Rozhovory z mesta 17. september 2017

Nela Pocisková: Bratislava je mekkou umeleckých príležitostí


So slovenskou herečkou a speváčkou, Bratislavčankou, Nelou Pociskovou, ktorá sa po prestávke vracia na pódiá, ktoré znamenajú svet, sme sa krátko pozhovárali nie len o jej vzťahu k rodnému mestu.

 Narodili ste sa v Bratislave, aký je váš vzťah k rodnému mestu?

Veľmi pozitívny. Musím sa ale priznať, že nie som úplne taký ten mestský typ. Totiž už od útleho detstva som sa pohybovala medzi množstvom ľudí. Od svojich štrnástich, či pätnástich rokov pracujem v divadle a som stále v nejakej spoločnosti, obklopená ľuďmi - takže sa veľmi teším, keď si môžem nájsť aj chvíľku ticha, alebo keď idem do prírody. No a keďže moja maminka je z východu - pochádza z krásnej dedinky Záhradné, tak si rada spomínam aj na moje detstvo, keď som každé prázdniny trávila práve tam, v nádhernom prostredí lesa, či potôčka... Takže ja som taký typ človeka, ktorý keď sa dá, vyhľadáva skôr ten pokoj, kľud, prírodu, atď.

 Bratislavu vnímam ako hlavné mesto s tým, že som vďačná, že tu mám pracovné príležitosti. Neviem si predstaviť, že by som sa z nej presťahovala niekde inde, pretože tu mám rodinu, zázemie, prácu.

 Kde ste vyrastali a chodili do školy?

Do školy som chodila na Sibírsku ulicu, ktorá je neďaleko Račianskeho mýta. Aj na toto obdobie mám super spomienky. S rodičmi sme bývali kúsok odtiaľ, v byte. Pamätám si, že moja maminka mala vždy sen bývať vo vlastnom dome, takže po niekoľkých rokoch sme sa presťahovali do dediny, ktorá sa volá Štvrtok na Ostrove. Základnú školu a voľný čas som tam celý trávila s mojou spolužiačkou a najlepšou kamarátkou neraz aj dlho do večera, pretože moji rodičia často pracovali aj do noci a chodili po nás neskoro večer.

 Ako vnímate umelecký svet v Bratislave?

Bratislavu vnímam ako mekku umeleckých príležitostí. Okrem toho mám pocit, že je tu celý „východ“ (smeje sa), myslím tým aj ľudí z oblasti umenia. Z môjho okolia je veľké percento ľudí práve z východu a všetci prichádzajú do Bratislavy za prácou, príležitosťami a možnosťami. Takže áno, myslím si, že je tu najväčší priestor pre umelcov.

 Určite chodíte na prechádzky aj do mesta. Čo sa Vám na Bratislave páči a naopak, čo nie?

Samozrejme, chodím aj na prechádzky do mesta s partnerom, ktorý je zase obrovský mestský typ človeka (úsmev). On zbožňuje kávičky v meste a v Starom Meste - ísť si proste sadnúť na kávu... Čo zase ja som opak – do prírody, do kľudu a ticha. Takže on je taký opak mňa a takto sa stále dopĺňame (smiech)... Ale musím povedať, že máme krásne Staré Mesto, pamiatky, budovy i architektúru. Len škoda, že sa z tých skvostov zachovalo veľmi málo a že sú možno aj budovy, do ktorých ešte treba investovať, aby sa dostali do normálnej podoby. Potenciál na to, aby bolo toto mesto krásne, máme. Keďže sa ale nie vždy vieme predať, starať sa a udržiavať, sú tu aj miesta,  ktoré mi nie sú veľmi sympatické, a to je škoda.

 

(rl)

Foto: BK-rl

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter