Rozhovory z mesta 21. september 2020

Miroslava Šavelová: „Po 30-tich rokoch odchádzam spokojná a s dobrým pocitom“.


Na čele ZOO Bratislava stála bez pár mesiacov neuveriteľných tridsať rokov. Od roku 1991 sa Miroslave Šavelovej podarilo v hlavnom meste vybudovať obľúbenú voľnočasovú lokalitu, ktorá každoročne privíta až 300-tisíc návštevníkov. Od prvého októbra ale post riaditeľky zoologickej záhrady opúšťa, a tak nás zaujímalo, s akými pocitmi.

Keď ste na post riaditeľky zoologickej záhrady v hlavnom meste nastúpili, tak bola v príšernom stave. Bez chodníkov pre návštevníkov, chýbali časti oplotenia, atď. Dnes je to vybudovaná oáza pokoja, ktorú radi vyhľadávajú najmä rodiny s deťmi. V akom rozpoložení odchádzate z postu riaditeľky?
Asi je to spokojnosť a dobrý pocit, že za mnou v ZOO Bratislava zostane kus práce. Za tie roky sa nám s kolegami podarilo veľmi veľa úžasných vecí a aj napriek mnohým prekážkam sme v našom hlavnom meste vybudovali krásne miesto pre ľudí aj zvieratá.

Čo vás najviac pri obzretí späť teší?
Mám radosť z každého úspechu, postaveného chovného zariadenia, či nových prírastkov. Ale za tie roky aj z vyriešených problémov a zvládnutia neľahkých situácií. A samozrejme sa asi neubránim ani určitému pocitu nostalgie, keďže za tie roky sa ZOO stala mojím druhým domovom a či už ľudia, zvieratá alebo miesto, mi veľmi prirástli k srdcu.

Keď si spomeniete na svoje začiatky, čo bolo pre vás vtedy na tejto práci najťažšie?
Moje začiatky v ZOO Bratislava boli spojené s prácou ekonomicko-investičnej námestníčky riaditeľa. Po troch mesiacoch som bola poverená vedením ZOO a po roku menovaná do funkcie riaditeľky. Nebolo to jednoduché, pretože som síce bola manažérka s ekonomickým vzdelaním, nie však zoológ. Preto som sa rozhodla externe vyštudovať chov exotických zvierat v Prahe. Toto obdobie bolo naozaj ťažké. Musela som riadiť ZOO, študovať a byť matkou mojich detí.

Ako sa vám to napokon podarilo zvládnuť?
Všetko sa mi podarilo zvládnuť, lebo som mala pri sebe výborný tím kolegov zo ZOO Bratislava, aj z ostatných ZOO a úžasné deti. Ale že našu ZOO budem riadiť skoro tridsať rokov, ma skutočne nenapadlo ani vo sne. (smiech)

Ktoré míľniky považujete vo svojej doterajšej práci za najzásadnejšie?
Medzi najdôležitejšie míľniky mojej práce určite patrí moje zvolenie za zástupcu Slovenskej republiky v Rade Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií, kde volebné obdobie trvá tri roky a ja som v Rade pôsobila 25 rokov. Ďalším míľnikom bolo vybudovanie pavilónu šeliem a pavilónu primátov. Nemej dôležité bolo prijatie našej ZOO do Euroázijskej asociácie zoologických záhrad a akvárií. Patrí sem tiež naša účasť na projekte záchrany africkej antilopy – priamorožca šabľorohého a zubra európskeho. Veľký význam pre mňa malo prestížne ocenenie Osobnosť Bratislavy, ktoré som dostala v roku 2018. Medzi míľniky by som tiež zaradila obhájenie akreditácie členstva v EAZE, ako aj získanie ocenenia za chovné zariadenie pre vlky euroázijské.

To všetko by ste ale zrejme nedosiahli celkom sama...
Pre moje pôsobenie v ZOO boli veľmi dôležití kolegovia, ktorí po mojom menovaní do funkcie riaditeľky sľúbili, že mi budú pomáhať. Za všetkých spomeniem svojho dlhoročného zástupcu Františka Šroufeka, ktorý bol veľmi charizmatický, mienkotvorný človek so skvelými argumentačnými schopnosťami a samozrejme s odbornými zoologickými vedomosťami. Jemu vďačím za mnohé svoje úspechy.

Sú aj nejaké sny, ktoré sa vám v rámci ZOO naplniť či zrealizovať nepodarilo?
Medzi moje sny v rámci ZOO Bratislava patrilo nové chovné zariadenie pre medveďa hnedého, vybudovanie parkovacieho domu pre návštevníkov a tiež zokruhovanie dvoch prehliadkových trás tzv. lávkou pre peších. Všetky tieto investičné akcie boli pozastavené. Samozrejme, že mojím snom bola skutočnosť, aby ZOO Bratislava bola modernou zoologickou záhradou európskeho štandardu, ktorá svojim vybavením, technológiou a službami priláka návštevníkov nielen zo Slovenska, ale aj zo širších cezhraničných oblastí.

To sa vám snáď podarilo, vďaka čomu bude pre vašu nástupkyňu isto neľahké prekonať vaše tempo. Ak by ste novej riaditeľke odovzdávali pomyselné kľúče od ZOO, tak s akými slovami by to bolo?
Aby rozhodovala múdro, aby mala podporu kolegov a aby ju množstvo administratívno-byrokratických prekážok neodradilo.

Predsa len, svojim spôsobom je unikátne, keď jeden manažér zotrvá tak dlho na jednej pozícii. Čím myslíte, že to vo vašom prípade bolo?
Dvadsaťdeväť a pol roka ubehlo neuveriteľne rýchlo. Počas celého obdobia som spolupracovala s výbornými odborníkmi tak z bratislavskej ZOO, ako aj z ostatných zoologických záhrad. Myslím, že vďaka nim a tiež vďaka tomu, že som svoju prácu vnímala ako poslanie, som zotrvala tak dlho.

Akým smerom dúfate, že sa bude ďalej naša zoologická záhrada uberať? A budete jej vývoj aj naďalej sledovať, trebárs aj ako bežná návštevníčka?
Verím, že rozvoj bude smerovať k tomu, že sa stane modernou a prosperujúcou zoologickou záhradou, na ktorú bude každý Bratislavčan hrdý. Verím, že sa podarí skĺbiť vyváženú pohodu zvierat s pohodou návštevníkov. Pani riaditeľke želám priazeň zriaďovateľa, aby svoje sny mohla plniť. Do ZOO budem určite chodiť a budem sledovať jej vývoj.

Čomu sa plánujete venovať po nástupe novej riaditeľky?
Najprv si poriadne oddýchnem. Potom som plánovala cestu do Afriky, ktorú však v súvislosti so šírením vírusu COVID 19 budem nútená odložiť. Ale v každom prípade vynahradím mojim vnukom to, čo som pre nedostatok času doteraz nestihla.

 

Veronika Trojanová

(foto archív MŠ)

1 komentár
ODPOVEDAŤ lady | 21. 9. 2020, 20:45

Vzhľadom na to že ZOO malo takú dlhú dobu jednu riaditeľku, je pre mňa záhadou prečo sú pavilóny bez "ľadu a skladu", nejednotný archotektonický vzhľad, pravdepodobne nemajú ani vypracovaný základný architektonický návrh ktorým by sa mali riadiť. Dúfam že nová riaditeľka ZOO, ktorá prichádza z USA, prinesie do ZOO nový moderný a profesionálny prístup. Možno by nezaškodilo zamyslieť sa nad novým vyšším vstupom do ZOO-nikede v strede pozemku (odkúpiť pozemky od STV), aby bol jednoduchší prístup do pozemkov ktoré sú vo vyšších úrovniach. Máloktoré dieťa tam zájde, takže vchod v strede by bol super a možno by sa dala navýšiť kapacita parkovania (príp. spoplatnený partk. dom). V ZOO je čo robiť, uričte treba doriešiť aj protihlukové steny, tie treba vyvýšiť, hluk je v areáli značný, pritom je to priestor pre malé deti. Držím palce , práce tam je dosť.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter