľúbil tak povediac zakopať tieto peniaze do zeme. Teda okamžite ich investovať do opravy infraštruktúry a to sa nám darí. 

Už ste teda začali s opravami?

Áno. V Bratislave už napríklad rekonštruujeme vodojemy na Kolibe, v tomto roku budeme modernizovať aj hlavné vodovodné potrubie, ktoré sa tiahne cez prístavný most. Takisto sa pripravuje aj rekonštrukcia kanalizácií vo viacerých štvrtiach Bratislavy a v tomto roku by sme chceli začať aj s výstavbou úplne nového vodojemu v Záhorskej Bystrici. Je toho veľa, ale treba povedať, že BVS pôsobí v celom regióne. Preto napríklad budeme stavať kanalizáciu v Grinave, čo je mestská časť v Pezinku, modernizujeme aj vodovod vo Veľkých Levároch, kde sa postupom času tak znehodnotilo potrubie, že z pôvodných desiatich centimetrov sú dnes už reálne prietočné iba štyri. Na Záhorí rozširujeme aj vodárenský zdroj Holdošov mlyn a v tomto roku začne výstavba vodovodu v troch obciach na Záhorí, ktoré sú aj v 21. storočí bez vody. 

Koľko v tomto roku preinvestujete?

 V tomto roku je to približne dvadsať miliónov eur. Celková suma projektov, ktoré uzavrieme, bude samozrejme väčšia, ale je nutné si uvedomiť, že niektoré projekty sa budú realizovať aj viac rokov. Ale v tomto roku reálne preinvestujeme do infraštruktúry viac ako dvadsať miliónov eur.

Stačí to? Týmto tempom by ste ten existujúci dlh dobiehali viac ako desať rokov.

Nestačí, a preto v budúcom roku plánujme preinvestovať dvakrát toľko, teda štyridsať miliónov. Treba si uvedomiť, že modernizácia infraštruktúry sa tiež musí pripraviť, Všetko treba naprojektovať, vybaviť povolenia. Takisto aj súťaže trvajú určitý čas. Preto nemôžeme všetko spustiť hneď. Napriek tomu je reálne, že v budúcom roku preinvestujeme dvakrát viac ako v tomto. 

Ako sa rozhoduje, čo budete robiť ako prvé?

Treba povedať, že v BVS som po svojom nástupe na pozíciu generálneho riaditeľa našiel naozaj veľa šikovných ľudí, ktorí svojej práci rozumejú a chcú ju robiť dobre. Mojou úlohou bolo dať im tú možnosť. To sme spravili a odborníci dnes rozhodujú o tom, čo by sa malo opravovať ako prvé. Zohľadňuje sa predovšetkým stav konkrétneho potrubia, počet porúch, ale pozeráme sa napríklad aj na naše prevádzkové náklady ktoré nám investícia ušetrí. Z toho všetkého vznikol pomerne obsiahly investičný plán, kde máme zaradené projekty a podľa toho dnes postupujeme. 

V minulom roku vám akcionári schválili aj odkúpenie zvyšných akcií vašej dcérskej spoločnosti Infra Services od súkromného investora. Robíte vďaka tomu viac vecí vo svojej réžii?

Samozrejme, je naším dlhodobým cieľom, aby sme čo najviac vecí robili vlastnými kapacitami a niektoré stavby pre nás už Infra Services realizuje. Ale to nebolo to hlavné, prečo sme potrebovali získať plnú kontrolu nad našou dcérou. Spolupráca s minoritným investorom nebola výhodná pre BVS ale pre neho a niektoré veci nešli zmeniť, kvôli zlým zmluvám z minulosti. Toto už je za nami a veci sa citeľne zlepšili. 

Ovplyvnila fungovanie BVS pandémia COVID19?

Samozrejme. V prvom rade musím poďakovať všetkým, ktorí sa v BVS postarali o to, že naši zákazníci si nevšimli žiadnu zmenu. Dodávka vody aj prevádzka kanalizačnej siete funguje z pohľadu ľudí  bez najmenších problémov. Ale my sme museli urobiť niektoré veľmi dramatické kroky aby sme to zvládli. Máme kolegov, ktorí spávajú na dispečingu, aby sme zabezpečili maximálne oddelené smeny. Kolegovia na výrobe takisto pracujú v maximálnom preventívnom režime. Naše laboratória spolupracujú na projektoch monitoringu vírusu v odpadových vodách. Kolegovia v kanceláriách musia zvládnuť prípravu projektov z home officu, čo tiež nie je ideálne. Nebol to jednoduchý rok a som rád, že sme ho zvládli.

Vo februári mala BVS 135. výročie od spustenia prvej mestskej vodárne. Budete tento významný dátum nejako s Bratislavčanmi oslavovať?

Priznám sa, že si nie som úplne istý, ale podľa mňa sme jednoznačne najstaršia fungujúca firma na Slovensku. Keď ľudia idú okolo vodojemu na Mudroňovej ulici, tak by mali vedieť, že ten vodojem už reálne funguje 135 rokov bez prestávky. Je to niečo neuveriteľné a ja si veľmi vážim históriu, ktorú BVS má. Ak by nebola pandémia COVID-19, určite by sme mali pri tejto príležitosti viacero špeciálnych podujatí. Či už priamo vo Vodárenskom múzeu, ktoré BVS prevádzkuje alebo na našich objektoch. Takto je to oveľa náročnejšie a zorganizovať masové podujatie samozrejme nemôžeme. Na sociálnej sieti sme zverejnili sériu viacerých historických faktov aj fotografií z tohto obdobia. A ak sa situácia stabilizuje, chceli by sme si toto výročie pripomenúť v septembri. Uvidíme, či nám to situácia umožní.

(pk, ilustr. foto BVS, TASR)

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter