Rozhovory z mesta 19. február 2021

Martin Chren: "Na opravy ciest a chodníkov sme vyčlenili takú sumu, aká tu ešte nebola.“


Už koncom budúceho roka nás čakajú komunálne voľby a viacerí komunálni činitelia začínajú po polovičke volebného obdobia trochu bilancovať, čo sa im podarilo a na čo si ešte trúfajú. A tak sme sa so starostom mestskej časti Bratislava-Ružinov Martinom Chrenom porozprávali o plánoch na rok 2021, ktorý poňal veľmi ambiciózne. Ak sa mu spolu s poslancami podarí zrealizovať čo i len polovica zo stanovených priorít, tak sa Ružinovčania majú na čo tešiť. 

Sme na začiatku roka, ktorý bude určite pre každého výzvou. Aké máte plány na nadchádzajúce mesiace? 

Pevne verím, že tento rok začneme zbierať ovocie systémových zmien, ktoré sme za dva roky od volieb na našom úrade zaviedli. Aj napriek pandémii sa nám podarilo ušetriť a vďaka tomu sme pre rok 2021 pripravili rekordný rozpočet. Na opravy ciest a chodníkov sme vyčlenili takú sumu, aká tu ešte nebola. Do konca roka chceme postaviť dve nové školy, otvoriť dve nové škôlky, pripraviť rekonštrukciu všetkých našich domovov seniorov a dvoch kultúrnych domov v Prievoze a na Trnávke. Naše ulice budú tento rok čistiť už štyri zametačky. Pred dvoma rokmi nefungovala ani jedna. Pridáme psie výbehy, pričom jeden nový bol otvorený práve v týchto dňoch ma Štrkoveckom jazere, kompletne obnovíme veľké detské ihriská na Sedmokráskovej a na Medzilaboreckej, obnovíme bežeckú dráhu okolo jazera. Rozšírime zóny prednostného parkovania pre rezidentov na Nivách. Spolu s kolegami finišujeme plán, ako zachrániť a obnoviť zdevastovaný areál na Vietnamskej. Rekonštrukcia historickej zbrojnice je už v plnom prúde, vytvoríme moderné klientske centrum na našom miestnom úrade, zrekonštruujeme centrálu našej knižnice a sídlo mestskej polície, chystáme sa na obnovu historickej radnice v Prievoze. Rovnako ako na projekt novej plavárne, rekonštrukciu štadióna a máme aj projekt prípadnej novej radnice, ktorý sa môže podariť, keď sa podarí dotiahnuť ohromné množstvo byrokracie, súvisiacej s ruinou bývalého OD Ružinov, známeho pod názvom "ružinovská Hirošima". Hirošima by inak mohla z Ružinova zmiznúť v roku 2022.

To sú smelé plány, no okrem rozšírenia rezidenčnej parkovacej zóny na Nivách sa budete výraznejšie venovať aj hľadaniu nových parkovacích plôch v Ružinove všeobecne? 

Významné miesto medzi našimi prioritami zastáva aj výstavba garážových domov vo vnútroblokoch. Tento rok pripravujeme povolenia a projekty na päť nových verejných parkovacích domov, ktoré pomôžu odľahčiť komplikovanú situáciu s parkovaním na našich sídliskách.

A čo oprava ciest, na ktorú ste síce vyčlenili značnú sumu peňazí, no množstvo z nich nie je vo vlastníctve MČ.

Prvýkrát v histórii Ružinova sa nám podarilo nájsť riešenie ako investovať aj do ciest, ktoré nám nepatria - aspoň do ich opráv. Tento rok by sme teda chceli opraviť prvé z chronicky neriešených miest - časť Exnárovej, časť parkoviska na Súmračnej a časti chodníko-ciest vo vnútrobloku Sorea okolo kúpaliska Delfín.

V novembri minulého roka ste informovali o vydanom stavebnom povolení na sanáciu toxickej vrakunskej skládky po bývalej Dimitrovke. Už sa na sanácii začalo pracovať? 

Samotná sanácia vrakunskej skládky je projektom ministerstva životného prostredia, Ružinov tu vystupuje len ako povoľovací orgán v stavebnom konaní, ktorý stráži, aby všetko prebehlo v súlade so zákonom. V rámci projektu ministerstvo plánuje zatiaľ len enkapsuláciu skládky, aby z nej jedy už nemohli unikať a otravovať naše podzemné vody. Samozrejme, pevne veríme, že v budúcnosti budú jedy na tejto skládke nielen "zakulklené", ale aj odstránené.

Okrem skládky, čo je vlastne skôr náš celospoločenský problém, ktoré problémy aj vy osobne vnímate, že Ružinovčanov trápia najviac?

Ružinov je pre tých z nás, ktorí tu žijú, skutočným domovom. Má skvelú polohu, veľa zelene, priestoru pre prácu aj osobný život, skvelú občiansku vybavenosť. Ružinov je síce druhý bratislavský obvod, ale v mnohých ohľadoch je bratislavskou jednotkou. Ružinovčanov, samozrejme, trápia aj rovnaké problémy ako ostatných obyvateľov Bratislavy. Medzi tie najvypuklejšie patria doprava a parkovanie, ktoré platia naozaj pre celé mesto. Snažíme sa preto rozširovať zóny s prednostným parkovaním pre rezidentov. 

A čo zahustená výstavba, ktorá sa v minulosti nejako výrazne neriešila?

Život znepríjemňuje rozsiahla výstavba, ktorú sa snažíme zmenšovať a usmerňovať. Tie najhoršie projekty však majú povolenia už z minulosti a sám som sa už dvakrát musel pred sebou hanbiť, keď mi zákon pod hrozbou basy prikazoval podpísať povolenie na budovu, ktorá by tam nikdy nemala stáť. Snáď sa nám čo najskôr podarí prijať nové územné plány zón, a snáď aj hlavné mesto najmä vylepší hlavný územný plán mesta, ktorý stále pripúšťa aj rozsiahle zahusťovanie, a my v mestskej časti sme naň potom často krátki, aj keď sa nám nepáči. 

Všimli sme si, že ďalší boj, do ktorého ste sa po nástupe do funkcie pustili, je ten s developermi. Ktoré pozemky či lukratívne objekty sa vám podarilo „zachrániť" v prospech Ružinovčanov?

Obce sú v boji s developermi často krátke, lebo slovenskí politici v minulosti rozpredali majetky a pozemky do súkromných rúk. Keď vidím bývalé škôlky, ktoré boli lacno predané a dnes chátrajú, keď vidím lúky, na ktorých sme sa ako deti hrávali a dnes tam stojí dom na dome, chce sa mi plakať. Dokonca moja mama kedysi učila v bývalej strednej škole na Trnávke na Vietnamskej, a dnes je to len ruina, ktorej obnova nás bude stáť milióny. 

Po rokoch stagnácie za minulých vedení sa nám podarí urobiť a obnoviť mnoho vecí. Ale keby už aj hoci nič iné nevyšlo, na jednu vec som hrdý: som prvým starostom, ktorý majetky a pozemky nerozpredáva, ale zachraňuje a získava naspäť. Za dva roky sme získali pre mesto a pre mestskú časť pozemky v hodnote takmer 160 miliónov eur - jazero Rohlík, parkovisko na Štrkovci, futbalové ihrisko v Ružovej doline, parkovisko u Deda, obrovské ihrisko na Sklenárovej a mnohé ďalšie. Tým sme ich zachránili pred výstavbou a môžeme ich rozvíjať v prospech obyvateľov.

Vo väčšine bratislavských mestských častí je jeden spoločný problém, a to nedostatok kapacít škôl a škôlok. Ako je na tom Ružinov?
Ružinov intenzívne rieši aj problém s nedostatkom miest v školách a v škôlkach - za posledné roky, odkedy som starostom, v podstate každý rok pridávame jednu novú škôlku a tento rok dokončíme aj dve nové školy.

Veronika Trojanová

(foto TASR)

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter